Iako bolest mačije ogrebotine zvuči kao izmišljeno oboljenje, to je zapravo vrlo realan problem kome su podložni vlasnici mačaka, ali od nje najčešće obole djeca uzrasta do 14 godina.

Bolest mačije ogrebotine potiče od bakterije Bartonella henselae, koja je prilično česta kod mačaka, posebno onih koje imaju buve.

Kada zaražena mačka ogrebe ili ujede čovjeka, može da proširi zarazu, isto kao i kad mačija pljuvačka dođe u kontakt sa otvorenim ranama ili očima, ustima ili nosem. Ovo stanje obično prođe samo od sebe, ali u težim slučajevima mogu biti potrebni antibiotici, piše Cuteness.

Mačke lutalice su češći prenosioci zaraze bakterijom Bartonella nego mačke u zatvorenom prostoru. Mačke se uglavnom zaraze buvama, ali mogu “pokupiti” Bartonellu ako se potuku sa mačkom koja je već zaražena.

Ljudi koji dobiju bolest mačije ogrebotine uglavnom imaju blage simptome. S druge strane, mačke koje su zaražene često ne pokazuju nikakve znake infekcije. Ako vas ili nekoga koga poznajete mačka ujede ili ogrebe i pojave se bilo koji od ovih simptoma, postoji vjerovatnoća da je to bolest mačije ogrebotine.

Crvenilo i otok na mjestu infekcije

Jedan od prvih znakova bolesti mačije ogrebotine je crvenilo i otok na mjestu infekcije. Ako vas mačka ugrize ili ogrebe i rana ne zacjeljuje ili se samo pogoršava, to može biti znak mačije groznice. Osim crvenila i otoka, mogu se pojaviti i plikovi na mjestu ogrebotina, ponekad praćeni gnojem.

Uz simptome koji se javljaju na mjestu rane, bol i pečenje zbog ogrebotina, osoba sa mačijom groznicom može osjetiti izbočine ispod kože koje liče na osip.

Otečene limfne žlijezde

Otečene limfne žlijezde su još jedan uobičajeni simptom bolesti mačije ogrebotine i obično su pogođeni limfni čvorovi koji su najbliži mjestu gdje ste bili ugrizeni ili ogrebani. Ako ste oboljeli, vaše limfne žlijezde će biti otečene jednu do tri sedmice nakon infekcije. Obično se otok limfnih žlijezda sam povuče. Ponekad ova otečena mjesta bole, pa na njih treba nanijeti tople obloge. U malobrojnim slučajevima, iz otečenih limfnih žlijezda može isticati tečnost, pa je potrebno obratiti se ljekaru.

Simptomi slični gripu

Ako imate bolest mačije ogrebotine, možda će se pojaviti simptomi slični gripu. Niska temperatura je uobičajen znak mačije groznice, a glavobolja i umor su dva druga uobičajena simptoma ove bolesti. Drugi potencijalni znaci slični gripu uključuju bolove u tijelu, zglobovima i mišićima, povremeno i nedostatak apetita. Ukoliko se kod oboljele osobe razvije teži oblik bolesti mačije groznice, a ne liječi se, može se proširiti na organe i izazvati probleme sa srcem, mozgom, jetrom i očima. Ako temperatura ne prolazi i čini se da se simptomi ili mjesto infekcije pogoršavaju, najbolje je otići ljekaru.

Može li se spriječiti bolest mačije ogrebotine

Da biste zaštitili sebe i svoju porodicu od bolesti mačije ogrebotine, prvo ćete spriječiti da se vaša mačka zarazi. Pošto su buve uobičajeni krivac mačije groznice, obavezno koristite zaštitu od buva na mački koju ćete držati u zatvorenom prostoru i dalje od mačaka na otvorenom koje bi potencijalno mogle prenijeti bolest.

Pored korišćenja zaštite od buva i držanja mačke na zatvorenom, redovno joj podrezujte kandže kako biste spriječili nanošenje veće štete ako nekog ogrebe. Ako vas mačka ogrebe, očistite ranu što prije i naučite mlađe članove porodice da se ophode prema mački s poštovanjem, jer će ih to zaštititi, prenosi Telegraf.

Foto: nezavisne.com

Izvor: Nezavisne