Direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Arno Gujon izjavio je da svaki Srbin porijeklom iz Federacije BiH ili njegov potomak može da kontaktira Kancelariju za besplatnu pravnu pomoć koju je osnovala Republika Srpska i da se obavijesti o svojim pravima, ali i da ovlasti ovu kancelariju da ga zastupa i štiti njegova imovinska prava.

– Sve što je rat donio, izgnanstvo, patnje ne možemo ispraviti, ali se danas u miru protiv nepravde možemo i moramo izboriti. Nepravda je oduzeti nekome imovinu, a da on o tome ne zna ništa ili da bude izbrisan – istakao je Gujon nakon sastanka u Beogradu sa šefom Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađenom Cicovićem.

Navodeći da su imovinski odnosi osnov u 21. vijeku, Gujon i Cicović su zajednički najavili početak kampanje informisanja i preko medija, u okviru zajedničke akcije Srbije i Republike Srpske na zaštiti imovine Srba u FBiH.

Srbi porijeklom iz FBiH gdje god živjeli biće informisani putem medija kako da sačuvaju svoju imovinu u FBiH i ne ostanu bez nje zbog netransparentne harmonizacije koja se sprovodi u tom entitetu.

Gujon je rekao na konferenciji za novinare da je zabrinjavajuća tema i rizik da Srbi porijeklom iz FBiH ostanu bez ikakvog prava zbog usklađivanja katastra u tom entitetu, a da nisu ni obaviješteni.

On je napomenuo da se pozivi za usklađivanje objavljuju samo u Službenom glasniku BiH i putem pojedinih federalnih medija u Sarajevu i Mostaru, koji nisu dostupni Srbima koji žive u svijetu.

– Postoji rizik da pravi vlasnik prava na imovinu bude izbrisan, a imovina pređe na opštinu, a nekad i neko ko je koristi može da se upiše kao “vlasnik” – rekao je Gujon.

Dodao je da očekuje saradnju i podršku srpskih medija i u dijaspori da bi se što veći broj Srba iz FBiH upoznao o svojim imovinskim pravima, te ocijenio da su Srpska i Srbija na vrijeme reagovale, kao i da ljudi mogu da se jave čak i kada se probije rok od 60 dana od objavljivanja poziva za upis vlasništva u Službenom glasniku BiH.

Gujon je podsjetio na pet koraka koji se sprovode, tj. obavještavanje putem ambasada i konzulata Srbije, preko svih udruženja Srba, zatim eparhija SPC u dijaspori, kao i putem društvenih mreža.

– Danas se pokreće i kampanja putem medija, jer su mediji gledani, slušani i čitani u svetu. Potrebno je da se što više čuju među našim narodom u svetu – rekao je Gujon, i dodao, da će RTS napraviti spot koji će se emitovati 30 dana.

Gujon je rekao da je Republika Srpska na lično obavještavanje potrošila samo na poštanske marke oko četiri miliona KM.

Podsjetio je i na akciju Srbije na otvaranju srpskih škola u dijaspori, kako bi srpska djeca učila srpski jezik, te da postoji i ideje o ekonomskom osnaživanju Srba van Srbije, kao što je stočarstvo i pčelarstvo za Srbe u FBiH.

Cicović je izrazio zahvalnost institucijama Srbije i Srpske koje su se angažovale kako bi se pomoglo u zaštiti imovine Srba u FBiH, kao i medijima, te istakao da Srpska i Srbija vode zajedničku akciju, jer je postupak usklađivanja podataka u FBiH aspolutno netransparentan.

On je rekao da ova zajednička kampanja na očuvanju imovine Srba u FBiH ima za cilj da putem društvenih mreža, DKP, srpske crkve u svijetu, obavijesti što više Srba u Srpskoj, Srbiji i svijetu o postupku usklađivanja katastra i zemljišnih knjiga u FBiH.

Cicović je naveo da se, za razliku od FBiH, u Republici Srpskoj obavještavanje vlasnika vrši lično i da je aktivnost usmjerena na osnivanje katastra nepokretnosti kao jedinstvene evidencije i prava nad nepokretnostima, a u FBiH se vrši takozvana harmonizacija i ostaje dualna evidencija nekretnina i u zemljišnim knjigama i u katastru.

– Najveća prepreka je što se poziv na upis vlasništva ne šalje lično, nego preko Službenog glasnika BiH i lokalnih medija, koji nisu dostupni izbjeglim licima – rekao je Cicović, dok se u Srpskoj pozivi šalju lično svima bez obzira na nacionalnost – i Srbima i Bošnjacima i Hrvatima.

Podsjetio je da je Vlada Republike Srpske zadužila Republičku upravu za geodetske i imovinsko-pravne poslove da obezbijedi stručnu i pravnu pomoć izbjeglim licima iz FBiH u vezi sa njihovom imovinom, kao i da oko 400.000 Srba i dalje polaže pravo na nepokretnosti u BiH.

Cicović je napomenuo da je u FBiH živjelo 541.000 Srba po popisu iz 1991. godine, a cilj ovih aktivnosti na informisanju je da se tim licima pomogne da ostvare svoja prava i budu informisani i upisani kao vlasnici svoje imovine.

Prema njegovim riječima, ako bi svaka imovina Srba u FBiH vrijedila jedan evro, to iznosi oko osam milijardi evra vrijednosti njihove imovine, te istakao da će informisanje o imovinski pravima biti dostupno za sve ljude iz FBiH, ne samo Srbe.

Nakon svih ovih aktivnosti na dan 10. avgusta, dodao je on, kancelarije za stručnu i pravnu pomoć su postupale po zahtjevima i ukupno je riješe 4.447 zahtjeva, od čega najviše u Bijeljini 1.076.

– Vjerujem, imajući u vidu činjenicu da je pravo na imovinu nešto što ne treba da se uskraćuje na način kako se uskraćuje rokovima i oglasima, da ćemo ovom zajedničkom kampanjom Srbije i Srpske na zaštiti imovine Srba u FBiH doći do svakog Srbina porijeklom iz FBiH i do njihovim potomaka – rekao je on.

On je dodao da će se tako oni obavijestiti o svakom postupku usklađivanja podataka o nekretninam katastra i zemljišnih knjiga u FBiH i mogućnosti besplatne pravne pomoći u područnim jedinicama RUGIPP.

Kancelarije za pravnu pomoć postoje u Banjaluci, Bijeljini, Mrkonjić Gradu, Nevesinju, Istočnom Sarajevu i Zvorniku, a građani se mogu javiti u bilo koju područnu jedinicu RUGIPP-a i ostaviti svoje podatke i kontaktiraće ih pravnici.

Cicović je pozvao sve zainteresovane građane da se jave na telefone 00387 55 490 940 i i mejlom pravnapomoc.banjaluka@rgurs.rs.

Foto: glassrpske.com

Izvor: SRNA

Prethodni članakDodik: U utorak sastanak o izgradnji aerodroma u Trebinju
Naredni članakSastanak Dodika i mitropolita Јoanikija (FOTO)