Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović poručio je danas, povodom 22 godine od početka NATO agresije na SR Јugoslaviju, da nijedan političar niti državnik iz srpskog naroda nema ovlaštenje da poslije takvog zločina donese odluku o pristupanju toj vojnoj alijansi.

– NATO je Srbiju bombardovao četiri godine nakon bombardovanja Republike Srpske. To je zločin koji nikada nećemo zaboraviti, zločin koji je ostavio trajne posljedice na odnos našeg naroda prema ovoj vojnoj alijansi. Zato insistiranje o pristupanju vojnoj alijansi koja je ubijala srpske civile u akciji ironično nazvanoj “Milosrdni anđeo” za nas je neprihvatljivo i licemjerno – rekao je Čubrilović.

On je, povodom Dana sjećanja na žrtve vazdušnih udara NATO-a na SR Јugoslaviju, naveo da srpski narod nikada neće zaboraviti taj zločin, u kojem je ubijeno oko 2.500 nedužnih civila i oko 1.000 vojnika, saopšteno je iz Narodne skupštine Republike Srpske.

Čubrilović je ocijenio da je velika greška odluka NATO-a da se na ovaj način umiješa u sukob u Јugoslaviji, direktno se svrstavajući na jednu stranu u tragičnom sukobu, i to uvijek onu stranu koja je bila protiv srpskog naroda, bilo da je riječ o bombardovanju Srbije ili o bombardovanju Republike Srpske.

On je podsjetio da ljudi u Republici Srpskoj i danas umiru od posljedica NATO bombardovanja, u kojem su ih otrovali osiromašenim uranijumom, te da je nakon bombardovanja SR Јugoslavije sa Kosova i Metohije protjerano oko 250.000 Srba, ističući da je sve to nesumnjivo bio težak ratni zločin.

– Najmanje što danas dugujemo svim nevino ubijenim civilima i vojnicima, kao i Srbima protjeranim sa Kosova i Metohije, jeste Dan sjećanja i dan kada zajedno odajemo zahvalnost za žrtvu koju su u ime svih nas podnijeli – poručio je Čubrilović.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske će večeras u Beogradu prisustvovati obilježavanju 22 godine od početka NATO agresije i Dana sjećanja na žrtve vazdušnih udara NATO-a na SR Јugoslaviju.

Tokom 79 dana agresije korištena su ubojita sredstva zabranjena međunarodnim konvencijama, uključujući kasetne bombe i granate napunjene osiromašenim uranijumom.

U velikim civilnim razaranjima, nezabilježenim u savremenoj svjetskoj istoriji, ubijeno je nekoliko hiljada ljudi, a više od 6.000 zadobilo ozbiljne povrede, koje su u velikom broju izazvale trajni invaliditet.

U ratnim razaranjima uništeni su mnogi privredni infrastrukturni objekti. Ukupna ratna šteta procijenjena je na više od 100 milijardi dolara, ne računajući neprocjenjivu štetu nanesenu prirodnoj sredini i dugoročne posljedice po zdravlje ljudi.

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakAuto-putevi u cijelosti pokriveni “inteligentnim” ITS sistemom
Naredni članakAGROMETEOROLOGIJA: Od sutra povoljnije vremenske prilike za poljoprivredne radove