Vlada Republike Srpske usvojila je danas Informaciju o početku procesa programiranja IPA 3 za programski ciklus 2025-2027, koji podrazumijeva izradu godišnjih paketa akcionih dokumenata za 2025., 2026. i 2027. godinu i reviziju Strateškog odgovora IPA 3 za period 2025-2027.
Za programski period 2025-2027 EK je definisala 10 prioriteta sa okvirnim budžetom 110-140 miliona evra. Predviđeno je da čitav proces programiranja bude završen u januaru 2025. godine.
– S obzirom na to da proces pripreme i realizacije pretpristupne pomoći u BiH nije efikasan i efektivan u mjeri koja bi omogućila optimalan napredak u ispunjavanju obaveza iz procesa evropskih integracija, neophodno je da državni službenici u Republici Srpskoj sa dužnom pažnjom pristupe realizaciji ove obaveze iz procesa evropskih integracija, a s ciljem zaštite i poštovanja ustavno-pravne pozicije Republike Srpske i njenih interesa – saopšteno je iz Vlade Srpske.
Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju, kao ministarstvo koje je koordinator za korištenje pretpristupne pomoći EU u Republici Srpskoj, će nastaviti da koordiniše učešće republičkih organa uprave u aktivnostima programiranja i realizacije IPA 3.
Takođe, Vlada je usvojila i Informaciju o pripremnim aktivnostima za osmi sastanak Pododbora za inovacije, informaciono društvo i socijalnu politiku između EU i BiH.
U skladu sa Poslovnikom o radu Odbora za stabilizaciju i pridruživanje i pratećih pododbora, 22. oktobra 2024. godine planirano je održavanje osmog sastanka Pododbora za inovacije, informaciono društvo i socijalnu politiku između EU i BiH, u Briselu. Sastanci pojedinačnih pododbora održavaju se, po pravilu, jednom godišnje.
U tom smislu, nadležne institucije u BiH su krajem avgusta 2024. godine pristupile pripremnim aktivnostima za ovaj sastanak, a Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju je iskoordinisalo pripremu i usaglašavanje Nacrta dokumenta za diskusiju za ovaj sastanak.
Vlada Republike Srpske uvrstila je, odlukom koja je donesena na današnjoj sjednici, u prioritetne projekte koji će u 2024. godini biti finansirani iz Budžeta i projekat regulacije rijeke Lubine u blizini manastira Karanovac na području Gradiške, u ukupnom iznosu 1.750.000 KM. Zaključno sa ovom odlukom, u 2024. godini Vlada Republike Srpske iz budžetske stavke namijenjene za javne investicije finansira 24 prioritetna projekta ukupne vrijednosti 82 miliona KM.
Među prioritetnim projektima su najznačajniji “Sanacija objekta ЈU OŠ „Nikola Tesla” Derventa, u ukupnom iznosu od 5.272.000 KM, finansiranje izgradnje osnovne škole u Istočnom Novom Sarajevu, u iznosu od milion KM, druga faza rekonstrukcije objekta za potrebe Rektorata i Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu, sa 5,3 miliona KM i druga faza izgradnje Fakulteta fizičkog vaspitanja i sporta Pale, u iznosu od 3,6 miliona KM.
U oblasti predškolskog obrazovanja, na ovaj način se finansira rekonstrukcija objekta Predškolske ustanove “Poletarac” Milići, sa 246.900 KM, a finansirano je i opremanje dječijeg vrtića “Naša radost” u Srpcu iznosom od 750.000 KM. Realizacija ovih projekata omogućiće proširenje postojećih kapaciteta i smanjiti liste čekanja na upis djece u ove predškolske ustanove.
Takođe, iz javnih investicija se finansira nastavak rekonstrukcije i sanacije objekta ЈU Centar za obrazovanje i vaspitanje i rehabilitaciju slušanja i govora u Banjaluci u iznosu 16.500 KM.
Na području grada Banjaluka među prioritetnim projektima je bilo ulaganje u objekat Banjsko rekreativnog centra Srpske Toplice, u iznosu 5 miliona KM, te finansiranje nabavke radova, opreme i namještaja za objekat Ortopedska hirugrija u Slatini, u iznosu tri miliona KM, a sufinansirana je i rekonstrukcija kuće Milanović i projekat rekonstrukcije i adapatacije objekta “Dom Partizan” na Јahorini, za koji je u ovoj godini planiran iznos od 10 miliona KM.
Odlukom Vlade, iz sredstava namijenjenih za javne investicije biće finansirana i izgradnja proizvodne hale u poslovno-proizvodnoj zoni “Podgora” Milići, u ukupnom iznosu od 900.000 KM. Cilj ovog projekta je stvaranje povoljnog privrednog ambijenta i poboljšanje ekonomskog okruženja u opštini Milići.
Vlada je dala saglasnost Republičkom sekretarijatu za raseljena lica i migracije za utrošak novčanih sredstava, sa pozicija: transferi jedinicama lokalne samouprave za finansiranje povratka u Republiku Srpsku (175.000,00 KM), transferi jedinicama lokalne samouprave za finansiranje interno raseljenih lica (90.000,00 KM), te ostali kapitalni grantovi u zemlji u iznosu od 38.000,00 KM.
Sredstva će biti utrošena za realizaciju sljedećih projekata: asfaltiranje puta Derventa-Sastavci u opštini Milići (30.000,00 KM), modernizaciju ulice Stepe Stepanovića u Vlasenici (30.000,00 KM), završetak izgradnje puta u Vrhovima u gradu Derventa (30.000,00 KM), rekonstrukciju i proširenje mreže ulične rasvjete u MZ Pećnik u opštini Vukosavlje (30.000,00 KM), vanjsko uređenje ispred zgrade izgrađene kroz projekat stambenog zbrinjavanja u opštini Kozarska Dubica (30.000,00 KM), sanaciju saobraćajne infrastrukture u opštini Pelagićevo (25.000,00 KM), rekonstrukciju i dogradnju vodovodnog sistema u naseljenom mjestu Babići u opštini Šipovo (20.000,00 KM), sanaciju i asfaltiranje lokalnog puta u naseljenom mestu Prisoje u opštini Јezero (20.000,00 KM), sanaciju putnog pravca Kaluđerica – Stupari u opštini Petrovo (20.000,00 KM), rekonstrukciju ulice XIV srednjobosanske narodnooslobodilačke udarne brigade u gradu Prnjavoru (30.000,00 KM), poboljšanje vodosnabdijevanja u MZ Smoljana, rekonstrukcija i dogradnja vodovodne mreže, te poboljšanje vodosnabdijevanja u MZ Bravsko-Bunara, rekonstrukcija i dogradnja vodovodne mreže, u opštini Bosanski Petrovac (20.000,00 KM), te rekonstrukciju krova stambene zgrade u Ulici Gavrila Principa bb 12 u opštini Bosansko Grahovo (18.000,00)
Vlada Republike Srpske donijela je Rješenje o davanju saglasnosti za “Slobodnu zonu Gradiška”.
Planirana izgradnja infrastrukture i objekata i ulaganja u opremu i to samo anketiranih poslovnih subjekata u prve tri godine iznosi 47.719.000 KM, od čega u prvoj godini 19.398.000 KM, što je znatno viši iznos od onog koji je poropisan Pravilnikom. Takođe, na osnovu priloženog Elaborata utvrđeno je da je izrađena i projekcija plana zapošljavanja u “Slobodnoj zoni Gradiška”, odnosno planirano je zaposšljavanje 253 radnika u prve dvije godine i to samo u poslovnim subjektima koji su anketirani, među kojima je planirano i zapošljavanje radnika viših stručnih kvalifikacija, a uglavnom lica koja se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske.
Utvrđen je i plan transfera savremenih tehnologija, odnosno planirana je nabavka novih i savremenih sredstava za poslovanje koja obuhvata novu opremu, čime se vrši transfer savremenih tehnologija u proizvodne programe na području Grada Gradiška. Samo kroz anketiranje dijela postojećih privrednih subjekata koji već posluju, planirana je nabavka novih i savremenih sredstava za poslovanje koja obuvhata novu opremu u iznosu od 31.280.000 KM.
Na današnjoj sjednici, Vlada je donijela odluke kojima se 100.000,00 KM dodjeljuje za finansijsku pomoć opštini Srebrenica za podršku budžeta, dok će 550.000,00 KM biti isplaćeno za subvenciju kamatne stope za stambeno kreditiranje mladih i mladih bračnih parova.
Foto: rtrs.tv/Ustupljena fotografija
Izvor: RTRS