DOBOJ – Predsjednik Veterinarske komore Republike Srpske Saša Bošković upozorio je danas u Doboju da u ovom momentu u BiH niko ne zna u kom je statusu bruceloza, ne samo kod životinja, nego i kod ljudi.

Bošković danas prisustvuje redovnom savjetovanju veterinara u vezi sa stručnim usavršavanjem na aktuelne parazitarne bolest malih i velikih preživara sa akcentom na prevenciju.

– Moram da naglasim da nam se čini da se bruceloza izmakla kontroli i da smo sa našeg zadnjeg savjetovanja u Tesliću pokazali egzaktne podatke o povećanju broja oboljelih životinja i žarišta, a sa tim se moramo suočiti – rekao je Bošković.

On je dodao da se mora ispitati gdje je greška napravljena, ko je pogriješio -vlast, veterinari, farmeri ili svi zajedno.

Bošković je upozorio da se u nauci na području Srpske malo govori o parazitskim bolestima i ukazao na nedavna jako loša iskustva na području Romanije, gdje je veliki broj ovaca usmrćen, jer su životinje postale otporne na lijekove.

Prema njegovim riječima, tada je bio potreban veliki broj obdukcija da se utvrdi uzročnik koji je identifikovan kao akutna metiljavost, a koja nije svojstvena ovom području.

– Pokušavamo da nađemo način zbog čega više lijekovi ne reaguju na tog uzročnika – rekao je Bošković.

Profesor Fakulteta veterinarske medicine iz Beograda Saša Trailović upozorio je na globalni problem rezistencije na antimikrobne i antiparazitske lijekove.

– Rezistencija je prirodni proces koji je primenom lekova dobio jedan snažan generator, pogotovo nekontrolisanom primenom lekova koje vlasnici životinja sami sprovode koristeći nelegalne tokove veternarskih lekova – izjavio je Trailović.

On je rekao da Srbija nema problem sa brucelozom, ali da se susreće sa novim bolestima koja dolaze sa područja Afrike i podsjeća na bolest kvrgave kože krava sa kojom se Srbija surela prije dvije godine, koja je u zajedničkoj akciji sa veterinarima iz Republike Srspke upješno zaustavljena na rijeci Drini.

Profesor će danas održati predavanje o mogućnostima suzbijanja rezistencije primjenom odgovarajućih protokola različitih lijekova, poboljšanja menadžmenta stada i redovnom kontrolom prisustva parazita u stadima.

Veterinarski inspektor u Doboju Mladen Dragičević kao gorući problem ove lokalne zajednica naveo je što se radi o graničnom području sa Federacijom BiH, odnosno Zeničko-dobojskim kantonom koji je dobrim dijelom zaražen brucelozom i odakle nekontrolisano dolazi veliki broj životinja.

On je upozorio na “zakonski procjep” usljed neusklađenosti zakonskih regulativa Republike Srpske i BiH.

– Osnovni problem je što bi sva grla koja se nađu bez odgovarajuće dokumentacije trebalo da budu eutanazirana i da se sprovedu karantinske mjere uz odgovoarajuća dijagnostička ispitivanja. Međutim, mi sada imamo problem jer nemamo organizovanih karantina, kao ni svakodnevne komunikacije sa nivoima vlasti u BiH i Federaciji – naveo je Dragičević.

On je rekao da je na području Doboja posljednji ozbiljniji nalet bruceloze zabilježen prije 10 godina, dok je pojedinačni slučaj evidentiran krajem prošle godine na području dobojskog naselja Sjenina Rijeka kada su eutanazirane tri životinje.

Добој - редовно савјетовање ветериVeterinar iz Banjaluke Oliver Stevanović ukazao je na dobru saradnju sa stočarima, a kao najzastupljenije bolesti navodi brucelozu i plavi jezik, te metiljavost koja je posebno bila prisutna 2016. godine, dok je prošlu godinu, tokom koje nije bilo većeg broja uginuća od parazitskih bolesti, ocijenio zadovoljavajućom.

On je istakao da su parazitska oboljenja ovaca izuzetno problematična s obzirom da se na našim područjima praktikuje ekstenzivni uzgoj, da sve ovce pasu zajedno, da farme nisu modernizovane, a da se od metilja stoka inficira tokom paše.

Kada je u pitanju bruceloza Stevanović navodi da se ta bolest još prikriva s obzirom da zaraženu stoku treba eutanazirati.

– Na žalost, država nema sredstava da plati uklanjanje životinja. Ja sam imao slučaj da ubijem i 200 ovaca, a tako uništavamo egzistenciju ovčara – rekao je Stevanović.

On poručuje da je vakcinacija jedino sigurno preventivno sredstvo od nastanka bruceloze, a koju stočar može da prepozna kada veći broj stada ima pobačaj, što je naročito izraženo tokom januara i februra mjeseca.

Stevanović je naveo da se približiva sezona klanja koja se povezuje sa oboljenjem trihineloze.

(IZVOR: SRNA)

Prethodni članakDOBOJ: U OŠ “Radoje Domanović” odigrana predstava “Tajna velikog nosa”
Naredni članakPU DOBOJ: Opremljena školska saobraćajna sekcija u Sjenini Rijeci