Vlada Republike Srpske usvojila je Konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta Srpske za 2019. godinu prema kojem su prihodi i primici ostvareni u iznosu od 3.313.500.000 KM, što predstavlja 100 odsto u odnosu na rebalans za 2019. godinu.

Rashodi i izdaci planirani budžetom u 2019. godini iskazani su u iznosu od 3.288.600.000 KM, što predstavlja 99 odsto u odnosu na rebalans za 2019. godinu, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću.

Vlada je donijela rješenje kojim se daje saglasnost na uputstvo kojim se propisuje način organizovanja ispita za vrijeme vanredne situacije ili vanrednog stanja u Republici Srpskoj.

Uputstvom je propisana obaveza visokoškolske ustanove da za sve studente koji su regulisali svoj status upisom u ljetni semestar akademske 2019/2020. godine, evidentira da su odslušali nastavu u ljetnom semestru.

Visokoškolska ustanova će, u svim slučajevima kada je to moguće, odobriti studentima da svih 100 bodova koje bi, u redovnim uslovima, sticali putem predispitnih obaveza, ostvare na ispitu, a ukoliko to nije moguće, odobriti da ih studenti izvrše naknadno u svrhu ispunjenja uslova za polaganje ispita.

Uputstvom je propisano da će za predispitne obaveze realizovane u prethodnom periodu čije je važenje bilo ograničeno rokom, visokoškolska ustanova produžiti važenje istih tokom cijele akademske 2019/2020. godine.

Uputstvo propisuje mogućnost polaganja ispita pisanim putem u situaciji kada odgovorni nastavnik nije u mogućnosti obaviti ispit /nastavnici iz inostranstva/, a ne može se obezbijediti adekvatna zamjena – drugi nastavnik.

Rezultate ovih ispita obavljenih u javne isprave evidentira prodekan za nastavu, a potvrđuje potpisom odgovorni nastavnik kada se steknu uslovi za to.

Uputstvom je propisano da prilikom odbrane završnih radova na prvom i drugom ciklusu akademskih studija, te odbrane doktorskih disertacija u komisiji za odbranu treba da bude prisutna većina članova, a članovi komisije koji nisu u mogućnosti prisustvovati lično nastavnici iz inostranstva, uključujući i Srbiju, mogu učestvovati u radu komisije putem onlajn platformi ili aplikacija.

Obaveza visokoškolskih ustanova je da prilikom organizovanja ispitnih rokova i drugih aktivnosti u vezi sa polaganjem ispita primjenjuju sve zdravstvene preporuke Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

Vlada je donijela rješenja o davanju saglasnosti na naredbu u ispitnim rokovima u slučaju proglašenja vanredne situacije ili vanrednog stanja.

Ovom naredbom utvrđeni su ispitni rokovi i ispitni termini na visokoškolskim ustanovama u Republici Srpskoj zbog proglašenja vanrednog stanja u Srpskoj.

Naredbom su visokoškolske ustanove dužne da organizuju pet ispitnih rokova: aprilski, junsko-julski, avgustovski, septembarski i oktobarski, za akademsku 2019/2020. godinu i to u periodu od 1. juna do 30. oktobra 2020. godine.

Ovi ispitni rokovi će se održati u osam termina: aprilski – jedan termin, junsko-julski – dva termina, avgustovski – jedan termin, septembarski – dva termina i oktobarski – dva termina.

Visokoškolske ustanove su dužne utvrditi i trajanje ispitnih rokova i raspored termina.

Ispite u navedenim ispitnim rokovima mogu polagati i apsolventi, kao i studenti iz upisani na diplomski i postdiplomski studij prema Zakonu o univerzitetu.

Naredbom su zadužene visokoškolske ustanove da, prilikom organizovanja ispitnih rokova i drugih aktivnosti u vezi sa polaganjem ispita, primjenjuju sve zdravstvene preporuke Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

Za sprovođenje naredbe odgovorni su rektori visokoškolskih ustanova, dekani na organizacionim jedinicama u okviru visokoškolskih ustanova i direktori visokih škola, dodaje se u saopštenju.

Foto: twitter.com

Izvor: SRNA

Prethodni članakPredsjednica Srpske donijela dvije uredbe
Naredni članakU Doboju preminula jedna osoba od virusa korona