Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da bi odluka federalnih vlasti da ukinu karantine i da svi građani koji uđu na teritoriju BiH, odnosno Federacije BiH dobiju rješenje o kućnoj izolaciji, mogla negativno da utiče na kontrolu i nadzor osoba koje dolaze iz inostranstava.

– Republika Srpska je mjeru nadzora s ciljem sprečavanja “uvoza” virusa uvela 16. marta i paralelno s mjerama nadzora u zajednici uspostavila sistem aktivnog nadzora. Ovakva odluka u FBiH je u tom smislu korak unazad – istakao je Šeranić za Dnevni avaz.

On je naglasio da će Inspektorat Republike Srpske i dalje nastaviti nadzor putnika na graničnim prelazima u Srpskoj.

– I dalje će se donositi rješenja za sve putnike za boravak u lokalnim karantinima te preduzimati sve mjere koje usaglase nadležne institucije Republike Srpske u cilju zaštite građana – pojašnjava Šeranić.

Ministar kaže da se u Srpskoj polazi od pretpostavke da su svi potencijalno prenosioci virusa te da se u skladu s tim i ponaša.

– Pratimo dešavanja u regionu, broj oboljelih i mjere koje se donose. Sve mjere koje smo do sada donosili bazirane su na procjeni trenutne epidemiološke situacije, imaju svoje stručno i zakonsko uporište. Mjere koje su na snazi odnose se na svakog pojedinca i na svaku zajednicu, bez izuzetka, i naši apeli da se izbjegavaju veća okupljanja, ma gdje ona bila, stoje i dalje. Ova mjera, kao i mjere lične zaštite donesene su upravo prema epidemiološkim procjenama, odnosno od onog trenutka kada se virus nije više širio isključivo unutar određenih klastera, nego se proširio u zajednicu – naglašava Šeranić.

On je ponovio da ovaj virus nije tipičan, jer se pojavljuje prvi put u svijetu.

– Biće potreban određen protok vremena da se vide njegove stvarne karakteristike. Trenutno znamo način širenja, put širenja i zbog toga smo u mogućnosti da djelujemo putem preventivnih mjera i da ograničimo puteve kretanja virusa, a tu je najefikasnija mjera izolacija osobe koja je pozitivna na novi virus korona, te fizička distanca unutar zajednice. Naravno, to važi i za provođenje svih preporuka koje se tiču lične higijene i higijene prostora – naglašava Šeranić.

Šeranić je ponovo apelovao na građane da se pridržavaju mjera prevencije.

– S pripremama za ovu situaciju krenuli smo već sredinom januara, a do sada smo uspjeli da imamo linearni rast oboljelih, da izbjegnemo eksponencijalni rast i da smanjimo pritisak na zdravstveni sistem, odnosno da smo u mogućnosti da zbrinemo sve pacijente kojima je to potrebno. Nezahvalno je davati bilo kakve prognoze, ali je apel građanima da se pridržavaju mjera prevencije – zaključuje Šeranić.

Foto: twitter.com

Izvor: RTRS

Prethodni članakZa 1. maj u FBiH policijski čas i zabrana okupljanja više od pet lica
Naredni članakŠtab donio Zaključak: Policajcima po 1.000 KM jednokratne pomoći