Cjelokupna arhivska građa Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Srpske sastoji se od sedam miliona popisanih dokumenata koje je potrebno čuvati u posebnim uslovima, te je Uprava donijela odluku o kupovini zgrade koja će služiti kao arhiv, rekla je direktor ove uprave Bosiljka Predragović.

Predragovićeva je navela da će kupovina zgrade biti finansirana sredstvima Svjetske banke, a doprinijeće lakšem i jednostavnijem pristupu informacijama.

– U okviru arhiva biće osnovan i muzej geodezije, te smo s tim ciljem i prije kupovine zgrade krenuli da vršimo digitalizaciju zemljišne knjige, a da analogne knjige možemo arhivirati i trajno čuvati prema zakonskim propisima – rekla je Preradovićeva novinarima u Banjaluci.

Ona je napomenula da je Uprava kroz javnu nabavku, osim digitalizacije, tražila da se uradi i faksimil zemljišne knjige koji bi trebao da služi u budućem muzeju geodezije, te da je izabrana firma “Draft tim”.

– Ova kompanija je angažovala i stručnjaka za izradu faksimila Veljka Topalovića iz Srbije, koji je uradio i faksimil Miroslavljevog jevanđelja – navela je Preradovićeva.

Ona je dodala da će eksponati u budućem muzeju geodezije, osim zemljišne knjige, biti i svi materijali i instrumenti iz geodetske uprave.

Načelnik Odjeljenja za arhiv dokumentacije i digitalni arhiv Milena Јosipović rekla je da će digitalni arhiv doprinijeti da se sačuva obimna arhivska građa Uprave, koju čine dokumenti i zapisi stari i više decenija.

– Prilikom popisa građe ustanovili smo i zemljišne knjige iz 1888. godine i to je naš najstariji dokument. Da bi se sačuvale te knjige, koje su još u upotrebi, morali smo pristupiti njihovom skeniranju i digitalizaciji – pojasnila je Јosipovićeva.

Ona je navela da je “Draft tim” u roku od tri mjeseca izvršio digitalizaciju 1.022 zemljišne knjige za opštine Modriča, Šamac, Brod i Vlasenica.

– Sva skenirana arhivska građa se nakon digitalizacije pakuje u namjenske pakete koji se moraju čuvati u određenim uslovima koji podrazumijevaju temperaturu, vlagu i drugo – istakla je Јosipovićeva.

Topalović je rekao da faksimil zemljišnih knjiga ostavlja svjedočanstvo o kretanju srpskog naroda na ovim prostorima, kao i o vlasništvu nad imovinom na teritoriji na koju se te knjige odnose.

– To je veoma značajno za Republiku Srpsku kako bismo znali šta sve pripada našem narodu na ovim prostorima, ali i zajedinca da lakše pronađe podatke o tome gdje su živjeli njegovi preci – napomenuo je Topalović.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakCvijanović: U BiH mnogo bezbjednosnih izazova o kojima se ne priča (VIDEO)
Naredni članakVRIJEME: Sutra oblačno, uveče padavine