Vlada Mađarske privržena je održavanju i daljem jačanju ekonomskih odnosa sa Republikom Srpskom, rekli su Srni u mađarskoj Vladi.

Iz Vlade Mađarske su istakli da su strane odlučile da oforme poseban odbor koji će svaka tri mjeseca podnositi izvještaj o stanju ekonomske saradnje, čime će se omogućiti donošenje brzih odluka i dinamičan napredak.

– Vlada Mađarske privržena je održavanju i daljem jačanju ekonomskih odnosa sa zajednicom Srba u BiH. Nakon posjete Banjaluci krajem juna premijer Viktor Orban izjavio je nakon sastanka sa /predsjednikom Srpske/ Miloradom Dodikom da Mađarska i Republika Srpska vide ogroman potencijal za saradnju u polju energetike, infrastrukture i poljoprivrede – rečeno je Srni iz Kancelarije Vlade Mađarske za međunarodne komunikacije.

Orban je tada naglasio da je i Mađarskoj u interesu da balkanske zemlje ostvare uspjeh, jer bi to ojačalo vrijednost regiona i Mađarske, te poručio da rezerve Evrope leže na Balkanu, odakle se može crpiti novi energetski, populacijski, teritorijalni i ekonomski potencijal, podsjetili su iz Vlade Mađarske.

BEZ MAĐARSKE I SRBIЈE U EVROPI BI BILO MNOGO VIŠE ILEGALNIH MIGRANATA

Iz Vlade Mađarske naveli su da bi, bez Mađarske i Srbije, u Evropi bilo na stotine hiljada više ilegalnih migranata nego što je to sada slučaj.

– Na granicama EU je prošle godine zaistavljeno 330.000 ilegalnih migranata, uključujući 270.000 na granici Mađarske i Srbije. Mađarska Vlada cijeni rad predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i srpskih vlasti u borbi protiv ilegalne migracije – istakli su iz Kancelarije za međunarodne komunikacije.

Mađarska, istakli su oni, ima veliko iskustvo sa ilegalnom migracijom u posljednjih osam godina – svi se sjećaju kada su naoružani ilegalni migranti napali mađarsku policiju u selu Reske, kada je stotine hiljada njih marširalo kroz zemlju ili kada su okupirali željezničke stanice u Budimpešti.

– Moramo da se oslonimo isključivo na sopstveno iskustvo, koje nam govori “ne migraciji!”. Stav mađarske Vlade je da postoji samo jedno rješenje za migrantsku krizu, a to je da im se ne dozvoli da uđu u EU – naglasili su iz mađarske Vlade.

Prema njihovim riječima, ulazak u EU dozvoljen je samo onima čiji su zahtjevi za dobijanje azila već u obradi ili odobreni, što je mađarski model i druge zemlje treba da ga slijede.

– Međutim, EU ne radi na zaustavljanju migracije, već na upravljanju njom. Brisel vjeruje da je ispravno da se migranti puste unutra; ako neko želi da dođe u Evropu, da se pusti da uđe u EU kada je ovdje i kada preda zahtjev za azil i da se puste da se slobodno kreću unutar bloka dok se ne završi obrada njihovog zahtjeva. Ukoliko se zaključi proces i ako može da ostane – onda u redu, a ako ne, ne možemo ga vratiti kući. Oni otprilike tako razmišljaju. Ali, za Mađarsku nije prihvatljivo da Brisel odlučuje da treba da napravimo migrantska geta. Nećemo to dozvoliti. Sve dok je nacionalna Vlada u mandatu u Mađarskoj, neće biti migrantskih geta u zemlji – poručili su iz Vlade Mađarske.

SITUACIЈU U UKRAЈINI EKSTREMNO OPASNA, ALI NIKO OSIM MAĐARSKE NE PRIČA O MIRU

Stav Vlade Mađarske nije promijenjen o sukobu u Ukrajini i jasan je od prvog minuta rata – što prije su potrebni prekid vatre i mirovni pregovori, jer se životu mogu spasiti samo mirom. Međutim, izvan Mađarske teško da se iko zalaže za mir.

– Kao što je premijer Orban naveo u izjavi za radio Kosut u petak, 14. jula, proporcije i glasovi u Evropi koji se zalažu za rat i dalje su u većini, a izvan Mađarske teško da se iko zalaže za mir. Premijer je rekao da je pozitivno to što je na Samitu NATO u Vilnjusu prošle sedmice bilo moguće da se spriječi ulazak Ukrajine u Alijansu, jer bi to značajno povećalo rizik od svjetskog rata. Međutim, nismo bliže miru i rat eskalira, dok Ukrajinci dobijaju sve više oružja sa daljim dometom i efektnije eksplozive iz zapadnih zemalja, naročito iz SAD – naveli su iz mađarske Vlade.

Stoga, smatraju oni, situacija ostaje ekstremno opasna.

– Prema mišljenju premijera Orbana, otkako je Ukrajina izgubila suverenitet, nema novca niti sopstvenu vojnu industriju ni svoj kapacitet za proizvodnju, već dobija novac i vojnu opremu sa Zapada, prije svega od SAD. Zato je na SAD da kažu da žele mir, da zaustave rat, da se uspostavi primirje, započnu pregovori i da će se to dogoditi sutra ujutru. Zašto to ne rade, nije odgovoreno tokom Samita NATO-a u Vilnjusu – rečeno je Srni iz Kancelarije Vlade Mađarske za međunarodne komunikacije.

Foto: predsjednikrs.net/B.Zdrinja

Izvor: SRNA

Prethodni članakSelman: Ustavni sud BiH narušava ustavne principe na kojima počiva uređenje BiH i Srpske (VIDEO)
Naredni članakStevandić: Knežević trpio pritisak sudija Ustavnog suda BiH