Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija rekao je danas da BiH u proteklih pet godina bilježi negativan prirodni priraštaj, umanjenjem prirodnim putem i iseljavanjem.

– Naši podaci govore da je u posljednjih pet godina 147.980 rođenih, umrlih je bilo 189.273, tako da negativan prirodni priraštaj iznosi 41.293 – rekao je Tegeltija na sjednici Predstavničkog doma parlamenta BiH odgovarajući na pitanje poslanika SDP-a Zukana Heleza o stanju populacije u BiH.

Poslanik PDP-a Mira Pekić interesovala se za trošenje sredstava budžetske rezerve u iznosu od 27 miliona KM od 1. oktobra do 30. novembra za sanaciju štete uzrokovane epidemijom virusa korona.

Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Vjekoslav Bevanda rekao je da je resorno ministarstvo posebnom odlukom Savjeta ministara na stavci za pomoć kovid 19 dodijelilo 14,4 miliona KM entitetima i Brčko distriktu.

Poslanik HDZ-a BiH Nikola Lovrinović pitao je Tegeltiju da li će pokrenuti smjenu ministra bezbjednosti u Savjetu ministar Selma Cikotića zbog istrage u vezi sa njegovim učešćem u ratnim zločinima nad Hrvatima u Bugojnu.

Tegeltija je, pozivajući se na Zakon o Savjetu ministara, rekao da postupajući tužilac radi na tom predmetu, ali da o tome još ne postoji nikakva tužilačka odluka, tako da je još uvijek rano govoriti o konkretnim potezima.

Lovrinović nije bio zadovoljan odgovorom i dodao da nije zadovoljan ni stanjem u pravosuđu, niti ličnim odnosom Cikotića prema ovom predmetu, što uključuje i njegove neprimjerene stavove o migrantskoj krizi.

Poslanik DNS-a Nenad Nešić pitao je Tegeltiju šta je sa sporazumom sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ i pismom namjere, a Bevanda ga je podsjetio da pismo namjere utvrđuje Fiskalni savjet BiH, kao i da BiH ima obavezu donošenja budžeta, kao i zakona o električnoj energiji.

Prema njegovim riječima, nastavak sjednice Fiskalnog savjeta očekuje se u petak, a sporazum sa MMF-om zavisi od unutrašnjeg dogovora u BiH.

ODBAČENI SVI PRIЈEDLOZI ZA IZMЈENU DNEVNOG REDA

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH odbacio je sve prijedloge za izmjenu dnevnog reda današnje sjednice.
Prijedlog poslanika Naše stranke Damira Arnauta da se u dnevni red sjednice uvrsti tačka kojom bi se Ministarstvu pravde i Ministarstvu inostranih poslova u Savjetu ministara naložilo da Predstavnički dom informišu o eventualnoj umješanosti predsjedavajućeg Doma naroda Nikole Špirića u javnu korupciju nije dobio entitetsku većinu.

Arnaut je tražio da se ministarstvima da rok od 10 dana od dana usvajanja prijedloga.

U dnevni red nije uvršten ni prijedlog poslanika Ujedinjene Srpske Nenada Stevandića, koji je tražio donošenje zaključka da Predstavnički dom hitno traži sjednicu Komisije za nadzor nad radom Obavještajno bezbjednosne agencije BiH, te da se detaljno istraže navodi o nezakonitom snimanju predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta  Milana Tegeltije.

On je podsjetio da se u medijima pojavio snimak telefonskog razgovora Tegeltije sa saradnicom o navodnom zapošljavanju njene sestre.

– Tegeltija je nazvao direktora OBA koji mu je potvrdio da je nezakonito sniman, ali da to ne radi OBA nego odmetnuti službenici Agencije – pojasnio je Stevandić i tražio da Komijisa izvjesti parlament BiH da li postoje neki odmetnuti ogranak OBA.

On je naveo da je ovo jasno nelegalno djelovanje koje mora biti istraženo.

– Komisija treba da nas izvjesti da li postoje odmetnuti dijelovi države koje mi plaćamo – naglasio je Stevandić.

Inicijativa poslanika Naše stranke Aide Baručije da se u dnevni red uvrsti glasanje o nepovjerenju Savjetu ministara prebačena je za narednu sjednicu.

Na dnevni red nije uvrštena ni inicijativa poslanika DNS-a Nenada Nešića o nacrtu pisma namjere i novom aranžmanu Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ o kredinom zaduženju.

Borjana Krišto, koja predsjedava Predstavničkim domom, pojasnila je da Nešić nije dostavio potreban materijal za predlaganje inicijative u dnevni red.

TEGELTIЈA: PAD IZVOZA ZA 11,42 ODSTO, A UVOZA ZA 14,8 ODSTO

Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija izjavio je danas da je izvoz ostvaren za deset mjeseci ove godine manji za 11,42 odsto u odnosu na isti period lani, dok je uvoz smanjen za 14,8 odsto.

– Za 10 mjeseci je ostvaren ukupan obim razmjene od 23.063.810.000 KM, deficit u robnoj razmjeni od 5.346.362.000 KM i pokrivenosti uvoza izvozom od 62,4 odsto –  rekao je Tegeltija na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta BiH odgovarajući na poslaničko pitanje.

Tegeltija je rekao da je iz BiH za 10 mjeseci izvezeno robe u ukupnoj vrijednosti od 8.858.724.000 KM, što je manje za 1.142.219.000 KM ili 11,42 odsto u odnosu na isti period 2019. godine.

On je naveo da je na tržište BiH uvezeno robe u ukupnoj vrijednosti od 14.205.086.000 KM, što je manje za 2.467.217.000 KM ili 14,80 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Prema njegovim riječima, na tržište EU izvezeno je robe u vrijednosti od 6.410.984.000 KM, što je manje za 10,97 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

On je naveo da je, istovremeno sa tržišta EU u BiH uvezeno robe u vrijednosti od 9.534.987.000 KM, što je manje za 15,57 odsto u odnosu na isti period 2019. godine.

Tegeltija je iznio podatak da EU u ukupnom obimu razmjene sa BiH učestvuje sa 69,1 odsto.

– Naš najznačajniji partner po ukupnom obimu razmjene je Hrvatska, a pohvalna je i razmjena sa Austrijom i Njemačkom u koje vrijednosno više izvozimo nego što uvozimo – rekao je Tegeltija.

Predsjedavajući Savjeta ministara iznio je podatak da u ukupnom izvozu iz BiH, EU učestvuje sa 72,3 odsto, a da su top-izvozna tržišta Hrvatska, Njemačka, Slovenija, Italija i Austrija.

On je naveo da u ukupnom uvozu u BiH EU učestvuje sa 67,1 odsto, a top-uvozna tržišta Hrvatska, Njemačka, Slovenija, Italija i Austrija.

Tegeltija je rekao da je evidantan pad izvoza prema gotovo svim traženim tržištima u odnosu na 10 mjeseci prethodne godine.

– Povećanje izvoza je evidentirano prema Turskoj za sedam odsto i to je u najvećoj mjeri zbog izvoza masnoća i ulja životinjskog i biljnog porijekla i izvoza mesa – rekao je Tegeltija.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakVlada Srpske razriješila dužnosti više direktora i funkcionera
Naredni članakDanas Sveti Alimpije Stolpnik