Roditelji na sve načine pokušavaju zaštititi djecu od sunca i velikih vrućina, ali prekrivanje kolica i autosjedalica nije dobra ideja. Zaštitićete ih samo od direktnih sunčevih zraka ali ne i od vrućine. Iako izgleda da ste im omogućili hlad, zapravo ste napravili prostor u kojem raste temperatura.

Udruženje Roda upozorava kako čak i prekrivanje laganom pamučnom pelenom može biti problem, na šta je ukazala i Švedska studija. Prekrivena kolica nakon sat vremena bila su čak 15 stepeni toplija nego neprekrivena. Sličan test proveli su australski novinari, a nakon sat vremena u polu-hladu, kolica pokrivena tetra pelenom ugrijala su se na preko 45 stepeni.

Osim najvećeg problema – pregrijavanja, tkanina koja potpuno prekriva kolica sprečava cirkulaciju vazduha pa dijete udiše isti vazduh, što može povećati rizik od razvoja respiratornih infekcija.

Takođe, kad su kolica prekrivena ne vidite dijete, a ako je klonulo od vrućine neće se ni oglasiti možda

Simptomi dehidracije kod beba

Uspavanost

Malaksalost

Razdražljivost

Suva koža

Malo mokrih pelena

Tamna mokraća

Uvučena fontanela

Kako pomoći djetetu

Posumnjate li da je dijete pregrijano sklonite se u hladniji, po mogućnosti klimatizovani prostor ili na prozračno mjesto gdje struji vazduh. Dajte djetetu tečnost i ohladite mu lice, vrat te ruke i noge vlažnom krpicom. Ako se dijete ne ponaša uobičajeno, ne reaguje na vas ili povraća, potražite pomoć ljekara.

Foto: RDNE/Stock project/Pexels

Izvor: Nezavisne

Prethodni članakMogu li psi da jedu začinjenu hranu?
Naredni članakVREMENSKA PROGNOZA: Pogledajte kakvo nas vrijeme očekuje tokom vikenda