Republika Srpska godišnje na ime poreza od igara na sreću ubere nešto manje od 30 miliona maraka. Ako se uzme u obzir da je, na teritoriji Srpske, registrovano više od 1.000 kladionica, 440 automat klubova sa više od 5.300 automata i blizu 1.100 lokacija na kojima se priređuju elektornske igre na sreću, jasno je da ova oblast nije adekvatno oporezovana, tvrde u Vladi. Procjene su da bi, novim sistemom oporezivanja, koji će umjesto paušalnog biti određivan prema ostvarenom prometu, ali i oporezivanjem dobitaka, ovaj iznos trebalo da se udvostruči .
– Ovdje su u pitanju interesi. Republika Srpska ima svoj interes, ti priređivači imaju svoju. Interes Srpske je da se povećaju prihodi u budžetu od igara na sreću. I tu je tačka – rekao je predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković.
Zakon je u skupštinu upućen po hitnoj porceduri, kako bi bio sužen manevarski prostor lobistima koji su protiv njegovog donošenja, kaže Višković. Novi zakon nije po volji ni privatnim priređivačima igara na sreću, koji tvrde da će im biti ugroženo poslovanje.
Većina privatnih priređivača u Republici Srpskoj danas su zatvorili svoje poslovnice. Time su, kažu, željeli da ukaži na negativne aspekte novog zakona. Tvrde da bi, ako ovaj zakon bude usvojen, vrata mogli zatvoriti trajno, čime će direktno biti ugroženo oko 2500 radnih mjesta. Osim povećanja poreza, u nekim segmentima i za 20 puta, sporna im je i odredba kojom će izgubiti pravo na organizovanje elektronskih igara, u čiji razvoj su, kažu, uložili velika sredstva.
– Većina kladionica živi od elektronskih igara. Po novom zakonu to više neće biti moguće, to će pravo imati isključivo Lutrija Republike Srpske – smatra Igor Radukić, direktor kompanije “Williams d.o.o.”.
Međutim, u Vladi ovu odredbu vide kao jačanje uloge Lutrije Republike Srpske i obezbjeđivanje ravnopravnijeg položaja u odnosu na privatne priređivače, jer je do sada, imala pravo da organizuje isključivo lutrijske oblike igara.
– U svim zemljama u okruženju, lutrija ima najnznačajniju ulogu i ona priređuje najviše igara na sreću. Čak, neke zemlje su uzele monopol na igre na sreću i samo državne lutrije priređuju sve igre na sreću, a u privatnoj režiji to nije moguće. Naravno, mi smo uzeli tu kombinaciju, koja je i u okruženju i kod nas – smatra Zora Vidović, ministarka finansija Republike Srpske.
Protiv jačanja uloge državne lutrije nemaju ništa protiv ni u opoziciji, ali problematičan im je član zakona po kojem igre na sreću, zajedno sa Lutrijom Republike Srpske, može organizovati i drugi poslovni subjekat. Sumnjaju u namjeru da se pogoduje određenim interesnim grupama, kojima bi na ovaj način bio omogućen monopolski položaj na tržištu.
– Ako bude nekih izmjena određenih članova i ako bude zakon išao u pravcu ubiranja prihoda isključivo Lutrija Republike Srpske, onda je to OK. Ako ne bude, ako bude ostao zakon u predloženoj formi, onda je to zakon koji je predložen za pojedince – naglasio je Miladin Stanić, šef Kluba poslanika SDS u NSRS.
Predsjednik Vlade Republike Srpske je rekao da su najčešće primjedbe koje je čuo bile – zašto može još neko?
– E neće moći niko. To će biti promijenjeno amandmanski – dodao je on.
Višković je i ranije najavljivao da će biti uvaženi svi amandmani koji će unaprijediti ovaj zakon, bez obzira od koga budu dolazili. Podsjeća da Srpska jedina u okruženju nije promijenila ovaj zakon. Federacija to je, kaže, uradila prije više od dvije godine i prihod je, sa manje nego što Republika Srpska ima u ovom momentu, uvećala na više od 150 miliona maraka .
RTRS