Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Sonja Davidović izjavila je da institucije Srpske preduzimaju brojne aktivnosti s ciljem podrške roditeljstvu, porodici i djeci.
Ona je za Srnu navela da su danas i djeca i roditelji izloženi brojnim izazovima, da nije jednostavno obezbijediti djeci materijalne uslove a istovremeno ispratiti svaki korak u njihovom odrastanju i zaštiti ih od izazova sa kojima se susreću
– Vodeći računa i o roditeljstvu, Vlada je odlučila da nezaposlenim roditeljima u porodicama sa četvoro i više djece pruži materijalnu podršku i sigurnost pa je odlukom o finansijskoj pomoći nezaposlenom roditelju četvoro i više djece u Republici Srpskoj obuhvaćeno oko 4.000 porodica – navela je Davidovićeva.
Davidovićeva je povodom 20. novembra – Svjetskog dana djeteta rekla da je svaki datum koji se obilježava u svijetu posebno značajan, pogotovo kada je posvećen djeci.
– Mi, prvenstveno, kao roditelji, a potom i kao predstavnici institucija svaki dan posvećujemo djeci, njihovom razvoju, djetinjstvu, stvaranju uslova za zdrav psihički i fizički razvoj, kvalitetno školovanje i odrastanje u zdrave i kvalitetne ljude – istakla je Davidovićeva.
S obzirom na to da je internet jedno od mjesta na kojima djeca danas provode mnogo vremena i izložena su različitim utiacijima, Davidovićeva kaže da je resorno ministarstvo pokrenulo kampanju “Budi drugačiji, blokiraj hejt” s namjerom da upozori mlade na sve opasnosti kojima se izloženi na internetu, ali i da im ponudi način da se odbrane i distanciraju od takvih uticaja.
Ombudsman za djecu Republike Srpske Gordana Rajić rekla je Srni da se Međunarodni dan djeteta obilježava radi promovisanja dječijih prava, ali i podizanja svijesti o problemima i izazovima sa kojima se djeca i mladi susreću tokom odrastanja.
– Svjetski dan djeteta je prilika da svako od nas da doprinos promociji i zaštiti dječijih prava putem dijaloga i akcija koje će izgraditi i osigurati bolji svijet za djecu – naglasila je Rajićeva.
Ona je istakla da djeca i mladi treba da daju svoj glas o pitanjima koja su im važna, a obaveza odraslih je da im omoguće bolju budućnost.
Rajićeva kaže da je posebno važno da na ovaj dan slušamo djecu i njihove ideje, zahtjeve i potrebe.
Govoreći o povredama dječijih prava, Rajićeva je navela da do sada primljene prijave-žalbe u instituciji Ombudsmana za djecu nažalost ukazuju da je nasilje nad djecom najzastupljenije, posebno vršnjačko nasilje.
– Iako je posljednjih godina rađeno mnogo na unapređenju zakonskog okvira, kada je riječ o ovoj oblasti i dalje ostaju problemi u pogledu prepoznavanja pa samim tim i prijavljivanja nasilja, a u određenim slučajevima izostaje i adekvatna stručna pomoć i podrška, kako žrtvi, tako i počiniocu – ističe Rajićeva.
Ona je naglasila da je upravo iz tog razloga neophodno provoditi stalne edukacije djece i stručnih lica radi prevencije nasilja, ali i blagovremene i adekvatne reakcije na nasilje.
Svjetski dan djeteta ili Međunarodni dan djeteta, koji se obilježava 20. novembra, ustanovila je Generalna skupština UN 1954. godine s ciljem promovisanja interakcije i razumjevanja među djecom i dobrobiti djece u svijetu.
Ovaj datum se obilježava i da bi se skrenula pažnja javnosti na obaveze društva prema djeci, kao i na aktuelne probleme sa kojima se djeca suočavaju.
Dječija prava su utvrđena Konvencijom o pravima djeteta koju je usvojila Generalna skupština UN 1989. godine, a ratifikovale su je 193 zemlje.
Osnovni principi Konvencije su pravo na život, opstanak i razvoj, najbolji interes djeteta, pravo na participaciju i pravo na nediskriminaciju.
Foto: Screenshot/rtrs.tv
Izvor: SRNA