Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić rekao je da je jedini spas za BiH vraćanje na izvorni Dejtonski mirovni sporazum i njegove principe.

Ostojić smatra da je Dejtonski mirovni sporazum značajan dokument jer je nakon četiri godine krvavog rata u BiH donio mir.

– Srbi se se saglasili da žive u BiH kako je definisana Dejtonskim sporazumom, odnosno u Republici Srpskoj i, nakon 29 godina življenja u dejtonskoj BiH, jedino Srbi danas poštuju ovaj sporazum i teže njegovim izvornim principima – rekao je Ostojić.

On je ukazao da je takozvana međunarodna zajednica odmah nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma formirala niz institucija – visokog predstavnika, Sud BiH, te Ustavni sud BiH kojima se ovaj sporazum derogiora na štetu Srba i Republike Srpske.

– Imovina Republike Srpske je crvena linija preko koje Srbi ne smiju da pređu, jer ako bi ostali bez imovine Srpska ne bi više postojala, prešlo bi se na unitarizaciju BiH u kojoj bi Srbi nestali sa ovog prostora – upozorio je Ostojić.

On je podsjetio da su sve strane u sukobu tada potpisale Dejtonski mirovni sporazum i ujedno se obavezale da će ga poštovati radi mira i suživota u BiH, kako je to i definisano ovim sporazumom.

– Niko tada u BiH nije bio potpuno zadovoljan Dejtonskim mirovnim sporazumom, ali su, na neki način, bili zadovoljni što su dobili mir poslije rata – istakao je Ostojić.

On je rekao da su Srbi imali jedan od ratnih ciljeva da ostanu da žive u tadašnjoj Јugoslaviji, Bošnjaci da stvore unitarnu BiH, dok su Hrvati težili da se pripoje Hrvatskoj.

– Za Srbe nije prihvatljiva unitarna BiH, jer takva država vodi nestanku srpskog naroda sa ovih prostora, posebno ako se uzme u obzir sve ono što se Srbima dešavalo u proteklim ratovima, posebno u Drugom svjetskom ratu – istakao je Ostojić za Srnu.

Danas se navršilo 29 godina od parafiranja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavnopravni poredak.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakDodik: Marfi je kao margarin, u sve se miješa
Naredni članakSoreka: OHR nespojiv sa članstvom u EU; Kakva je njegova budućnost?