NjUJORK- Poplave, suše, toplije vreme i invazija pustinjskih skakavaca su posljedica klimatskih promjena koje su jako pogodile Afriku, a najgore tek slijedi jer će pojedini regioni ostati bez hrane, sa pogoršanim stanjem u ekonomiji i zdravstvu, piše u današnjem izvještaju službe Ujedinjenih nacija za klimatske promjene.
Glad je sve veća, a brojne poplave su doprinijele invaziji skakavaca koji su uništili na stotine hiljada hektara zemlje od januara.
Ni toplije vrijeme ne pomaže – toplije vrijeme je korisno za insekte koji još lakše prenose denga groznicu, malariju i žutu groznicu.
Temperature su skočile na kontinentu sa 1,2 milijardi stanovnika, kao i u cijelom svijetu, međutim, Afrika je posebno ranjiva na nagle promjene, dodaje se u Svjetskoj meteorološkoj organizaciji (SMO).
Tople temperature uništavaju usjeve, prihodi padaju, a poljoprivreda je osnova afričke ekonomije.
“Do sredine 21. vijeka, najveći dio poljoprivrednih usjeva u Africi će biti ozbiljno ugroženo”, dodaje se u izvještaju.
Očekuje se smanjenje od 13 odsto u zapadnoj i centralnoj Africi, 11 odsto u sjevernoj i osam posto u istočnoj i južnoj Africi, prenio je Rojters.
Afričke države već imaju loše prihode od poljoprivrede i nemaju adekvatan odgovor na klimatske promjene, saopštio je SMO.
Ciklonske aktivnosti su natjerale blizu dva miliona ljudi da se isele iz domova, na stotine ih je nastradalo, a primjera radi uništeno je pola miliona hektara žitarica u Mozambiku, dodaje Rojters.
Foto: glassrpske.com
Izvor: Glas Srpske