Zvuči apsurdno, ali u BiH je moguće da se odgodi i hitna sjednica, u ovom slučaju Predstavničkog doma. Razlog, namjera pojedinih poslanika federalne trojke i SDA da raspakivanjem paketa i pojedinačnim izjašnjavanjem o međunarodnim ugovorima i sporazumima eliminišu ratifikaciju projekta vrijednog 75 miliona evra za proširenje medicinskog kompleksa UKC-a u Banjaluci.

Usvajanje međunarodnih ugovora ili sporazuma u paketu, uobičajeno je i u ovdašnjoj parlamentarnoj praksi, na čemu su insistirali Klub SNSD-a i Srpski klub. Na to, uz SDA nisu pristali ni pojedini partneri u BH vlasti, Naša stranka i Narod i pravda. Navodni, a ne stvarni razlog, kaže Sanja Vulić, bio je što je ministar zdravlja Alen Šeranić pod sankcijama.

– Pravi razlog zašto nisu za objedinjavanje jeste da Zakon o radu u institucijama BiH nio dobio podršku u Domu naroda. To nije nešto što se ne može ispraviti. O bitnim zakonima se razgovara, nisu stavljeni ad akta, ali kada imamo ovakve na dnevnom redu teme kao što su ratifikacije sporazuma, za mene je nezrelo i politički neodgovorno ovakvo ponašanje – istakla je Sanja Vulić, predsjedavajuća Kluba SNSD-a u Predstavničkom domu BiH.

Razloge da se svih pet sporazuma objedinjeno ne podrži, ne vidi ni predsjedavajući Predstavničkog doma Marinko Čavara. Podjseća da su evropske institucije očekivale da će biti ratifikovani u roku od 15 dana.

– U svakom dogovoru je neophodno međusobno povjerenje. Ako nema povjerenja, onda se predlaže da zajedno glasamo. Ako ne prihvati, kao što smo to radili u svim dosadašnjim sporazumima, onda se stvara dodatno nepovjerenje da će neko biti protiv – naglasio je Marinko Čavara, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Iz Naše stranke i Naroda i pravde nisu bili dostupni za novinarska pitanja, ali na činjenicu da važne sporazume blokira dio federanih stranaka koji su partneri u BH vlasti SNSD-u i HDZ-u, blagonaklono gleda federalna opozicija.

– Sve je kulminiralo obaranjem zakona -kaže Šerif Špago, predsjedavajući Kluba SDA u Predstavničkom domu BiH.

Navodno, oboreni zakoni u Domu naroda ostali su u parlamentarnom životu, jer su razmatrani tek u načelu. Ali, ako se na redovnoj sjednici 31. oktobra ne odluči o njihovoj sudbini, na gubitku će biti svi građani.

Foto: srna.rs

Izvor: RTRS

Prethodni članakCvijanović preglasana – najavila pokretanje vitalnog entitetskog interesa
Naredni članakDogodilo se na današnji datum, 11. oktobar