Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma Parlamentrne skupštine BiH utvrdila je usaglašenost sa Ustavom i pravnim sistemom BiH Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti potrošača u BiH.

 U prijedlogu je navedeno da predložene izmjene, između ostalog, podrazumijevaju jasnije definisanje načina označavanja cijena u maloprodaji jer se sadašnje odredbe Zakona različito tumače u kantonima i gradovima, što upućuje na neusklađenost u isticanju cijena proizvoda.

Predlagač dodaje da postoji problem i prilikom isticanja deklaracije na artiklima na koje, zbog dimenzija proizvoda, nije moguće zalijepiti deklaraciju, te da sadašnjim Zakonom o zaštiti potrošača nisu jasno definisane vrste i karakteristike proizvoda koje moraju imati označen rok trajanja.

Član Komisije Nebojša Radmanović /SNSD/ obavijestio je Komisiju, tokom rasprave, da su dva poslanika SNSD-a povukla svoj potpis za ovaj prijedlog zakona.

Komisija je ocijenila da je i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o prekršajima usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom BiH, a podržala je i principe ovog prijedloga, čiji je predlagač Savjet ministara.

Pozitivno mišljenje Komisije dobio je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o sudskim taksama u postupku pred Sudom BiH, čiji je predlagač Savjet ministara.

Usaglašenost sa Ustavom i pravnim sistemom utvrđena je i za poslaničku inicijativu poslanika Naše stranke Mirjane Marinković Lepić, Damira Arnauta, Predraga Kojovića i Aide Baručije.

Tom inicijativom sugeriše se institucijama BiH, entitetskim institucijama i institucijama Brčko distrikta da pripreme i usvoje izmjene i dopune zakona o parničnom postupku, na način da se ugrade odredbe o oslobađanju od plaćanja troškova postupka koji obuhvata i iznos koji bi se stranci priznao na ime nagrade advokatu u slučaju kada stranke zastupa javno pravobranilaštvo.

Predlagači navode da je to u skladu sa praksom Evropskog suda za ljudska prava.

Negativno mišljenje Komisije dobila je inicijativa poslanika iz Kluba SDA, kojom su tražili da Predstavnički dom parlamenta BiH obaveže Savjet ministara da u roku od 90 dana pripremi prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o Sudskoj policiji BiH i to na način da se Sudska policija osniva kao osnovna organizaciona jedinica u sastavu Suda BiH.

Predsjedavajući Komisije Alma Čolo, koja je iz Kluba SDA, pojasnila je da je razlog za podnošenje inicijative poboljšanje bezbjednosti, operativnosti i efikasnosti Suda BiH u izvršavanju svojih zakonskih nadležnosti.

Ona je navela da se Sudska policija Republike Srpske nalazi u sastavu Vrhovnog suda Republike Srpske, a Sudska policija Federacije BiH /FBiH/ u sastavu Vrhovnog suda FBiH, te da je tim slijedom logično da Sudska policija BiH bude u sastavu Suda BiH.

Negativno mišljenje Komisije dobio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH čiji je predlagač poslanik Dženan Đonlagić.

Predlagač je, između ostalog, tražio da nijedno lice koje izdržalo kaznu izrečenu od Međunarodnog suda za ratne zločine za bivšu Јugoslaviju ne može biti kandidat na izborima, niti imati bilo kakvu imenovanu, izbornu ili bilo koju javnu funkciju na teritoriji BiH.

S dnevnog reda sjednice skinuta je inicijativa poslanika Edite Đapo /SBB-PDA/ kojom od Ministarstva pravde u Savjetu ministra traži da pripremi novi tekst zakona o rješavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja u određenim odnosima, a s ciljem rješavanja priznavanja isprava iz inostranstva, jer Đapo nije prisustvovala sjednici.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakZeljković: U toku nabavka 25.000 testova za virus korona
Naredni članakDodik: Vitalni nacionalni interes zbog međunarodne monitoring grupe za srednje obrazovanje