Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Јujić rekla je da je resorno ministarstvo, u skladu sa planom rada za ovu godinu i kao prijedlog za razmatranje u okviru Programa rada Narodne skupštine, uputilo novi zakon o državnim službenicima u kojem će posebna pažnja biti posvećena definisanju odredbi radi profesionalizacije državne službe.

Јujićeva je rekla da se to odnosi na sve oblasti upravljanja ljudskim potencijalima – zapošljavanje, obuke, raspored, ocjenjivanje, kadrovsko planiranje, centralni registar, disciplinska i materijalna odgovornost, prestanak radnog odnosa i drugo.

– Značajne novine odnose se na unapređenje rada državne službe prvenstveno kroz analizu, analitičku procjenu i gradaciju radnih mjesta, te izradu i upotrebu kompetencija u svim procesima, počev od procesa zapošljavanja u državnu službu – navela je Јujićeva u intervjuu Srni.

Ona je rekla da je na tom planu, kao prijedlog za razmatranje u okviru Programa rada Narodne skupštine, upućen i zakon o registru zaposlenih kod korisnika budžetskih sredstava Republike Srpske, čime će biti stvoreni uslovi za preciznije i efektivnije praćenje broja zaposlenih, kao i pretpostavke za transparentnije i efikasnije korištenje budžetskih sredstava za lična primanja zaposlenih.

– Dopunama predmetnog zakona planirano je da se u smislu ovog akta, pored korisnika budžetskih sredstava, proširi obuhvat i na zaposlene u zdravstvenom sistemu i vanbudžetskim fondovima – pojasnila je Јujićeva.

LOPARAMA DIO ZVORNIČKOG NASELjA KISELjAK

Ona je dodala da je resorno ministarstvo izradilo Nacrt zakona o pripajanju dijela grada Zvornik opštini Lopare koji će biti razmatran na narednoj sjednici Narodne skupštine i u skladu s kojim će se dio naseljenog mjesta Kiseljak na području Zvornika pripojiti naseljenom mjestu Podgora na području Lopara.

– Riječ je o području ukupne površine 192,69 hektara. Donošenjem navedenog zakona stvoriće se bolji uslovi izgradnje, razvoja i održavanja osnovne infrastrukture, pružanja i korištenja komunalnih i drugih usluga za stanovništvo područja koje se pripaja Loparama, a posebno upravljanje javnim putevima i komunalnim otpadom od strane opštine Lopare, što će za rezultat imati poboljšanje uslova života stanovništa na tom području – rekla je Јujićeva i dodala da o ovoj teritorijalnoj promjeni postoji saglasnost grada Zvornika i opštine Lopare.

Ona je navela da će biti rađeno i na unapređenju propisa iz oblasti komunalne policije s obzirom na to da je Vlada donijela zaključak da se u ovoj godini pristupi izmjenama i dopunama Zakona o komunalnoj policiji.

– Zaključkom Vlade je određeno da nacrt ovog zakona izradi radna grupa u čijem sastavu će biti predstavnici relevantnih republičkih organa uprave i jedinica lokalne samouprave, a koju će Vlada imenovati na prijedlog Ministarstva – navela je Јujićeva.

OD 2013. GODINE 26.213.862 KM NERAZVIЈENIM I IZRAZITO NERAZVIЈENIMA

Ona je naglasila da su Vlada i resorno ministarstvo kontinuirano posvećeni podršci i razvoju jedinica lokalne samouprave, posebno onih iz kategorije nerazvijenih i izrazito nerazvijenih.

– To ilustruje podatak da je od 2013. godine do danas, na osnovu pravilnika o kriterijumima i postupku za dodjelu finansijskih sredstava nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave i pravilnika o sufinansiranju projekata nerazvijenih i izrazito nerazvijenih jedinica lokalne samouprave, doznačeno 26.213.862 KM u cilju podrške nesmetanom izvršavanju nadležnosti nerazvijenih i izrazito nerazvijenih jedinica lokalne samouprave, te podrške lokalnom ekonomskom razvoju ovih opština – rekla je Јujićeva i istakla važnost podsticanja i obezbjeđivanja uravnoteženog razvoja jedinica lokalne samouprave Srpske.

Ona je navela da u Srpskoj 11 jedinica lokalne samouprave ima status grada, podsjetivši da je lani u Narodnoj skupštini usvojen Zakon o gradu Prnjavor i Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o teritorijalnoj organizaciji Srpske.

– Nemamo novih inicijativa, odnosno zahtjeva od opština za dodjelu statusa grada, međutim ako neka od njih podnese zahtjev za dodjelu statusa grada i ispunjava zakonom propisane uslove za promjenu statusa, Ministarstvo će biti na raspolaganju da se taj postupak okonča u što kraćem roku – rekla je Јujićeva.

Ona je dodala da se, prema važećim zakonskim odredbama, grad može uspostaviti na urbanom području koje čini geografsku, socijalnu, ekonomsku, istorijsku i teritorijalnu cjelinu sa odgovarajućim nivoom razvoja i ako ima više od 50.000 stanovnika. Takođe, i ako u posljednje tri godine na osnovu odluke o utvrđivanju stepena razvijenosti jedinica lokalne samouprave ima status razvijene opštine.

Јujićeva je dodala da važeći zakoni dozvoljavaju na tom planu i jedan izuzetak prema kojem opština koja ima stopu zaposlenosti iznad republičkog prosjeka, status grada može steći bez obzira na broj stanovnika.

Ona je rekla da su tokom izrade Strategije razvoja lokalne samouprave u Republici Srpskoj za period 2023-2029. godina identifikovani određeni problemi u funkcionisanju jedinica lokalne samouprave, kao i oblasti u kojima ima prostora za unapređenje.

– Oni se, između ostalog, odnose na položaj i ostvarivanje nadležnosti lokalne samouprave u sistemu vlasti Srpske, sistem finansiranja jedinica lokalne samouprave, kvalitet i dostupnost usluga, kao i ljudskih resursa, a što će se unaprijediti kroz realizaciju ciljeva, prioriteta i mjera predviđenih navedenom strategijom – rekla je resorni ministar.

RAZVOЈ ELEKTRONSKIH SERVISA

Јujićeva je konstatovala da je resorno ministarstvo u protekloj godini realizovalo niz aktivnosti usmjerenih ka kontinuiranom poboljšanju usluga prema građanima, odnosno da im se omogući lakši pristup javnoj upravi kroz različite i korisne elektronske servise.

Ona je navela da je Ministarstvo posvećeno razvoju elektronskih servisa preko kojih je građanima i instutucijama olakšan pristup uslugama baziranim na podacima iz matičnih knjiga.

– U saradnji sa republičkim institucijama u prethodnom periodu smo razvili više servisa, od kojih bismo izdvojili četiri implementirana u posljednjoj godini, kao i benefite koji su postignuti nakon implementacije svakog servisa pojedinačno. Prvim smo omogućili matičnim službama da u postupku obrade prijave rođenja, vjenčanja ili smrti elektronskim putem dobiju podatak o prebivalištu neophodan radi postupanja po određenoj prijavi i upisa tog podatka u matične knjige. Servis smo razvili u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, a isti je u punoj primjeni od 2023. godine – istakla je Јujićeva.

Ona je dodala da je servisom e-upis učenika u prvi razred osnovne škole za upis u školsku godinu 2023/2024, koji je razvilo Ministarstvo prosvjete i kulture u saradnji sa Ministarstvom uprave i lokalne samouprave, omogućeno da škole, uz saglasnost roditelja i preko Ministarstva prosvjete i kulture iz matičnih knjiga u Srpskoj dobiju podatke potrebne za upis djeteta u školu.

– Servis je u punoj primjeni od 2023. godine. Takođe, sredinom prošle godine sa Ministarstvom unutrašnjih poslova potpisali smo Sporazum o elektronskoj razmjeni podataka u postupku izdavanja ličnih dokumenta. Primjena navedenog Sporazuma unaprijedila je postupak izdavanja ličnih dokumenata, jer je ručna provjera podataka zamijenjena elektronskom – napomenula je Јujićeva.

Ona je naglasila da je lani potpisan i Sporazum o elektronskoj razmjeni podataka kojim se uspostavlja saradnja između resornog ministarstva i Јavnog fonda za dječiju zaštitu, čime je predviđeno da taj fond u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti u postupcima za ostvarivanje prava i kontrole korisnika prava iz dječije zaštite može elektronskim putem pribaviti podatke sadržane u izvodima iz matičnih knjiga rođenih, vjenčanih, umrlih i državljana.

Ona je istakla da je lani jedna od najznačajnijih aktivnosti Ministarstva bila donošenje Strategije razvoja lokalne samouprave za period 2023-2029 godina čime je jasno izraženo opredjeljenje Vlade da se nastavi proces reforme lokalne samouprave i dalje strateški usmjerava njen razvoj.

– Važno je osvrnuti se i na zakonska rješenja iz djelokruga Ministarstva. Zakoni usvojeni u prethodnoj godini su Zakon o gradu Prnjavor, Zakon o izmjenama zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srpske, Zakon o dopuni zakona o sprečavanju sukobu interesa u organima vlasti Republike Srpske, Zakon o izmjenama Zakona o republičkoj upravi. Ministarstvo je u prethodnoj godini učestvovalo i u donošenju Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u organima uprave Srpske, čime je nastavljen kontiunitet poboljšanja prava radnika – rekla je Јujićeva.

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakVlada o Prijedlogu zakona o Agenciji za visoko obrazovanje
Naredni članakServisna informacija Policijske uprave Doboj za dan 28.02.2024. godine