Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na 119. sjednici u Banjaluci, Nacrt zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, kojim se predviđa unapređenje kvaliteta i dostupnosti predškolskog vaspitanja i obrazovanja, kao i pojednostavljenje administrativnih procedura prilikom osnivanja predškolskih ustanova.

– Nacrt zakona usmjeren je na stvaranje dostupnijeg, kvalitetnijeg i funkcionalnijeg sistema predškolskog vaspitanja i obrazovanja, koji će odgovarati potrebama djece, roditelja i zajednice. Među najvažnijim novinama u odnosu na važeći zakon je promjena starosne granice za uključivanje djece u sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja sa šest na devet mjeseci što je usklađivanje sa trajanjem porodiljskog odsustva – ističe se u saopštenju Vlade Srpske.

Kako dodaju, omogućeno je angažovanje neverifikovanih vaspitno-obrazovnih radnika na mjestu vaspitača, uz obavezu sticanja potrebnih kvalifikacija u roku od dvije godine.

– Definisano je da prednost prilikom upisa u predškolsku ustanovu imaju socijalno ugrožena djeca korisnici socijalne zaštite.
Smanjene su i naknade za stručni ispit i sada iznose od 30 do 60 odsto najniže neto plate umjesto dosadašnjih 80 odsto – ističu oni.

U saopštenju se navodi da je omogućeno i učešće Republike u finansiranju izgradnje predškolskih objekata, uzimajući u obzir značaj ranog uključivanja djece u predškolske ustanove, a s obzirom da su osnivači javnih predškolskih ustanova jedinice lokalne samouprave.

– Dodatno su definisani standardi rada vaspitača i stručnih saradnika u predškolskim ustanovama sa ciljem ujednačavanja standarada rada vaspitno-obrazovnih radnika širom Republike Srpske. Takođe, preciznije su definisane odredbe koje se odnose na stručno usavršavanje i napredovanje vaspitno-obrazovnih radnika, te pitanje vrednovanja kvaliteta vaspitno-obrazovnog rada predškolske ustanove – navodi se u saopštenju.

PLAN STAMBENOG ZBRINjAVANjA BORAČKIH KATEGORIЈA U IZNOSU OD 5 MILIONA KM

Vlada Srpske dala je saglasnost Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite na Plan stambenog zbrinjavanja lica sa statusom člana porodice poginulog borca ili ratnog vojnog invalida od prve do četvrte kategorije invalidnosti, za čiju realizaciju će biti obezbijeđeno 5.000.000 KM.

– Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite u ovoj godini planira da realizuje stambeno zbrinjavanje lica sa konačnih lista za stambeno zbrinjavanje dodjelom nepovratnih novčanih sredstava u 12 opština i gradova Republike Srpske, kojim će biti obuhvaćena 633 korisnika – saopšteno je iz Birao Vlade za odnose sa javnošću.

Ovim će biti obuhvaćeni korisnici iz Prnjavora, Zvornika, Višegrada, Kotor Varoša, Mrkonjić Grada, Teslića, Banjaluke, Milića, Stanara, Novog Grada, Prijedora i Trebinja.

Sredstva iz budžeta koja se ne utroše u stambeno zbrinjavanje dodjelom nepovratnih novčanih sredstava Ministarstvo planira utrošiti za nabavku stambenih jedinica u nekim od opština i gradova u kojima je na konačnim listama za stambeno zbrinjavanje dodjelom stambene jedinice rangirano ili ostalo nezbrinuto jedno do dva lica.

USVOЈEN AKCIONI PLAN ZA SPROVOĐENjE STRATEGIЈE BORBE PROTIV KORUPCIЈE OD 2025 DO 2027. GODINE

Vlada Srpske usvojila je danas Akcioni plan za sprovođenje Strategije borbe protiv korupcije u Srpskoj za period 2025-2027. godina, u skladu sa Zakonom o strateškom planiranju i upravljanju razvojem u Republici Srpskoj.

– Prijedlog Akcionog plana pripremilo je Ministarstvo pravde uz pomoć Radne grupa za izradu Strategije borbe protiv korupcije u Republici Srpskoj za period 2025-2031. godina, koju je imenovao ministar pravde, na osnovu odluke Vlade Srpske – dodaje se u saopštenju.

Iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću saopšteno je da je u toku procesa izrade ovog implementacionog dokumenta konsultovana pravosudna zajednica, ministarstva i drugi organi uprave, koji su dostavljali prijedloge aktivnosti iz svojih resornih nadležnosti, te su bili uključeni svi nosioci aktivnosti.

Ključni dio Akcionog plana čini tabela u kojoj su navedene mjere, strateški projekti i aktivnosti, razvrstani po strateškim ciljevima i prioritetima, sa nosiocima realizacije, indikatorima krajnjeg rezultata, planiranim iznosima i izvorima finansiranja po godinama, za period 2025-2027.

Veći dio predviđenih aktivnosti biće finansiran iz redovnih sredstava institucija koje su njihovi nosioci.

Od donatora i međunarodnih organizacija koje su pokazale spremnost da u okviru svojih projekata predvide i pojedine aktivnosti predviđene Akcionim planom očekuje se finansijska podrška za niz mjera i aktivnosti.

Strategija borbe protiv korupcije u Republici Srpskoj je integrisani, multisektorski strateški dokument koji sadrži ključna rješenja i antikoruptivne mjere koje će poslužiti kao osnova za razvoj politika prevencije i borbe protiv korupcije u Republici Srpskoj, uvažavajući međunarodne standarde u oblasti borbe protiv korupcije.

U MREŽU SREDNjIH ŠKOLA UVRŠTEN SREDNjOŠKOLSKI CENTAR LAKTAŠI

Vlada Srpske uvrstila je u mrežu srednjih škola novoosnovani Srednjoškolski centar Laktaši , koji prvu generaciju učenika upisuje u školskoj 2025/26. godini.

Vlada je danas na sjednici donijela odluku o izmjeni odluke o broju, strukturi i prostornom rasporedu srednjih škola u Republici Srpskoj, kojom je u mrežu škola uvrstila i novoosnovani Srednjoškolski centar u Laktašima.

U skladu sa donesenom odlukom mrežu srednjih škola Republike Srpske čini 96 srednjih škola, od čega je 91 javna i pet privatnih škola, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Izvršeno je usklađivanje mreže škola sa strukama i zanimanjima predviđenim Pravilnikom o planu upisa učenika u prvi razred srednjih škola za školsku 2025/26. godinu.

– Na ovaj način, Vlada Republike Srpske nastavlja s unapređenjem sistema srednjeg obrazovanja i vaspitanja, osiguravajući veću dostupnost i usklađenost obrazovanja sa potrebama tržišta rada – navedeno je u saopštenju.

ZA PRIЈEDORSKU BOLNICU 1,4 MILIONA KM

Vlada Srpske prihvatila je informaciju o obezbjeđenju u budžetu 1.454.350 KM sa PDV-om za realizaciju projekata od posebnog značaja za Bolnicu “Dr Mladen Stojanović” Prijedor.

Projektom je predviđena sanacija ravnog krova objekta bolnice za šta je potrebno 351.000 KM, kao i izrada idejnog projekta rekonstrukcije i opremanja bolnice u vrijednosti 397.800 KM, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću nakon današnje sjednice.

– Predviđena je i sanacija postojećih i ugradnja novih liftova u vrijednosti 485.550 KM, nabavka sanitetskog vozila vrijednog 120.000 KM i nabavka medicinske opreme vrijedne 100.000 KM. Ovim ulaganjima želi se u značajnoj mjeri unaprijediti kvalitet i kontinuitet u pružanju usluga zdravstvene zaštite pacijentima, kao i uslova rada zaposlenih projedorske bolnice – dodaje se u saopštenju Vlade Srpske.

UTVRĐEN NACRT ZAKONA O OBILjEŽAVANjU DANA ŽALOSTI

Vlada Srpske utvrdila je Nacrt zakona o obilježavanju dana žalosti.

Ovim se uređuje način obilježavanja dana žalosti na teritoriji Srpske, kao i njegovo proglašenje i trajanje, te nadzor nad primjenom zakona i prekršajne odredbe.

Iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću saopšteno je da su razlozi za donošenje zakona da se jednoobrazno i sistematično uredi obilježavanje dana žalosti u Republici Srpskoj.

– Dan žalosti je dan kojim se obilježava žalost zajednice povodom nekog tragičnog slučaja, kao što je nesreća sa većim brojem žrtava, koja za posljedicu ima smrt, ranjavanje, ili teško oštećenje zdravlja većeg broja ljudi ili u slučaju smrti visokog državnog funkcionera, kao i u slučaju smrti ličnosti koja je imala visoke zasluge za Republiku Srpsku, kao i povodom nekog tragičnog događaja. Isto tako, postoji potreba da se propišu konkretne radnje i postupci koje su obavezne sprovoditi institucije na dan žalosti, kao što su spuštanje zastava na pola koplja, odavanje pošte minutom ćutanja, prilagođavanje kulturnih, obrazovnih i sportskih manifestacija datom trenutku – dodaje se u saopštenju.

Potrebno je propisati i nadzor nad primjenom Zakona, kao i sankcije za neizvršavanje obaveza propisanih ovm zakonom.

Donošenje ovog zakona će stvoriti pravni i institucionalni okvir koji će omogućiti da dan žalosti bude obilježen na način koji odgovara društvenim i moralnim vrijednostima Republike Srpske.

ZA POLjOPRIVREDNI INSTITUT 200.000 KM

Vlada Srpske usvojila je danas odluku o odobravanju 200.000 KM Poljoprivrednom institutu Republike Srpske za razvoj eksperimentalno-edukativnog i razvojnog centra.

Za unapređenje i razvoj eksperimentalno-edukativnog centra u ovoj godini planirano je oplemenjivanje i selekcija strnih žita, kukuruza, krmnog bilja, industrijskog bilja i povrtarskih biljaka, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.

Planirano je i oplemenjivanje i selekcija voćnih vrsta, razvoj novih tehnologija gajenja ratarskih, industrijskih, krmnih i povrtarskih biljaka, karakterizacija i evoluacija prinova, formiranje i održavanje gen kolekcije raličitih vrsta strnih žita, kukuruza, krmnog bilja, industrijskog bilja i povrtarskih biljaka, karakterizacija i evoluacija prinova, formiranje i održavanje matičnjaka i kolekcija različitih voćnih vrsta, te razna druga istraživanja.

Vlada Republike Srpske dala je saglasnost na memorandum o razumijevanju i saradnji u oblasti zaštite životne sredine Ministarstva zaštite životne sredine i Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju i ovlastila ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju da ga potpiše.

Potpisivanjem memoranduma biće potvrđena spremnost da dodatno bude unaprijeđena saradnja u oblasti zaštite životne sredine, s ciljem jačanja saradnje u posebnim sektorima životne sredine, uzimajući u obzir činjenicu da zagađenje životne sredine ima i prekogranične efekte i da se može uspješno riješiti samo u kontekstu bliske međunarodne saradnje na bilateralnom, regionalnom i globalnom nivou.

Saradnja će biti sprovođena putem organizacije zajedničkih sastanaka ekspertskog i zvaničnog nivoa, kao i organizacije simpozijuma, konferencija, radionica, konsultacija i obuka, razvoja i sprovođenja zajedničkih projekata, kao i razmjene stručnog znanja, iskustava, dobrih praksi i relevantnih informacija.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS