Zahtjev srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zastavi BiH biće razmatran na dvodnevnoj plenarnoj sjednici Ustavnog suda BiH koja počinje u četvrtak, 6. februara.

Srpski član Predsjedništva BiH naveo je da je razlog za upućivanje ovog zahtjeva činjenica da navedeni Zakon nije u skladu sa članom jedan stav šest Ustava BiH u kojem se kaže da “o simbolima BiH odlučuje Parlamentarna skupština, a potvrđuje ih Predsjedništvo”.

U zahtjevu, koji je Dodik podnio 7. novembra prošle godine, navodi se da je Parlamentarna skupština BiH 2004. godine usvojila Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zastavi BiH, ali da on nije potvrđen od Predsjedništva BiH iz čega proizilazi da nije u skladu sa Ustavom BiH, odnosno da prilikom njegovog donošenja nije ispoštovana Ustavom propisana procedura iz citiranog člana jedan stav šest Ustava BiH.

– Imajući u vidu navedeno, sve mijenjane i dopunjavane odredbe Zakona iz 2004. godine nisu u skladu sa Ustavom BiH zato što tekst usvojen od Parlamentarne skupštine BiH nije na snazi jer nije potvrđen od Predsjedništva BiH. Slijedom navedenog, tražim da Ustavni sud BiH provede postupak ocjene ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zastavi BiH /’Službeni glasnik BiH’ broj 23/04/, koji nije usvojen u skladu sa članom 1.6. Ustava BiH, što dalje podrazumijeva da izmjene Zakona iz 2004. godine nisu usvojene – navodi se u zahtjevu srpskog člana Predsjedništva BiH.

Odredbe koje se nalaze u neustavnom Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o zastavi BiH odnose se na određivanje lokacija na kojima se ističe zastava BiH, kao i na novčane kazne zbog njenog neisticanja.

Srpski član Predsjedništva predložio je Ustavnom sudu BiH da shodno Ustavu i Pravilima Ustavnog suda BiH donese odluku prema kojoj navedeni Zakon nije u saglasnosti sa članom jedan stav šest Ustava BiH zbog čega se isti ukida i njegove ukinute odredbe prestaju da važe, te da se naloži Parlamentarnoj skupštini BiH da narednog dana od dana objavljivanja odluke pokrene proceduru kojom će Zakon uskladiti sa Ustavom BiH.

Na dnevnom redu sjednice Ustavnog suda je i zahtjev sedam delegata u Vijeću naroda Republike Srpske za ocjenu ustavnosti člana 53 Zakona o poljoprivrednom zemljištu Republike Srpske, te za ocjenu ustavnosti više članova Zakona o unutrašnjoj plovidbi Republike Srpske, navodi se na veb stranici Ustavnog suda BiH.

Na sjednici bi trebalo da bude razmatran i zahtjev Opštinskog suda u Cazinu za ocjenu kompatibilnosti više članova Zakona o izvršnom postupku Federacije BiH sa dva člana Ustava BiH i članom jedan uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakZa novorođenu djecu na poljoprivrednim gazdinstvima po 500 KM
Naredni članakOdbojkašice Bimal Јedinstva dočekuju Bjeloruskinje