Ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić rekla je da je Srpska prepoznala značaj i prednosti koje ovdašnjem društvu, učenicima i nastavnicima donosi regionalni britanski program “Škole za 21. vijek”, usmjeren ka razvoju novih vještina poput kritičkog razmišljanja, rješavanja problema i kodiranja kod djece.

Trivićeva je istakla da se taj projekat u Srpskoj realizuje od 2018. godine, u težnji da se osnovcima omogući sticanje vještina od suštinskog značaja za ostvarivanje pozitivnog doprinosa kulturi i privredi 21. vijeka.

– Ta polazišta programa su istovjetna i kompatibilna sa onima koja su osnova započete reforme obrazovanja u Srpskoj. Zbog toga su nam iskustva stečena u okviru ovog projekta vrlo značajna, a učenici su pokazali veliku zainteresovanost za ovaj vid programiranja, dobra predznanja iz te oblasti, te spremnost da nove vještine i znanja iskažu kroz inovativne ideje i radove – rekla je Trivićeva za “Nezavisne novine”.

Ona je istakla da su podsticanje razvijanja novih kompetencija, važnih za život u 21. vijeku, i cjeloživotno učenje okosnica reformskih procesa.

– U procesu smo promjene obrazovne paradigme sa koncepcije poučavanja na koncepciju učenja. Očekivanja od ovog projekta su da poboljša operativna, korisna i funkcionalna znanja naših učenika jer to donosi dugoročnu dobrobit. Inovativan i interaktivan način sticanja znanja u okviru ovog projekta učenicima će omogućiti da nove vještine kritičkog razmišljanja i rješavanja problema stiču na zabavan i primjemčiv način – pojasnila je Trivićeva.

Ona je rekla da su tokom pandemije virusa korona, kada se sprovodila “nastava na daljinu”, prosvjetari shvatili značaj digitalnih i savremenih tehnologija, te inovativnih rješenja u nastavi, u cilju da učenici ne izgube kontinuitet u sticanju znanja.

Troipogodišnji regionalni program “Škole za 21. vijek” osmislio je “Britiš kansl”, a finansira ga Vlada Velike Britanije. Implementira se u saradnji s obrazovnim institucijama u BiH i usmjeren je podršci razvoju obrazovnih sistema u regionu zapadnog Balkana razvojem vještina 21. vijeka kao što su kritičko razmišljanje, rješavanje problema i kodiranje kod djece.

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakVRIJEME: Leden dan sa temperaturom ispod nule
Naredni članakNovi most na Rači izranja u semberskoj ravnici (FOTO)