Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je Dejtonski mirovni sporazum najbolja garancija za sva tri naroda u BiH i da se Srpska oštro protivi nasilnim i nedemokratskim pokušajima njegovog prekrajanja.

Višković je rekao da je Dejtonski sporazum garancija kojom su jasno definisani prava i obaveze, koji su ratifikovani potpisima triju naroda.

Prema njegovim riječima, 21. novembar je bitan datum u novijoj istoriji Srba jer je to dan koji je donio mir u BiH, a Srpskoj dao garanciju za njenu autonomiju i samostalnost u okviru BiH.

– Republika Srpska, kako tada tako i danas, ostaje dosljedna u poštovanju i sprovođenju izvornog Dejtonskog sporazuma i oštro se protivi nasilnim i nedemokratskim pokušajima njegovog prekrajanja – rekao je Višković.

On je podsjetio da je, gotovo 30 godina nakon potpisivanja ovog sporazuma, Srpska došla u situaciju da se mora boriti protiv nedemokratskih težnji koje imaju za cilj njegovo prekrajanje i reviziju po želji i interesima jednog naroda u BiH.

– Dejtonski sporazum jasno je definisao mjesto i ulogu Republike Srpske u okviru ustavne strukture BiH. To je činjenica koju neki u BiH ne žele da prihvate – naglasio je predsjednik Vlade Republike Srpske.

On je rekao da antiustavno djelovanje političkog Sarajeva, ohrabreno podrškom dijela međunarodne zajednice, ima za cilj da postane prihvatljiva praksa, a oni koji krivca traže u Republici Srpskoj zbog njene posvećenosti Dejtonskom sporazumu i žele unitarnu BiH i dalje teže ostvarenju ratnih ciljeva koje nisu uspjeli tada ostvariti.

– Nadam se da ćemo iduće godine 30 godina od potpisivanja ovog sporazuma obilježiti u pravičnijoj atmosferi, koja će okončati mnoge neustavne procese protiv Republike Srpske, kao i demokratske volje srpskog naroda, a bez koje nema ni BiH – rekao je Višković.

Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa parafirani su 21. novembra prije 29 godina, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.

Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.

Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Јelisejskoj palati u Parizu.

Foto: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Izvor: SRNA

Prethodni članakNastavak ročišta predsjedniku Srpske i v.d. direktora Službenog glasnika; Podrška ispred Suda BiH
Naredni članakIsplaćeno 2.877.524 KM za premije za mlijeko za septembar