Popis poljoprivrede u BiH biće proveden od 1. oktobra do 15. decembra 2025. godine, što je jedna od prioritetnih obveza u okviru Procesa stabilizacije i pridruživanja na putu ka EU, saopšteno je danas iz Savjeta ministara.
Savjet ministara danas je na prijedlog Agencije za statistiku BiH usvojio Akcioni plan za pripremu, provođenje i diseminaciju rezultata popisa poljoprivrede u BiH 2023-2026. godine, koji je pripremila interresorna radna grupa.
Agencija za statistiku BiH dužna je Savjetu ministara u roku od 30 dana dostavi prijedlog odluke o formiranju centralnog popisnog biroa koji će organizovati, koordinisati i pratiti sve aktivnosti na pripremama i provođenju popisa poljoprivrede u BiH.
U centralni popisni biro će biti imenovana tri predstavnika Agencije za statistiku, dva predstavnika entitetskih zavoda za statistiku, te po jedan predstavnik Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, entitetskih ministarstava poljoprivrede, kao i Odsjeka za poljoprivredu Brčko distrikta.
Popisom poljoprivrede će se prvi put nakon više od 60 godina obezbijediti kvalitetni podaci za analizu stanja i potencijala, kao i za strateško planiranje razvoja sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja u BiH, navodi se u saopštenju.
Na prijedlog Kabineta predsjedavajuće danas je usvojen Godišnji izvještaj o radu Savjetu ministara za 2023. godinu, u kojoj je održano 57 sjednica – 35 redovnih i 22 vanredne.
Na sjednicama je razmotreno više od 1.400 tačaka, usvojeno devet prijedloga zakona, dvije strategije, 226 odluka, uključujući i prijedloge odluka o ratifikaciji sporazuma, 364 informacije i izvještaja, te je podržano 55 sporazuma/ugovora/inicijativa kojima BiH jača saradnju na bilateralnom i multilateralnom planu.
Savjet ministara je, kako se navodi, definisao posvećenost ubrzanju reformskih procesa, a poseban fokus usmjeren je na podršku integraciji BiH u EU, u skladu sa ustavnim nadležnostima i dogovorom unutar zemlje.
Predanost reformama vrednovana je u decembru 2023. godine kada je Evropska komisija dala uslovnu preporuku za pokretanje pregovaračkog procesa za ulazak BiH u EU.
Na sjednici je utvrđen i Prijedlog sporazuma između Savjeta ministara i Vlade Srbije o saradnji na zajedničkoj realizaciji projekta rekonstrukcije i modernizacije pruge Ruma–Šabac–Loznica–Zvornik–Tuzla–Doboj, koji je predložilo Ministarstvo komunikacija i transporta.
Zaključivanjem ovog sporazuma BiH i Srbija žele da poboljšaju kvalitet i brzinu željezničkog transporta, uz pružanje boljih usluga za putnički teretni i intermodalni transport, smanje vrijeme putovanja i povećaju atraktivnost željezničkog saobraćaja za putnike i privredu, uz očekivanu podršku evropskih finansijskih institucija.
Projektovana brzina na ovoj dionici pruge biće do 120 kilometara na čas, a zavisiće od lokalnih uslova.
Prijedlog sporazuma sa izvještajem o obavljenim pregovorima biće dostavljen Predsjedništvu BiH u dalju proceduru, a za potpisnika je predložen ministar komunikacija i transporta u Savjetu ministara Edin Forto.
Foto: rtrs.tv
Izvor: SRNA