Zamjenik ambasadora Ruske Federacije u BiH Andrej Morozov izjavio je danas da je Srpsko-ruski duhovni centar i Manastir Svete Matrone Moskovske u dobojskom naselju Ritešić već 15 godina simbol prijateljstva ruskog i srpskog naroda koje se nastavlja.
On je zahvalio organizatoru Zoranu Gajiću, koji je prije 15 godina odlučio da se tu uspostavi Centar rusko–srpskog prijateljstva.
Morozov, koji u Ritešiću prisustvuje tradicionalnoj manifestaciji “Dani meda, rakije i kotlića”, rekao je novinarima da i ove godine Ambasada Rusije učestvuje u kulinarskom dijelu pripremom i predstavljanjem tradicionalne staroruske kuhinje, poput piroški, palačinaka sa gljivama, šašlikom – mesom sa roštilja, te slatkim programom.
On je kao najlakši za pripremu izdvojio šašlik za koji kaže da se pravi od mariniranog svinjskog i pilećeg mesa, na roštilju na kavkaski način.
“Od vaše kuhinje preferiram mesne proizvode, to su suvo meso, ćevapi, pljeskavice”, rekao je Morozov.
Reprezentativni kuvar u Ambasadi Ruske Federacije Vladimir Lukin kao najzastupljeniju hranu izdvojio je piroške koje mogu imati različite nadjeve, pojasnivši njihovu pripremu.
“Tijesto od brašna, jaja, mlijeka i masla. Ovdje smo za nadjev koristili prženi kupus u koji smo dodali kuvana jaja. Možemo dodati pavlaku da bude gušće”, izjavio je Lukin i kao zastupljen nadjev izdvojio onaj sa mljevenim mesom i bešamel sosom, ili sa voćem.
On je dodao da se po formiranju piroške stavljaju u rernu na 200 stepeni ili prže na masti.
“Ja više volim pržene, ali to je kada si zdrav”, naveo je Lukin, koji od kuhinje sa ovog prostora preferira čorbe.
Predsjednik Udruženja srpsko-ruskog prijateljstva i jedinstva pravoslavnih naroda Zoran Gajić kaže da je došlo do blagog zastoja u gradnji srpsko-rusko svepravoslavnog etno-sela, i naveo da je u fokusu da se u kompleksu izgradi “prva mini ruska banjska bolnica”.
On je zadovoljan što današnjoj manifestaciji prisustvuju i gosti iz Srbije i Crne Gore.
Zamjenik gradonačelnika Doboja Slavko Kovačević izrazio je zadovoljstvo što manifestacija, čiji je pokrovitelj Gradska uprava, okuplja lokalne izlagače poljoprivredih proizvoda poput meda, rakije i ručnih radova, uz takmičarski dio pripreme najukusnijeg kotlića, te kulturnog programa u kojem nastupaju kulturno-umjetnička društva.
Današnjoj manifestaciji prisustvovali su i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Danijel Jošić i pomoćnik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović.
U okviru manifestacije “Dani meda, rakije i kotlića”, održane 2022. godine, položen je kamen temeljac za izgradnju tri kuće – jedne u stilu srpske kuće sa Zlatibora, te ruske i crnogorske.
Srpsko-rusko svepravoslavno etno-selo gradi se u okviru Srpsko-ruskog centra, koji se nalazi uz manastir, a koji će imati nekoliko funkcionalnih cjelina, između ostalog, ruski kutak, restoran ruskog cara, salu za sastanke, apartmane za smještaj zvaničnika i hodočasnika, ruski vojni muzej, te rusku bolnicu.
Izgradnja Manastira Svete Matrone Moskovske i ruskog etno-sela u Ritešiću počela je 2009. godine na inicijativu predsjednika Udruženja srpsko-ruskog prijateljstva i jedinstva pravoslavnih naroda Zorana Gajića.
Gradnja manastira počela je 8. aprila 2010. godine, a tadašnji episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije osveštao je temelje 1. maja iste godine.
U okviru ruskog-etno sela 2017. godine otkrivena je spomen-bista ruskom caru Nikolaju Drugom, čije postavljanje je organizovalo Udruženje srpsko-ruskog prijateljstva i jedinstva pravoslavnih naroda, uz podršku ruske Ambasade u BiH.
Foto: srna.rs, Ustupljene fotografije
Izvor: SRNA