Učenici Ugostiteljske i trgovinske škole u Doboju upriličil su spremanje zdravih obroka, povodom završetka projekta “Smanjenje faktora rizika po zdravlje” odobrenom od Ministarstva zdravlja i Grada Doboja. Projekte je finansirala Svjetska banka.
Šezdeset učenika prošlo je kroz tromjesečnu obuku “Jedi zdravo” u okviru projekta “Smanjenje faktora rizika po zdravlje”. Tokom obuke savladavali su kako se radi hljeb od integralnog brašna, poslastice od sušenog voća, salate, ali i ostali zdravi obroci, koji po gotovo istoj cijeni mogu zamijenti nezdravu školsku užinu. Zdrave obroke polaznici obuke mogli su da donesu od kuće, ali i naprave u sklopu praktične nastave u školi.
-MI smo za primjer počeli sebi da donosimo zdrave salate i sendviče. Učenicima je najveći problem i sramota da oni to donesu u školu. Mi se nadamo pošto je 60 učenika prošlo kroz ovaj projekat da će oni svojim primjerom pokazati i drugim učenicima da to nije sramota, i da će i oni početi zdravo da se hrane. Već vidimo određen pomak u njihovoj ishrani, a nadamo se da će to biti još bolje u budućnosti – izjavila je Branka Lukić, profesor kuvarstva.
-Šest grupa učenika od ukupno 350 učenika u školi prijavilo se za ovaj projekat. Ova obuka je izvedena na način da su naše profesorice, koje su inače tehnolozi bioprehrambenog smjera, a koje se razumiju u kuvarstvo, učenicima držale prvo teorijska predavanja, a zatim i praktičnu nastavu – rekao je Predrag Pašić, direktor Ugostiteljske i trgovinske škole iz Doboja.
Pripremu zdravih obroka polaznici obuke demonstrirali su i ostalim učenicima na završnoj manifestaciji u okviru projekta “Jedi zdravo”. Osim što su zdravi, mladi kuvari su rekli da su brzi i u spremanju zdravih jela.
Dobojski ugostitelji kažu da su u okviru projekta obilježili Svjetski dan zdrave hrane , promijenili program rada odjeljenskih zajednica u koje su ubacili teme koje promovišu zdrave životne stilove, pokrenuli sekciju zdrava hrana, ali i sproveli upitnik o zdravim prehrambenim navikama među učenicima.
-Nije problem u količini znanja koje oni imaju i to se vidjelo na anketi. Nivo znanja o zdravoj hrani je bio vrlo visok. Oni znaju šta je zdrava hrana i zašto je zdrava. Njima su te svari jasne, ali imaju otpor prema zdravoj hrani zato što imaju predrasude da je zdrava hrana skuplja od nezdrave, da ju je teže pripremiti, da je neukusna i ono što je najbitnije u njihovom uzrastu jeste da se oni boje da će im se njihovi drugari rugati, ukoliko oni budu donosili zdravu hranu u školu. Drago mi je što mogu da kažem, da su djeca koja su prošla kroz ove edukacije pokazala promjene u svojim stavovima u odnosu na predrasude, da su znatno otvorenija prema zdravoj hrani. Nadam se da će u budućem periodu oni svoje znanje koje su stekli prenijeti i na buduće učenike – izjavila je Radmila Cvijanović, psiholog u Ugostiteljskoj i trgovinskoj školi Doboj.
Projekat “Smanjenje faktora rizika po zdravlje” podržalo je Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite kao i Grad Doboj, a finansiran je od strane Svjetske banke.
Foto: rtvdoboj.org
Izvor: RTV Doboj