Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je visoki predstavnik dejtonska kategorija, ali je prevaziđen i predstavlja opterećenje za evropski put BiH, te da treba vidjeti da li je moguće partnerski, unutar BiH, dogovoriti da zemlja dobro funkcioniše.

Ona je ocijenila da ako već nije moguć dogovor o tome da visoki predstavnik nije potreban BiH, onda je bar potrebno razumno, na unutrašnjem planu dogovoriti određena pitanja i iskreno pričati o evropskom putu.

Odgovarajući na pitanje da li je očekivala da će Rusija odlučnije braniti poziciju međunarodnog prava i obavezu izbora visokog predstavnika u Savjetu bezbjednosti UN, Cvijanović je za BHT istakla da je njeno očekivanje, kada je riječ o Rusiji, upravo ta dosljedna pozicija u vezi sa Dejtonskim mirovnim sporazumom – ništa što ide samo u korist Republike Srpske ili FBiH.

– Apsolutno tu vidim izbalansiran pristup i to je ona dosljednost, imate Aneks 4, to vam je Ustav Dejtona. Svjesni smo da je mijenjan, ali smo isto tako svjesni da je došlo vrijeme da se to ne radi na taj način – naglasila je ona.

Predsjednica Srpske kaže da u tome vidi dosljednost i da to ne bi posmatrala kao izolovani primjer šta je Rusija sada rekla u vezi sa imenovanjem novog visokog predstavnika, zato što su vrlo jasno rekli da se to vrati u okvire procedura, kako je trebalo da bude i do sada.

Predsjednica Republike Srpske izjavila je da se politički sistem u BiH ne može mijenjati bez saglasnosti tri konstitutivna naroda kroz propisane procedure.

Ona je navela da te promjene moraju da žele svi i da se takav sistem ne može mijenjati nekim površnim metodama.

– Konkretno ovdje možemo da govorimo o političkom sistemu ili ustavnom političkom sistemu koji je uspostavio Dejtonski sporazum iako smo svjedoci da je mnogo puta promijenjen nasilno odlukama visokih predstavnika, nekad i našom naivnošću kada su nam visoki predstavnici govorili “prihvatite taj zakon koji je nametnut pa ćete ga poslije mijenjati kroz parlamentarnu proceduru, pa on tako postaje vaše vlasništvo” – rekla je Cvijanović.

Ona smatra da su nekada političari iz Republike Srpske bili naivni vjerujući da će se to desiti.

Kada se prihvati neki zakon i krene da se kroz parlamentarnu proceduru mijenja ono što je nakardno i pogrešno i što ne odgovara sistemu, istakla je Cvijanović, onda se naiđe na blokadu, što redovno rade bošnjački parlamentarci sa željom da ostanu dosljedni onim stvarima koje su nametnuli visoki predstavnici.

Ona je dodala da BiH ima kompleksnu ustavnu strukturu, koja je veomma zgusnuta, navodeći primjer da činjenica da samo u FBiH ima deset kantona upućuje na složenost BiH.

Cvijanović je podsjetila da je EU predložila mehanizam koordinacije, što je Republika Srpska prihvatili računajući da je to veoma racionalno i da će tu zgusnutu strukutru učiniti funkcionalnijom.

– Nažalost, mnogo puta sam imala priliku, i ranije i sada, da vidim da se na svaki način nastoji osujetiti mehanizam koordinacije – rekla je Cvijanović i dodala da političari u Sarajevu na neki način ignorišu mehanizam koordinacije i pokušavaju da ga zaobiđu kad god je to moguće.

Sva ova kompleksnost, naglasila je predsjednica Srpske, nije rezultat te složene ustavne strukture već nedostatka političke volje da se priča i da se problemi rješavaju partnerski.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakCvijanović: Predstavnicima vlasti u FBiH uskoro konačna verzija za razgovore o budućnosti BiH
Naredni članakUNRS: Osuda neopravdanog kažnjavanje srpskih novinara i urednika na BHRT