Tim naučnika pod vođstvom Velike Britanije narednog mjeseca će započeti istraživačku misiju u Južnoj Džordžiji, kako bi izučio uticaj ogromne plutajuće sante leda na divlje životinje i morski svijet na tom subantarktičkom ostrvu, kojem prijeti sudar s ledenim brijegom.

Ukoliko stigne do ostrva, to bi moglo da predstavlja katastrofu za većinu divljeg svijeta na Južnoj Džordžiji, jednom od najvažnijih svjetskih ekosistema.

Velika santa leda, veličine američke države Delaver, pluta otkako se odvojila od ledenog grebena Larsen C 2017. godine. Sada se nalazi na udaljenosti oko 75 kilometara od ostrva Južna Džordžija, dodaje AP.

U Južnoj Džordžiji nalaze se kolonije desetine hiljada pingvina i šest miliona foka s krznom, koje bi santa leda mogla da ugrozi tokom sezone parenja.

Vode u blizini ostrva su jedno od najvećih morskih zaštićenih područja i u njima se nalazi više morskih vrsta nego na Galapagosu.

Brod za istraživanje RRS Džejms Kuk trebalo bi da krajem januara krene sa Foklandskih ostrva u potrazi za ledenim brijegom.

Britanska misija za antarktička istraživanja upozorila je da bi ledeni brijeg mogao da ostane prislonjen uz obalu do deset godina, prije nego što se led otopi i odvoji.

To bi moglo da spriječi populaciju od dva miliona pingvina na ostrvu da dopru do vode kako bi hranili svoje mlade.

Cilj misije biće da utvrdi različite uticaje koje će imati ledeni brijeg A-68a.

Sa broda će biti raspoređene dvije podvodne robotske jedrilice, koje će provesti nekoliko mjeseci prikupljajući podatke za istragu uticaja slatke vode od leda koji se topi na tu oblast.

Foto: Getty Images

Izvor: Glas Srpske

Prethodni članakMomak iz BiH na Facebooku matirao “ravnozemljaše”
Naredni članakDa li je štetno da spavamo sa telefonom pored kreveta?