Nekoliko saveta kako da dnevnu sobu učinite najljepšim mjestom za opuštanje u domu.
Dnevna soba je obično u svakom domu mjesto za druženje, odmaranje, oaza za mir i toplinu.
Međutim, prema psihološkim terapeutima, može biti i izvor stresa, ukoliko u njemu stvari nisu kako treba.
Na portalu Ideal Homes konsultovali su stručnjake koji su detektovali koji se to stvari koje su izvor najvećeg stresa u dnevnoj sobi.
Dali su ujedno i savjete kako da ih jednostavno izbjegnete i time povećate harmoniju i dobar osjećaj u prostoriji u kojoj se provodi najveći dio dana.
1. Intenzivna boja na zidu
Psiholog Lee Chambers rekao je da iako možemo imati različite interakcije s bojama, zavisno od preferencija i simbolike, treba uzeti u obzir da crvena može biti stimulirajuća, ubrzati otkucaje srca i izazvati osjećaj hitnosti što može pojačati osjećaj stresa.
“Svijetle i intenzivno narandžaste i žute nijanse mogu imati slično dejstvo, ako se koriste u pretjeranim količinama, one nam zapravo daju energiju i želju da se nešto učini, što može izazvati uznemirenost i frustraciju”, istakao je Chambers.
Nasuprot tome, hladne, tamne boje, naročito one s nedovoljno osvjetljenja, mogu djelovati hladno i neprijatno. Neki ljudi bi zbog toga mogli da se osjećaju neugodno. Stresno može biti i previše kontrasta, jer to prostor može učiniti pretjerano stimulativnim.
“Za mirnu, opuštenu dnevnu sobu uzmite u obzir nježno plavu i zelenu, koje su često povezane s osjećajem vedrine i prirodne ravnoteže, kao i boju lavande ili bledo ružičastu”, dodaje Chambers.
2. Punktovi s neredom
“Dnevna soba je mjesto gdje možete podići noge i opustiti se, tako da kada stvari nisu na svom mjestu ili su u prolazu, poput hrpe papira ili odjeće koja čeka peglanje, jednostavno se ne možemo opustiti”, rekla je profesionalna organizatorka i psihoterapeutkinja Kate Ibbotson.
Za rješavanje ovog problema dala je nekoliko savjeta kako brzo i efikasno srediti nered, ali i čime opremiti dnevni boravak u istu svrhu.
Kate predlaže namještaj s ugrađenim mjestom za odlaganje poput kauča ili taburea s poklopcem, male police s pletenim kutijama koje se mogu jednostavno izvaditi i uopšteno ne previše namještaja i predmeta. Uz ove savjete i dnevnu rutinu čišćenja od koje ne biste smjeli odustajati, uredan dnevni boravak je zagarantovan.
3. Previše svjetla
Prijatno osvjetljenje koje nije ni progušeno ni preterano najbolji je izbor za dobar osjećaj u prostoru. Zato je važno pažljivo odabrati glavni izvor svjetlosti, i to prema njegovim arhitektonskim svojstvima, kao i prema strani svijeta na kojoj se nalazi.
Ovdje je vrlo važna mjera pa, ako želite pomoću svjetla da naglasite dijelove nameštaja ili, primjera radi, vještački kamin, napravite to s prigušenim LED svjetlima kako ne biste dobili efekat suprotan od željenog – umjesto tople svjetlosti uznemirujuće blještavilo.
4. Dominantan televizor
TV ekrani postajali su sve veći i veći tokom godina, a to nije uvek dobro za udobnost same prostorije u kojoj se nalazi. U idealnom slučaju želite da vaš TV bude tačno u nivou očiju kada sjedite. I trebalo bi da bude oko 180 centimetara udaljen od vas, ako je riječ o televizoru srednje veličine.
Ovakvo se pozicioniranje savjetuje kako bi tokom gledanja televizora mogli najugodnije da se smjestite u sofu i pritom ne budete previše izloženi buci ili jakoj svjetlosti.
5. Prenatrpan prostor
Ako vaša soba djeluje klaustrofobično ili je teško hodati uokolo bez da zapnete za nešto, to naprosto znači da imate previše namještaja ili stvari.
“Razmislite o svim različitim aktivnostima koje se odvijaju u sobi. Takođe, razmislite kako želite da se osjećate u toj prostoriji. Ako želite da se osjećate opušteno i prijatno, tada ćete vjerovatno imati potpuno drugačiji pristup dizajnu kao da želite da prostor djeluje svježe i minimalistički”, rekla je dizajnerka enterijera Anna Maria Stoltman.
Prenatrpan prostor može izazivati nervozu i stres, dok minimalistički uređena dnevna soba poziva na opuštenost i harmoniju.
6. Kao da vas neko posmatra
Prozori kroz koje se sve vidi mogu izazvati osjećaj “kao da vas neko posmatra”, a to nije nimalo opuštajuće. Zavjese koje garantuju diskreciju dobar su izbor u urbanim sredinama. S njima ćete se osećati intimnije i zaštićenije, a to sve svakako smanjuje stres izazvan užurbanom svakodnevicom.
Ako želite da sačuvate nivo osvjetljenja, ali i privatnost, druga opcija su roletne odozgo prema dole, odozdo prema gore. “One kontrolišu privatnost u nivou očiju, a istovremeno čuvaju prirodno svjetlo i vaš prozor u svijet”, objašnjava.
7. Neudobna sofa
Bolovi u ramenima i leđima mogu biti izazvani neudobnom sofom. Zato pazite pri izboru, jer ne želite da čitav idući dan provedete u bolovima, a posljedično i stresu od istih. Udobna sofa, savjetuju na stranici Ideal Homes, imaće tri kvaliteta, a to su čvrsto punjenje, kvalitetno obložen okvir i prave uglove za visinu.
Iako je riječ o sjedenju, visina korisnika sofe jako je bitna. Zato, ako ste niži, kupite “pliću” sofu s nižim naslonom, i obrnuto, za visoke ljude pravi je izbor dublja sofa, prenosi B92.
Foto: Pexels/Ilustracija
Izvor: Nezavisne