Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog genocida u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i 80 godina od proboja posljednje grupe jasenovačkih logoraša ustanovljena je autentična značka kao simbol mučeničkog stradanja, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Republike Srpske.

Značka vizuelno spaja dva najprepoznatljivija simbola stradanja Srba u logoru Јasenovac – Topolu užasa i traku crvene boje.

– Topola užasa samo je jedan od tragičnih simbola beskrajne okrutnosti i svioreposti ustaša nad zatvorenicima logora Јasenovac. Veliko stablo topole, koje se nalazilo unutar kompleksa, često je bilo nemoguće vidjeti od tijela obješenih mušaraca, žena i djece koji su tu skončavali nakon prethodnog mučenja od stražara – navodi se u saopštenju.

Kako bi lakše raspoznavali i kategorisali zatvorenike, ustaše su im, prilikom ulaska u logor, na ruku stavljali trake u različitim bojama.

Kolone izmučenih, napaćenih i tužnih Srba tako su ulazile u smrt, noseći crvenu traku na ruci, navodi se u saopštenju.

U spomen-području Donja Gradina, kod Kozarske Dubice, u nedjelju, 27. aprila, biće obilježen Dan sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Јasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Јasenovac formirana je avgusta 1941. godine.

Posljednji preživjeli zatočenici ustaškog koncentracionog logora Јasenovac počeli su proboj 22. aprila 1945. godine da bi se spasili iz te fabrike smrti, najveće na jugoistoku Evrope.

Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Јasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Јevreja, 127.000 antifašista. U Јasenovcu je stradalo 20.000 djece.

Vlada Republike Srpske proglasila je 27. april Danom žalosti povodom sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u NDH od 1941. do 1945. godine.

Foto: rtrs.tv/Ustupljena fotografija

Izvor: RTRS