Na unapređenju konkurentnosti poljoprivrede u Srpskoj, značajnu ulogu imaju zadruge koje su najstariji, ali i najbolji vid organizovanja poljoprivrednih proizvođača.
Za sjetvu povrća obezbjeđuju repromaterijal, kreditiraju proizvodnju i garantuju otkup roda po unaprijed dogovorenoj cijeni, što je velika pomoć proizvođačima. U Srpskoj je aktivno oko stotinu zadruga koje okupljaju više od deset hiljada kooperanata.
Zadruge su budućnost poljoprivredne proizvodnje, tvrdi Rade Јovičević, jedan od najvećih semberskih povrtara. Povrće proizvodi na 300 dunuma i ne brine o plasmanu, a zadruga čiji je kooperant, pomaže i u repromaterijalu. Prošle godine proizveo je 1.000 tona korjenastog povrća, dok ove očekuje 1.300 tona.
– Mi to ne bismo mogli izdržati, to su ogromna ulaganja. Po jednom dunumu su minimalna ulaganja 400 maraka za krompir, a dostigne i do 700 maraka u zavisnosti od godine, koliko se štiti i šta se radi. Јednostavno, morate imati podršku da to kvalitetno uradite – rekao je Rade Јovičić, povrtar iz Trnjaka.
Usjev sa njive ide direktno u fabriku. Nema pakovanja, gubljenja vremena na pijaci, traženja kupaca, to sve organizuje zadruga.
Milivoje Bešlić, iz Donjeg Crnjelova, ističe da im je velika prednost što zadruga prima prizvode, te oni ne moraju da idu po pijacama.
Mujo Bogaljević, direktor PZ “Agrofarmer” Јanja, kaže da je njihov uslov za saradnju sa prerađivačkim kapacitetima da jednim dijelom sufinansiraju proizvodnju, što pruža sigurnost da će otkupiti proizvode. To je, kako ističe, velika pomoć poljoprivredniku kada u vrijeme sjetve dobije osnovna sredstva.
Povjerenje u zadruge polako se vraća. Prednosti organizovane proizvodnje okupile su više od 150 proizvođača u zadrugu “Povrtlarstvo” iz Crnjelova.
Mićo Živić, direktor PZ “Povrtlarstvo”, kaže da su ovog proljeća implementirali projekat IFAD-a, u vrijednosti 172.000 KM, tj. podijelili repromaterijal za 70 kooperanata koji je bio subvencionisan 50 odsto.
Zadružni sektor, različitim mjerama, podržava i resorno ministarstvo.
– Svaku priliku koristimo da pozovemo proizvođače da se uključe u zadruge i podržavamo ih kroz redovna budžetska sredstva, ali i kroz razne projekte, prije svega, IFAD projekat gdje imamo dobre rezultate – istakao je Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srpske.
Zbog usitnjenih posjeda i malog obima proizvodnje, domaći proizvođači nisu konkurentni na tržištu, zato je zajednički nastup najbolje rješenje. U razvijenijim evropskim zemljama zadruge učestvuju sa više od 70 odsto u tržištu poljoprivrednih proizvoda.
Foto: rtrs.tv
Izvor: RTRS