U Domu Vojske Srbije u Beogradu otvorena je multimedijalna izložba “Koncentracioni logor Јasenovac 1941 -1945. godine”. Izložba je organizovana povodom obilježavanja 75 godina od proboja posljednje grupe zatočenika ustaškog logora smrti u Јasenovcu – Donja Gradina u NDH.

Dokumentarni i video-materijali, fotografije i predmeti iz logora- kroz više cjelina – svjedoče o strahotama stradanja Srba, Јevreja i Roma u koncentracionom logoru Јasenovac koji je po broju žrtava bio treći među logorima u Drugom svjetskom ratu, ali je po zvjerstvima bio bez premca.Najveći broj logoraša ubijen je u Donjoj Gradini, prema procjenama oko 366.000, a na tom prostoru na devet grobnih polja nalazi se 105 masovnih grobnica.

– Dužine su od 15 do 50 metara, širine 3 do 4 metra, dubine oko metar i po, tako da ukupna površina masovnih grobnica iznosi 10.130 kvadratnih metara. Ove grobnice su dokaz ustaškom zločinu genocida koji je izvršen za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske – kaže Tanja Tuleković, direktor ЈU “Spomen-područje Donja Gradina”.

Ministar odbrane Srbije Nebojša Stefanović kaže da je logor Јasenovac simbol sunovrata čovječanstva, zločinačke jame koja je progutala i zatrla cijele porodice, i da zločini i stotine hiljada ubijenih Srba, Јevreja i Roma – ne smiju biti zaboravljeni.

– Ne smijemo da zaboravimo ni njihovu smrt, ni njihova stradanja, niti da dozvolimo da svi događaji iz Јasenovca, iz tog užasnog genocidnog logora smrti da budu relativizovani, da se pokušaju da se pronađu opravdanja i da se sve ovo potiskuje u zaborav – poručio je Nebojša Stefanović, ministar odbrane Srbije.

Autentični prikazi najvećeg zla koje je zadesilo čovječanstvo važni su, ne samo zbog pokušaja da se zločin negira i relativizuje, već i da bi buduće generacije dobile pravu sliku šta se dešavalo na ovim prostorima u Drugom svjetskom ratu, ističe ministarka kulture Srbije Maja Gojković. Kaže da Srbija i Republika Srpska i ovu nacionalnu tragediju obilježavaju zajedno.

– Zato je od izuzetnog značaja realizacija ideje izgradnje Memorijalnog kompleksa kao vječnog sjećanja na stradale u Јasenovcu, i kao opomena na zločin čiji je mračni cilj bio istrebljenje jednog naroda – istakla je Maja Gojković, ministar kulture i informisanja Srbije.

Izložba je realizovana u organizaciji Јavne ustanove Spomen-područje Donja Gradina, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja i Ministarstva odbrane Srbije. Publika je može pogledati do 13. februara naredne godine.

Foto: US Holocaust Memorial Museum

Izvor: RTRS

Prethodni članakKako preživljava turizam u uslovima pandemije? (VIDEO)
Naredni članakOštećenja očiju i vida – posljedica višegodišnjih nepravilnih navika (VIDEO)