Rukovodstvo UKC Republike Srpske oštro je osudilo optužbe da je ova zdravstvena ustanova postala novi klaster i da nema dovoljno opreme, a koje su, kažu, uznemirile građane Srpske.

Priznaju da u njihovim redovima ima zaraženih medicinskih i nemedicinskih radnika, ali taj broj je, kažu, minimalan u odnosu na broj zaposlenih.

Kategorični su, rizik postoji dok epidemija traje, ali ne može se, upozoravaju, govoriti o UKC Republike Srpske kao novom klasteru.

Prvi čovjek UKC Republike Srpske Vlado Đajić ne krije da je ljut zbog informacija koje su plasirane proteklih dana. Nakon brojnih poziva uznemirenih građana, odlučio je, kaže, da zajedno sa kolegama istupi u medijima i pojasni šta se dešava u UKC, koji prema njegovim riječima funkcioniše uobičajeno i ima dovoljno opreme.

– Ispred vas ne sjede priučeni ljudi, već stručnjaci školovani sa specijalističkim studijima u inostranstvu. Što se tiče opreme imamo pola miliona maski, 900.000, dakle skoro milion komada rukavica, 5.000 zaštitnih odijela – izjavio je direktor UKC Republike Srpske Vlado Đajić.

Struka, ipak upozorava, zaštitna oprema nije garancija da se niko od zaposlenih neće zaraziti Kovidom-19. To potvrđuje i podatak da je kod 52 zaposlena u UKC potvrđeno prisustvo virusa, što je oko dva odsto zaposlenih. Јedan ljekar je preminuo, a osam je oporavljeno.

– 15 ljekara, 29 sestara, ostali su nemedicinsko osoblje. Tih dva odsto daleko je ispod prosjeka u regionu – rekao je pomoćnik generalnog direktora UKC Republike Srpske Slobodan Hajder.

Najviše zaraženih je na Klinici za plućne bolesti – 11. Po deset je na Klinikama za unutrašnje bolesti i abdominalnu hirurgiju. Po jedno ili dvoje zaraženih, radi u službi za torakalnu hirurgiju, Klinici za intenzivne medicine za nehirurške grane, kardiologiju, dječije i očne bolesti, onkologiju, ortopediju, u Urgentnom i Centru za dojku.

Ipak, zaraženog osoblja nema tamo gdje se zbrinjavaju pacijenti sa najtežom kliničkom slikom, u Kovid bolnici u kojoj se trenutno liječi 49 pacijenata sa teškom kliničkom slikom, od kojih je šest na respiratoru.

– Što su pacijenti teži, to zahtijeva da duže vremena boravimo u prostorijama i da nosimo zaštitnu opremu. Tada vam i ekspozicija da dobijete infekciju raste iz sata u sat. Klinika za infektivne bolesti u ovom trenutku nema zaraženog osoblja – izjavila je načelnica Klinike za infektivne bolesti UKC Republike Srpske Antonija Verhaz.

– Najteže pacijente jednom sedmično prezentujemo kolegama iz regiona i sa Mejo klinike i diskutujemo o njihovom liječenju, što je jako važno da se kaže da imamo tu privilegiju, što nijedna bolnica u regionu ne radi – rekao je načelnik Klinike za intenzivnu medicinu za nehirurške grane UKC Republike Srpske Peđa Kovačević.

Zbog dezinfekcije Klinike za abdominalnu hirurgiju, pacijenti su, izmješteni na drugi odjel gdje su testirani i primaju svoju terapiju. Ovo je, kažu ljekari, uobičajena procedura.

Prema riječima zamjenika direktora UKC Republike Srpske Nenada Stevandića, koji je i šef Tima za praćenje provođenja mjera, u UKC do sada nije utvrđena nijedna nepravilnost u provođenju protokola.

– Svi smo spremni da za svoj dio odgovaramo, ako je prekršeno neko epidemiološko pravilo. I to nije sporno, ali jeste da unaprijed proglašavamo ljude krivcima i da se pravi neka histerijama – naglasio je Stevandić.

– Ovdje radi više od 1.600 sestara i tehničara. Јa koristim ovu priliku da im se zahvalim. Mnoge od njih, to ih pitajte, sa Infektivne klinike, nisu svoju djecu zagrile dva mjeseca – izjavila je glavna sestra UKC Republike Srpske Slađana Vranješ.

A protokol za postupanje sa kovid pacijentima, UKC je prvi u Srpskoj uspostavio. U funkciju su stavljene zgrade nekadašnje pulmologije i hirurgije za prijem pacijenata sa lakšom kliničkom slikom i lica sa simptomima koji čekaju rezultate testa. Na hirurgiji su osposobljene i sale za operaciju kovid pacijenata. Uspostavljena je i trijaža, postavljeni kontejneri za pregled, kako ih ljekari nazivaju, suspektnih pacijenata.

– Priča komplikovana, ali uradili smo sve da pacijenti koji su zaraženi nemaju dodir sa onima koji nisu zaraženi – izjavila je pomoćnik generalnog direktora UKC Republike Srpske Zvjezdana Rajkovača.

– Radimo na tome da svakog suspektnog pacijenta testiramo. Bez dva testa ne mogu ući u centralni medicinski blok – rekao je načelnik Centra urgentne medicine UKC Republike Srpske Dragan Rakanović.

Kroz Urgentni centar UKC Republike Srpske prošli mjesec prošlo je 3.400 pacijenata. To, kaže, Rakanović, ilustruje koliko su zdravstveni radnici izloženi jer se, dodaje, svaki pacijent smatra potencijalno pozitivnim na Kovid 19.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS


Prethodni članakDodik: Politizacija političkog Sarajeva
Naredni članakPomen vojnicima ЈNA ubijenim u Sarajevu (FOTO)