Svima koji vode realnu politiku i poštuju međunarodne pravne standarde jasno je da strane sudije Ustavnog suda BiH i Kristijan Šmit nemaju, niti će imati legitimitet institucija i građana Republike Srpske, rekao je ambasador BiH u Rumuniji Milorad Živković.
On ističe da je Republika Srpska odavno upozoravala međunarodnu zajednicu na poguban uticaj stranih sudija u Ustavnom sudu BiH na funkcionisanje institucija BiH, a posebno na rad ključnih institucija Srpske.
Živković za Srnu kaže da je na to upozoravao i on lično u svojstvu nekadašnjeg člana Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skuštine BiH.
– Više puta pokušavali smo da u parlamentu BiH donesemo zakon o Ustavnom sudu BiH u skladu sa odredbama izvornog Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali to nije urodilo plodom zbog neiskrenog odnosa bošnjačkih, ali i dijela hrvatskih političkih predstavnika i poslanika na nivou BiH – naglašava Živković.
On podsjeća da se u 14 ključnih prioriteta EU navodi da je neophodno reformisati Ustavni sud BiH i riješiti pitanje međunarodnih sudija, te da odluka Narodne skupštine Srpske govori upravo o rješavanju ovog pitanja.
– Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, te institucije Srpske, kao ni 14 uslova Evopske komisije nisu i neće biti problem za Srpsku, jer je očigledna namjera dijela međunarodne zajednice da godinama unazad ignoriše legalne i legitimne zahtjeve, interese i potrebe srpskog naroda u BiH – rekao je Živković.
On smatra da stranci treba da odu što prije iz Ustavnog suda BiH, najprije zbog toga što su instalirani od međunarodne zajednice po veoma sumnjivim kriterijumima jer su dolazili iz zemalja koje su godinama pokazivale nenaklonost prema Republici Srpskoj i Srbima uopšte, a sa druge strane, strane sudije evidentno koče napredak BiH ka članstvu u EU.
Živković podsjeća da je Ustavni sud BiH još 27. septembra 2013. godine donio odluku kojom je kao nedopušten odbacio njegov zahtjev, koji je uputio kao drugi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, za ocjenu ustavnosti člana 2 Pravila Ustavnog suda BiH zbog nenadležnosti Ustavnog suda BiH za odlučivanje.
Kaže da je kao podnosilac tog zahtjeva smatrao da je osporeni član Pravila Ustavnog suda suprotan Ustavu BiH kojim je propisano da Parlamentarna skupština BiH može zakonom predvidjeti drugačiji način izbora trojice sudija koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava.
S obzirom na tu ustavnu odredbu, Živković je ustvrdio da se osporenom odredbom Pravila Ustavnog suda onemogućava parlamentu BiH da “reguliše drugačiji način izbora trojice sudija”.
On je nelogičnim smatrao zahtjev da je Pravilima Ustavnog suda “zabranjeno da nijedan organ ne može donositi zakone koji se tiču rada Ustavnog suda, a parlament BiH donosi svake godine Zakon o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH kojim su, između ostalog, dodjeljivana i sredstva Ustavnom sudu BiH”, pa se pitao da li je donošenje tih zakona bilo u suprotnosti sa Pravilima Ustavnog suda.
Živković je tada obrazložio da ne dovodi u pitanje da Ustavni sud na način propisan Ustavom BiH donosi svoja pravila o radu, ali smatra da je “nedopustivo da se Pravilima kao nižim pravnim aktom derogira najviši pravni akt Ustav, posebno u kontekstu jer je uloga Ustavnog suda “da podržava ovaj Ustav”.
Takođe, on je naveo tada da je Ustavom BiH propisan način amandmanskog djelovanja u odnosu na taj ustav, te da Parlamentarna skupština BiH BiH može, u proceduri propisanoj Ustavom, donositi zakone iz svoje nadležnosti “i samim tim i promijeniti Ustav i ulogu Ustavnog suda”.
Stoga, kako dalje navodi, ako parlament BiH može mijenjati Ustav BiH, postavlja se pitanje “kako joj se Pravilima Ustavnog suda može zabraniti donošenje zakona koji se tiču Ustavnog suda i to na jasno definisan način dat samim Ustavom”.
Živković je u svoj apelaciji tada naveo da je Ministarstvo pravde u Mišljenju iz oktobra 2009. godine navelo da bi se, prema Ustavu BiH, “zakonom na drugačiji način moglo urediti pitanje koje se odnosi na izbor trojice sudija koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava”.
Foto: rtrs.tv
Izvor: RTRS