Ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić pohvalila je rodoljublje srednjoškolke Katarine Ristić, Srpkinje iz Čikaga, koja je svojim radom uspjela izdejstvovati da se u udžbenicima promijeni lažno pisanje o ratu u BiH.
– Katarina Ristić je svojim primjerom još jednom potvrdila da srpska dijaspora ima veliki broj talentovanih mladih ljudi koji nisu zaboravili svoj identitet i svoju istoriju – rekla je Trivićeva Srni.
Trivićeva je naglasila da Srbi u inostranstvu imaju veliku mogućnost da učestvuju u širenju istorijske istine o srpskom narodu i u povećavanju njegovog ugleda u svijetu.
– Podržavam i pohvaljujem srpsku dijasporu u širenju svijesti o istorijskim činjenicama koje su posebno vezane za širenje istorijskih istina i povećavanje ugleda srpskog naroda u svijetu – napomenula je Trivićeva.
Da bi se još više dao doprinos očuvanju svetosavskog identiteta srpske dijaspore, Trivićeva je istakla da će Vlada Srpske u saradnji sa Srbijom sprovoditi aktivnosti vezane za širenje mogućnosti u vezi za izučavanje nacionalne grupe predmeta u inostranstvu.
Školski distrikt Park Ridž u Čikagu je nakon žalbe porodice Ristić porijeklom iz BiH promijenio udžbenik istorije u kojem je ranije bilo navedeno da je Srbija “izvršila agresiju na BiH i da je predsjednik Srbije Slobodan Milošević “odgovoran za genocid u BiH”, dok je termin “genocid” sada zamijenjen pojmom ekstremno surov, nasilan akt.
Katarina Ristić je rekla da je imala samo 15 godina kada je dobila zadatak da napiše seminarski rad o temi “Genocid nad Bošnjacima devedesetih”, da je o ratu u BiH znala samo ono što joj je ispričao otac Ranko, a to je da im je u BiH zapaljeno sve, da joj je baka Koviljka silovana, pa ubijena u Vozući 1993. godine.
Od kada su mediji objavila da je Katarina promijenila školski program lažne istorije o ratu u BiH, ona i njen otac neprekidno dobijaju prijetnje smrću od islamskih organizacija i pojedinaca, prenio je Sputnjik.
Foto: Vlada Republike Srpske
Izvor: SRNA