U Sarajevu je počela sjednica Predstavničkog doma Paralamentarne skupštine BiH u čiji dnevni red je uvršten Prijedlog zakona o budžetu institucija i međunarodnih obaveza BiH za ovu godinu.

Prema predloženom budžetu, koji je pred poslanicima u prvom čitanju, ukupni prihodi, primici i finansiranje institucija BiH u 2021. godini iznose 1.027.100.000 KM, što je povećanje za tri odsto u odnosu na budžet iz prethodne godine, dok servisiranje spoljnog duga BiH iznosi 843.905.504 KM i veće je za pet odsto u odnosu na budžet institucija BiH za 2020. godinu.

Prihodi od direktnih poreza iznose 780.000.000 KM i na nivou su iz 2020. godine.

Ukupni rashodi institucija BiH i servisiranje spoljnog duga BiH u predloženom budžetu za 2021. godinu iznose 1.871.005.504 KM i veći su za četiri odsto u odnosu na 2020. godinu.

Poslanici će danas razmatrati i Prijedlog zakona o carinskim prekršajima BiH po hitnom postupku.

Kao razlog donošenja novog zakona o carinskim prekršajima BiH navedeno je usklađivanje oblasti carinskih prekršaja sa odredbama novog Zakona o carinskoj politici u BiH i odredbama nove odluke o sprovođenju Zakona o carinskoj politici u BiH, a njegov osnovni cilj je da osigura poštovanje zakonskih i podzakonskih odredaba carinskog zakonodavstva BiH.

Zahtjev za razmatranje ovog zakonskog prijedloga uputio je Savjet ministara, uz obrazloženje da se njime definišu radnje koje čine carinske prekršaje, počinioci prekršaja, sankcije i zaštitne mjere.

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH nije prihvatio da se ovaj prijedlog razmatra po hitnom postupku, pa će se o njemu naknadno izjasniti Kolegijum Doma naroda.

Na dnevnom redu sjednice je, u drugom čitanju, Prijedlog zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred Sudom BiH.

Ovaj prijedlog, čiji je predlagač Savjet ministara, ukazuje da u BiH trenutno ne postoji posebno pravno sredstvo kojim bi bila obezbijeđena zaštita prava na suđenja u razumnom roku, te se dužina trajanja postupka može osporavati povodom apelacije pred Ustavnim sudom BiH.

Predlagač je istakao da se ovim zakonom “uređuje pravo na suđenje u razumnom roku, zaštita prava na suđenje u razumnom roku, kao i pravo na pravično zadovoljenje zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, koje se ostvaruje u sudskom postupku na način i pod uslovima propisanim ovim zakonom”.

Dnevnim redom je predviđeno da, u drugom čitanju, poslanici razmatraju i Prijedlog zakona o izmjeni Krivičnog zakona BiH, čiji je predlagač poslanik Denis Zvizdić.

Poslanici bi trebali da razmatraju, u prvom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama Izbornog zakona BiH, čiji su predlagači poslanici Nermin Nikšić, Saša Magazinović, Nada Mladina i Zukan Helez, kao i Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Izbornog zakona BiH, koji je predložio poslanik Nenad Nešić.

Nešić, između ostalog, traži da se član 1.9 Izbornog zakona BiH izmijeni na način da mandat pripada političkoj partiji koja je izabranog kandidata imenovala na svojoj kandidatskoj ili koalicionoj listi, a ne nosiocu, kao što je to sada predviđeno.

U prvom čitanju, poslanici bi trebalo da razmatraju i Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o akcizama u BiH.

Izmjene, koje je predložio Savjet ministara, odnose se na izjednačavanje svih poreskih obveznika.

Prema trenutnom Zakonu, akciza na duvanske proizvode plaća se prilikom preuzimanja akciznih markica, dok se akciza na druge proizvode plaća prilikom prvog prometa ili prilikom uvoza.

Na dnevnom redu je i informacija o raspodjeli i korištenju sredstava tekuće rezerve dodijeljenih za saniranje ekonomskih šteta za prošlu godinu koja su iznosila 27.180.000 KM, kao i informacija o trenutnom stanju u Izvozno-kreditnoj agenciji uzrokovanom blokadom glavnog transakcionog računa.

Predstavnički dom treba da razmatra i nekoliko poslaničkih inicijativa, a poslanici bi trebalo da se izjasne i o prijedlogu zaključka o osnivanju privremene zajedničke komisije oba doma Parlamentarne skupštine BiH za sprovođenje procedure za imenovanje tri ombudsmana za ljudska prava BiH.

Zajednički kolegijum oba doma parlamenta BiH predložio je da se u Zajedničku komisiju imenuju poslanici Ljubica Mijanović, Alma Čolo i Borjana Krišto, te delegati Dušanka Majkić, Amir Fazlić i Bariša Čolak.

Foto: Ilustracija

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Još upražnjenih mjesta za pekare i poslastičare
Naredni članakCrvena zvezda instalirala VAR