Trnci u nogama kao i utrnulost udova je nešto što svaka osoba često osjeti, samo su uzroci različiti.
Od lošije cirkulacije, sedentarnog načina života i predugog sjedenja u istom položaju ili nedostatka pojedinih materija u tijelu, uzroci nas mogu odvesti i do nekih ozbiljnijih stanja i bolesti.
Trnci u nogama: Šta ih najčešće izaziva?
Česte epizode peckanja u nogama i stopalima mogu biti rezultat nekih krajnje uobičajenih uzroka, poput slabije cirkulacije. Ali, postoji niz drugih uzroka zbog kojih mogu da nam se pojave se trnci u nogama.
Ukoliko sjedimo dugo sa prekrštenim nogama, pravimo pritisak na nerve i krvne sudove, što može da utiče na ograničavanje protoka krvi i izazove trnce u stopalima , duž članaka do potkoljenica, pa dužu i utrnulost nogu. Može doći i do kompresije krvnih sudova, što će pojačati nelagodu. Zbog svega toga neophodne su pauze pri dužem sjedenju kod svih osoba koje imaju sedentarni način života.
Inače se onima koji predugo sjede savjetuje svakodnevna fizička aktivnost, a dobri prijedlozi su hodanje, lagane vježbe istezanja ili vožnja bicikla. Ako ni pored toga trnjenje ne prestaje, obavezno se javite ljekaru.
Koje ozbiljnije sistemske bolesti mogu biti uzrok za trnce u nogama
Ilustrativan primjer sistemske bolesti koja trnce ili utrnulost izaziva jeste dijabetes, a hronični bolesnici ili oni koji nemaju redovnu terapiju mogu da dobiju dijabetičku neuropatiju. Prvi simptom je upravo utrnulost u stopalima i nogama, a do ovog oboljenja dolazi zbog oštećenja nerava uticajem visokih nivoa glukoze, kao i čestim padovima i variranjem šećera.
Može li anksioznost da bude uzrok za pojavu trnaca u nogama
Anksiozne osobe imaju niz psihofizičkih simptoma koji mogu da variraju od čovjeka do čovjeka. Jedan od čestih simptoma su i trnci u nogama, i to u različitim situacijama i intenzitetu. Anksioznost će se često zbog trnaca ili utrnulosti intenzivirati pa čak i dovesti do bola u ekstremitetima. Ti momenti za osobe sa anksioznošću mogu da budu i vrlo traumatični, da poremete san ili dovedu do paničnog napada.
Budući da stres može da izazove anksioznost ali i da se pojača ako smo već anksiozni jer pokreće tjelesni odgovor organizma “bori se ili bježi”, jedna od njegovih manifestacija mogu biti upravo trnci u nogama.
Bakterijske infekcije kao uzrok
Neke zarazne bolesti takođe mogu da prouzrokuju oštećenje nerava i da kao simptom daju trnjenje, kao što su:
• herpes varičela (zoster virus)
• herpes simpleks virus
• citomegalovirus
• Lajmska bolest
• HIV/AIDS.
Vene, tromboza i trnjenje u nogama
Od težih bolesti koje mogu da imaju čak i fatalne posljedice, svakako treba izdvojiti duboku vensku trombozu. Krvni ugrušak može da bude dovoljno biti veliki da bi izvršio pritisak na okolne nerve ili da utiče na cirkulaciju i dotok krvi do njih, nerava, izazivajući peckanje, trnce, utrnulost ili bol.
Da li nam fali vitamina, minerala i elektrolita?
Deficit određenih vitamina takođe za posljedicu može da ima trnce u stopalima i potkolenicama. Posebno je značajno kontrolisati nivo vitamina B12 jer njegov nedostatak može da dovede do perniciozne anemije, uzročnika periferne neuropatije. Možda ćemo osjećati neprijatne trnce u nogama ako nam fali i ovih vitamina:
• vitamin B6
• niacin
• vitamin B1
• vitamin E.
Kada iz nekog razloga izgubimo elektrolite, i zbog toga možemo osjećati trnjenje i nelagodu u nogama. Najvažniji elektroliti koji mogu da nam nedostaju su
• kalijum
• kalcijum
• natrijum
• magnezijum, prenosi Telegraf.
Foto: Pixabay/Ilustracija
Izvor: Nezavisne