Radovi ni u jednom trenutku nisu bili obustavljeni na gradilištima u Republici Srpskoj, a izvođači na svim aktivnim gradilištima nastoje da održe predviđenu dinamiku uprkos poteškoćama zbog pandemije virusa korona, a pri kraju je i prvi dio restrukturiranja Željeznica Republike Srpske, istakao je za Glas Srpske ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Đorđe Popović.
– Te poteškoće se ogledaju u činjenici da je u ranijem periodu isporuka materijala na gradilištima, posebno iz inostranstva, bila otežana zbog transporta u izmijenjenom režimu saobraćaja i zbog ograničenja prilikom prelaska granice, ali i zbog privremene obustave proizvodnje i isporuke kamenog materijala iz kamenoloma – pojasnio je Popović.
Istakao je da je Aerodrom Banjaluka lani bilježio odlične rezultate, oko 150.000 putnika je prevezeno.
– Nažalost, ograničavanjem kretanja zbog pandemije virusa korona u svijetu zaustavljen je trend razvoja putničkog saobraćaja kod nas, u regionu i Evropi. Sa aerodroma u Banjaluci odvija se saobraćaj prema Beogradu. Početkom jula krenuo je čarter saobraćaj za Tursku. Postoje najave da bi Rajaner od avgusta trebalo ponovo da počne da leti sa banjalučkog aerodroma, ali to zavisi od epidemiološke situacije – rekao je Popović.
Naveo je da je sporazumom između BiH i Srbije, koji je potpisan u decembru prošle godine, definisana gradnja mosta u Rači i zajedničkog prelaza na teritoriji Srbije, a koje će i finansirati Srbija.
– Dužina trase od Vukosavlja, Brčkog i Bijeljine do granice sa Srbijom je 68 kilometara. Već je usvojen Prostorni plan Bijeljine, a Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Plan parcelacije za autoput, dionica Brčko – Bijeljina – granica Srbije. U toku je postupak eksproprijacije nepokretnosti za ovu dionicu, a plan parcelacije za dionicu Vukosavlje – Brčko je na javnom uvidu, nakon čega bi trebalo da bude upućen na usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske – istakao je Popović.
Podsjetio je da je ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju autoputa Banjaluka – Prijedor – Novi Grad potpisan u decembru 2018. godine i predviđen je period od pet godina za projektovanje i izgradnju autoputa.
– Koncesionar je bio u obavezi da u roku od godine ispuni određene uslove među kojima su završetak idejnog projekta, pribavljanje lokacijskih uslova, završetak procjene uticaja na životnu sredinu i izrada studije izvodljivosti. Kako je riječ o složenom projektu, koncesionaru je ostavljeno dodatno vrijeme za te aktivnosti. Prijedlog plana parcelacije je bio na javnom uvidu, u toku je analiza pristiglih komentara i primjedbi, a u narednom periodu u proceduru će biti upućen konačan dokument, nakon čega će biti poznata trasa autoputa. Očekujemo da će koncesionar ispoštovati obaveze – dodao je Popović.
Kada je riječ o restrukturiranju Željeznica Srpske istakao je da se privodi kraju prva faza koja se tiče finansijskog restrukturiranja.
– Izmirene su obaveze prema radnicima i Srpskoj. Izabran je konsultant koji će voditi organizaciono restrukturiranje, a očekujemo i početak vlasničkog restrukturiranja. Očekuje se i sjednica Skupštine povjerilaca. Trebalo je da bude 21. maja, ali je zbog virusa odgođena. Takođe, u toku je izbor konsultanta koji će predložiti višegodišnje ugovore sa Republikom u vezi sa održavanjem infrastrukture i subvencionisanjem putničkog saobraćaja – naveo je Popović za Glas Srpske.
Rekao je da je građevinska sezona u punom jeku, i da su aktivna gradilišta na regionalnim i magistralnim putevima.
– U toku je izgradnja kružnih tokova u Banjaluci i Brodu, rekonstrukcija puteva na području Čajniča i Pelagićeva. U Prijedoru je u toku sanacija klizišta na magistralnom putu Prijedor – Kozarac, kao i popravka dijela puta Ljubinje – Trebinje u dužini od 59 km, dijela magistralnog puta Drinjača – Milići – Vlasenica, te rekonstrukcija regionalnog puta Bjelajce – Crna Rijeka – naglasio je Popović.
Foto: rts.rs
Izvor: RTRS