Košarkaši Partizana poraženi su od litvanskog Ritasa rezultatom 78:77 košem u posljednjim sekundama u petom kolu Top 16 faze Evrokupa.

Partizan je porazom završio ovogodišnje takmičenje u Evrokupu kolo prije kraja druge faze.

Litvanska ekipa došla do pobjede poenima u posljednjim trenucima meča. Prelomni trenutak bio je na 0,7 sekundi prije kraja kada je Parahuski pogodio.

Poslije ovog ishoda Partizan, Ritas i Monako su izjednačeni na drugom mjestu sa po dvije pobjede i tri poraza, ali pošto tim iz Humske ima lošiji međusobni skor od obje ekipe, jasno je da ni u slučaju pobjede nad Albom u posljednjem kolu nema šanse da završi na drugom mjestu. Јednostavno, ili Litvanci ili Francuzi će se naći ispred njih.

Crno-bijeli su na ovom meču imali imperativ pobjede, pošto ih je poraz izbacivao iz svake konkurencije za prolaz u četvrttfinale, što im je očigledno u prvom poluvremenu “vezalo noge” u prepunoj hali “Aleksandar Nikolić”.

Tako je tim Andree Trinkijerija nešto lošije ušao u meč, dozvolio je protivniku da diktira tempo i da ima prednost u prvoj polovini prve četvrtine, ali kada su se crno-bijeli opustili, nametnuli su prepoznatljivu igru i preokrenuli su.

Stekli su plus četiri, ali nisu bili konstantni, što je preij svih znao da kažnjava Bendžijus, koji je u prvom poluvremenu postigao čak 17 poena. Nije bilo odbrane za njega, dok nijedan ekipa nije blistala u defanzivi, u prilog čemu govori činjenica da je postignuto 58 poena.

Defanzivno su košarkaši oba tima bili mnogo bolji u drugoj četvrtini, u kojoj je Ritas bio bolji od domaćih, pa je stekao devet poena viška.

Konstantno je Partizan morao da juri zaostatak u drugoj četvrtini, ali nije dozvoljavao gostima da riješe sve, pa je topio minus. Tako je na poluvrijeme otišao sa minus četiri, dok je u nastavku imao šansu da pri rezultatu 44:46 dođe do potpunog preokreta. Nije u tome uspio, pa je Ritas sa nove dvije trojke bio na “bezbjednoj” udaljenosti.

Litvanci su prednost održavali odličnim šutem za tri poena i sa poludistance, dok crno-bijeli u tom aspektu nisu bili uspješni, što je bio i glavni uzrok vođstva protivnika.

Međutim, znali su košarkaši Partizana da se vrate, u finišu treće četvrtine je blistao Vanja Marinković, koji je vratio egal. Mogli su domaći u finišu treće dionice da potpuno preokrenu, ali je Ritas odbio napad.

To je bio samo uvod u dramatičnu završnicu, pošto je Partizan na dva minuta prije kraja izjednačio, poslije čega je “Pionir” proključao. Džok Lendejl je na 10 sekundi prije kraja donio minimalnu prednost, ali je Artsjom Parahuski presudio na 0,7 sekundi prije kraja meča, kada je pogodio sa poludistance i tako je utišao navijače Partizana.

Bandža Si je najefikasniji sa deset poena, Marinković je vezao dvije trojke i ima devet. Na drugoj strani Bendžijus je postigao 21 poen.