Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom poručio je da je za Srbe borba za opstanak i identitet na području Vozuće i Ozrena veoma značajna, s obzirom na to da njihovo postojanje na ovim prostorima traje i prije manastirskih zadužbina kralja Dragutina Nemanjića iz 14. vijeka.
“Narod je kao lanac koji traje, veze se i nadovezuje, i svi se trudimo da budemo jake karike u tom lancu našeg postojanja. Upravo naši borci ovdje, koji su poginuli mučenički, bili su ti koji su se do posljednjeg daha borili i živote položili da bi sačuvali taj naš lanac i vječno postojanje”, izjavio je tokom obraćanja mitropolit Hrizostom.
Pred spomen-kapelom u izgradnji u porti crkve Svetog Đorđa u Stogu, gdje je služio parastos stradalim Srbima, on je poručio da se od zaborava mora sačuvati mučeništvo srpskog naroda Vozuće od Drugog svjetskog rata, ukuljčujući posljednji rat.
Prema njegovim riječima, srpski narod Vozuće je branio svoja ognjišta, kuće, porodice i zavjete, kao i istoriju i prošlost koju su preuzeli od predaka, a koja seže daleko u prošlost, o čemu svjedoče brojni nemanjiki manastiri Vozućica, Udrim, Ozren.
U mjestu Stog u opštini Zavidovići u Federaciji BiH danas je završen marš “Stazom egzodusa 2024”.
Srbi iz Vozuće protjerani su sa vjekovnih ognjišta u ofanzivi takozvane Armije BiH pod nazivima “Uragan”, “Farz” i “Badr al Bosna”.
Masovno stradanje Vozućana dogodilo se od 10. do 24. septembra 1995. godine, usljed ofanzive 23.000 muslimanskih vojnika Drugog i Trećeg korpusa takozvane Armije BiH i odreda “El mudžahedin”, te NATO bombardovanja, potpomognuto njihovim jedinicama za brza dejstva, kao i pakistanskog kontingenta međunarodnih mirovnih snaga.
Tada je spaljeno 30 srpskih sela, protjerano 1.920 srpskih porodica sa 7.680 članova, ubijeno 459 boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za većim brojem još traga.
Padom Vozuće okončano je protjerivanje i etničko čišćenja Srba sa područja zeničke regije, započeto 1992. godine.
Foto: srna.rs
Izvor: SRNA