Predstavnici institucija nadležnih za upravljanje vodama u BiH potpisali su danas u Sarajevu Protokol za obavještavanje institucija o prognozi poplava za rijeke Vrbas, Unu i Sanu.

Protokol su potpisali direktori Javne ustanove “Vode Srpske” Miroslav Milovanović, Agencije za vodno područje rijeke Save Sejad Delić, Federalnog hidrometeorološkog zavoda Almir Bijedić i vršilac dužnosti direktora Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske Darko Borojević.

Ceremoniji potpisivanja protokola prethodila je prezentacija Sistema za prognoziranje i rano upozoravanje na poplave u slivu rijeke Vrbas tokom koje je ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić istakla da je projekat vrijedan oko 600.000 KM.

“Projekt finansira Globalni fond za zaštitu životne sredine uz sufinansiranje preduzeća `Vode Republike Srpske` i `Vode Federacije BiH`, a odnosi se na rano upozoravanje na poplave i plavni talas u svim opštinama koje se nalaze u slivu rijeke Vrbas”, rekla je Golićeva koja je i kontakt osoba u BiH za Konvenciju UN o klimatskim promjenama.

Izražavajući nadu da će početkom marta projekat biti okončan, ona je istakla da je mnogo postignuto kada je riječ o zaštiti od voda, ali i zaštiti voda, plavnog pojasa, opremanja hidrometeoroloških zavoda padavinskim stanicama, hidrometeorološkim stanicama, opremanjem Civilne zaštite kako bi građani u slučaju velikih voda bili blagovremeno informisani.

“Nadam se da će ovakvih projekata biti još. U nagovještaju su projekti za rijeke Savu i Unu tako da će načelnicima i gradonačelnicima pomoći kada je riječ o ovoj vrsti elementarnih nepogoda. Živimo na prostoru koji i te kako trpi od posljedica klimatskih promjena”, rekla je Golićeva.

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske naglasila je da je Sistem za prognoziranje i rano upozoravanje na poplave u slivu rijeke Vrbas projekat koji pomaže ublažavanju posljedica klimatskih promjena u slivovima rijeka.

Rezidentni predstavnik UNDP-a u BiH Stelijana Nedera izrazila je zadovoljstvo potpisanim protokolom, ističući da se njim definišu uloge domaćih institucija u procesu obavještavanja o prognoziranim poplavama kako bi se osiguralo da informacija na vrijeme stigne do ugroženih područja i da se opštine pripreme i brzo reaguju.

“Sistem ranog upozorenja razvijen je u okviru UNDP projekta i doprinijeće smanjenju rizika i pravovremenoj reakciji na poplave za više od 200.000 stanovnika sliva Vrbasa”, rekla je Nedera.

Direktor Javne ustanove “Vode Srpske” Miroslav Milovanović istakao je da je danas potpisani protokol od suštinske važnosti za institiuciju kojom rukovodi jer omogućava da u realnom vremenu budu dostupne sve informacije o nadolazećim visokim vodama.

“Siguran sam da će aktivnosti koje će proisteći iz ovog dokumenta doprinijeti da imamo kvalitetnu odbranu od poplava, ne samo u Republici Srpskoj, nego i u BiH”, dodao je Milovanović.

Direktor Agencije za vodno područje rijeke Save Sejad Delić izrazio je zadovoljstvo što je izrađen model za rano upozorenje za rijeku Vrbas i potpisan protokol kojim se definiše obavještavanje institucija koje su nadležene za zaštitu ljudi i materijalnih sredstava.

“Agencija za vodno područje rijeke Save po tom sistemu odbrane od poplava prvo obavještava Ministarstvo bezbjednosti, zatim Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Federalnu upravu civilne zaštite, te kantonalne i opštinske uprave civilne zaštite”, rekao je Delić, ističući da će ovaj sistem doprinijeti smanjenju uticaja velikih voda.

Vršilac dužnosti direktora Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske Darko Borojević podsjetio je da je nakon poplava 2014. godine uspostavljen operativni hidrološki i meteorološki monitoring u slivu rijeke Vrbas.

“Razvijanjem tog sistema došli smo danas u poziciju da imamo hidrološke prognostičke modele, koji će potpisivanjem ovog protokola doprinijeti aktivnijoj saradnji među institucijama, čime će se značajno umanjiti rizik od izazivanja štete kod ekstremnih hidroloških događaja”, rekao je Borojević.

Direktor Federalnog hidrometeorološkog zavoda Almir Bijedić naveo je da je današnji protokol osnova da se riješe procedure prikupljanja i razmjene informacija između institucija i sistem upozorenja na opasne meteorološke i hidrološke pojave.

Sistem za prognoziranje i rano upozoravanje na poplave u slivu rijeke Vrbas jedan je od najvažnijih alata upravljanja poplavnim rizikom, čiji je cilj pravovremena reakcija na nadolazeći poplavni događaj.

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakKoje fakultete iz BiH Njemačka ne priznaje? (FOTO)
Naredni članakVrijeme: Sutra umjereno oblačno