Republika Srpska insistira na poštivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma i tražiće uživanje i zaštitu tih prava političkim i pravnim sredstvima, ističe se u najnovijem izvještaju koji je Vlada Srpske uputila Savjetu bezbjednosti UN.

U 23. izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN naglašava se da Republika Srpska, kao strana Dejtonskog sporazuma, ostaje u potpunosti posvećena Sporazumu, uključujući Ustav BiH.

– Republika Srpska poštuje pravnu strukturu, prava i obaveze iz Sporazuma -uključujući i one iz Ustava BiH /Aneks četiri/ Dejtonskog sporazuma i poziva druge strane i svjedoke da poštuju ovaj sporazum – navodi se u izvještaju.

U izvještaju se napominje da to podrazumijeva poštovanje autonomije entiteta i prava konstitutivnih naroda, garantovanih Ustavom BiH, kao i uzdržavanje od uplitanja u unutrašnja pitanja BiH.

Republika Srpska nastavlja da podržava BiH kako je uređena Ustavom BiH i nastaviće da se zalaže za puno sprovođenje Dejtonskog sporazuma. Srpska ima puno pravo da insistira na potpunom poštovanju strukture uspostavljene Dejtonskim sporazumom.

Suprotno navodima nekih kritičara, Republika Srpska nema plan secesije od BiH.

– Dejtonski kompromis uspješno čuva mir u BiH skoro 25 godina. BiH može biti sasvim funkcionalna ako joj se dozvoli da funkcioniše u skladu sa Ustavom BiH. BiH može imati sjajnu budućnost kao uspješna i stabilna zemlja, ali ta se budućnost mora graditi u skladu sa Dejtonskim sporazumom – piše u izvještaju.

Ostali akteri u BiH i međunarodna zajednica, takođe, imaju obavezu da poštuju Dejtonski sporazum da bi BiH bila uspješna i prosperitetna zemlja.

Nažalost, SDA i druge bošnjačke političke stranke nikada nisu prihvatile dejtonski kompromis i neumorno rade na njegovom poništavanju.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice već je, odlukama i prisilom, postigao dobar dio plana SDA da centralizuje BiH, ali bošnjačke stranke nisu zadovoljne.

U izvještaju se podsjeća da je SDA usvojila Deklaraciju u kojoj poziva na potpuno ukidanje dejtonskog uređenja – uključujući entitete i mehanizme zaštite konstitutivnih naroda, a u prilog unitarne države pod dominacijom ove stranke.

SDA je prošle godine najavila i da će od Ustavnog suda BiH tražiti da proglasi i ime Republika Srpska neustavnim, uprkos činjenici da je to ime nekoliko puta navedeno u Ustavu BiH i, naravno, u Dejtonskom sporazumu.

Određeni elementi u međunarodnoj zajednici ne shvataju ni značaj dejtonskih načela za buduću stabilnost i uspjeh BiH i nastavljaju da podrivaju dejtonsko uređenje.

Najviše pada u oči to što visoki predstavnik i dalje prisvaja diktatorska ovlašćenja nad BiH koja su oprečna njegovim striktno definisanim odgovornostima iz Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma. Pored toga, visoki predstavnik koristio je samoprisvojena diktatorska ovlašćenja za centralizaciju BiH suprotno dejtonskom sistemu.

Mnogi od njegovih centralističkih diktata postigli su samo disfunkciju i stvorili prepreke efikasnom vršenju standardnih zadataka vlasti, o čemu svjedoče problemi koje je uzrokovala intervencija u restituciju zemljišta u Republici Srpskoj.

Štaviše, visoki predstavnik nijednom nije osudio nastojanja SDA i drugih bošnjačkih stranaka da ponište dejtonski kompromis kroz podrivanje entiteta i prava konstitutivnih naroda BiH.

Neke strane diplomate ponekad govore o dejtonskom ustavnom sistemu kao pukom skupu privremenih mjera.

Na primjer, američki specijalni predstavnik za Balkan Metju Palmer izjavio je da “Dejtonski sporazum nikada nije ni trebalo da bude fiksan, nego promjenjiv okvir”.

Ovo je netačan istorijski prikaz, pošto su strane koje su učestvovale u pregovorima u Dejtonu znale da je sporazum morao biti konkretan, detaljan i sveobuhvatan, bez neriješenih pitanja i potencijalnog izvora političkog sukoba. U stvari, izraz “promjenjiv okvir” je oksimoron.

Ono što se mijenja usljed privremenih političkih ciljeva uključenih strana ili spoljnih sila nikako nije okvir, nego upravo njegova suprotnost; cjelokupna svrha okvira je da utvrdi fiksne parametre.

– Štaviše, ovakvi komentari, čak i kada su dati u najboljoj namjeri, dodatno ohrabruju SDA da traži ukidanje entiteta i drugih dejtonskih mehanizama zaštite konstitutivnih naroda u BiH i tjeraju druge grupe, kojima je Dejtonom garantovana određena mjera zaštite i autonomije, da se osjećaju ugroženo i reaguju shodno tome – navodi se u izvještaju.

Vlada Republike Srpske usvojila je izvještaj Savjetu bezbjednosti UN koji je, u ime Republike Srpske kao potpisnice svih aneksa koji čine Dejtonski sporazum, generalnom sekretaru UN i zemljama članovima Savjeta bezbjednosti, uputio predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakĆeranić: Evo zašto je ruska pomoć protiv epidemije mogla u Srpsku, a ne može u Mostar
Naredni članakViše od 12.500 firmi zatražilo pomoć