Svako prijateljstvo prolazi kroz brojne ispite, ali neki ljudi ne uspijevaju da odole iskušenjima vremena, života, navika. Tako se dešava da se čak i višegodišnja ili višedecenijska prekinu. Vječito pitanje u ljudskim odnosima je da li nešto što je prekinuto ponovo sastavljati ili ne…

Blisko prijateljstvo u vatri sukoba: Potpuni prekid kontakta

Nery Manzano, stručni konsultant za lični razvoj bavio se ovom dilemom u svom radu kada se našao u istoj situaciji. Ispričao je:

“Uhvatio sam sebe da sve češće razmišljam o tome da li sam zaista izgubio četiri godine jer nisam stupio u kontakt sa svojim najboljim prijateljem.  Naime, posvađao sam se sa bliskim rođakom. Odrasli smo zajedno i postali najbolji prijatelji, gotovo kao braća tokom godina. Međutim, došlo je do velikog sukoba. Prestali smo da razgovaramo. Priznajem, ja sam bio kriv, iako to tada nisam vidio na taj način. U početku nisam, ali sam se poslije stalno pitao šta radi, kako je… Da li da pokušam da ga kontaktiram? Prošlo je toliko vremena da nisam bio siguran da li to ima smisla…

Ponos, emocije, razlike… Sve to čini i prijateljstvo i osjećanja u prekidu

Manzano konstatuje da se ponekad čvrsto držimo svoje pozicije, čak i na uštrb bliskih prijatelja. Ne želimo da popustimo čak iako nismo u pravu ili ne želimo da priznamo da griješimo. Veoma često nemamo razumijevanja za stavove, gledišta i potrebe drugih ljudi.

“Poslije četiri duge godine naši putevi su se ponovo ukrstili. Čuo sam da želi da stupi u kontakt sa mnom. Osjećao sam isto i bio sam nestrpljiv da se konačno sretnemo i razgovaramo. Ispostavilo se da je i on razmišljao o meni i pitao se šta radim. Poslije razgovora, činilo se kao da nismo ni izgubili korak. Trebalo je malo vremena da nadoknadimo propušteno, ali smo na kraju popravili naše prijateljstvo”, podijelio je javno svoje iskustvo.

Kada nam neko mnogo znači kao prijatelj a zatim nestane iz našeg života, ostavlja veliku prazninu. Često je to nešto što ne možemo tek tako da gurnemo pod tepih, što nas muči i iskušava ponos i emocije.

Iskrenost i spremnost na kompromis

Razmišljanje o preživljenom iskustvu naučilo je ovog čovjeka više vrijednih lekcija o tome kako popraviti prijateljstva. One bi mogle da pomognu i drugima, pod uslovom da postoji obostrana želja i potreba da se “prosuto mlijeko” zaboravi, prevaziđu loše emocije i stvari vrate u ravnotežu. Prije svega, potrebna je iskrenost i spremnost na kompromis, pa i priznavanje greške, pogrešne procjene, pokajanje, želja da se oprosti i krene dalje. Evo savjeta sa kojima su saglasni i psiholozi.

Pustite da se prašina slegne

Ako je svađa bila nedavno, dajte vremena sebi da se psihološke rane zaliječe. Ako uradite nešto odmah, možda ćete nanijeti više štete nego koristi.

Oslobodite se frustracija

Frustracije u vezi sa događajem će se povremeno javljati, zato je važno naći način da ih oslobodite. Razgovor o onome što osjećate ne samo da može pomoći da vam bude bolje, već može dati i više fokusa u procesu obnove prijateljstva.

Ostavite ego po strani

Ego je najčešći protivnik iskrene komunikacije. Otvorite srce i suočite se sa neizvijesnošću čak i ako ne znate da li će prijatelj prihvatiti ili odbiti ruku pomirenja.

Ne bojte se da prvi pružite ruku pomirenja

Preuzmite inicijativu, jer nemate šta da izgubite.

Prekinite igru traženja krivca

Prihvatite situaciju takvu kakva jeste i prestanite da tražite krivca. To ničemu ne vodi, samo će pojačati tenziju i produbiti jaz.

Vizualizujte oproštaj prije nego što ga izgovorite i prihvatite

Zamislite sebe kako opraštate i dozvolite tom osjećaju da vas vodi u razgovoru. Biće blagotvorno.

Izvinite se ako za to postoji razlog

Ne plašite se da se izvinite za svoj dio u onome što se dogodilo. Izvinjenje ne samo da ublažava bol i loše emocije druge osobe, već pokazuje vašu volju za pomirenjem.

Izbjegavajte pitanje “Zašto?”

Ovo pitanje često zvuči optužujuće. Umjesto toga, formulišite pitanja tako da pokažete brigu, a ne osudu.

Nemojte forsirati reciprocitet

Nemojte očekivati izvinjenje. Dajte sve od sebe bez očekivanja da ćete nešto dobiti zauzvrat.

Budite spremni da nastavite dalje

Ako uprkos svemu prijateljstvo ne može da se popravi, lakše ćete živjeti sa tim da ste učinili sve što ste mogli. Ne zatvarajte vrata, ali nađite lagani način da se udaljite iz tog odnosa.

Prepoznajte granice

Pozitivna strana prekida i obnove prijateljstva je što sada obje strane znaju svoje granice. Na neki način, obnovljeno prijateljstvo je poput pažljivo zalijepljene napukle vaze. Možda ne izgleda isto kao prije, ali možete je i dalje cijeniti zbog onoga što za vas predstavlja u smislu vrijednosti.

Vrijeme koje izgubite u prekidu sa prijateljima možda nikada neće moći da bude nadoknađeno. Život je kratak, a vrijeme prolazi. Ne propuštajte ni jedan trenutak radosti koji vas ispunjava, prenosi Klinika.

Foto: Pixabay

Izvor: Nezavisne

Prethodni članakUbacite malo ovog začina u vodu za čišćenje podova: Kuća će mirisati danima
Naredni članakKako ublažiti bore oko usana?