Sud BiH donio je rješenje kojim se do 11. juna naredne godine odgađa prinudna naplata više od 15 miliona KM sa zakonskim zateznim kamatama /što je ukupno više od 30 miliona KM/ od Uprave za indirektno oporezivanje BiH za izmirenje duga Republici Srpskoj zbog nepravovremene raspodjele prihoda iz 2009. i 2010, potvrđeno je Srni u UIO.

U rješenju je Sud BiH naveo da se odgađa sprovođenje izvršenja dok se ne odluči o prijedlogu dužnika /UIO/ da se izvršenje sprovede putem Јedinstvenog računa trezora na način regulisan instrukcijom o načinu izvršenja – plaćanja izvršnih sudskih presuda preko budžeta institucija BiH ili do novog prijedloga povjerioca /Republika Srpska, Vlada, Ministarstvo finansija Srpske/ za izvršenje na drugi način, a najduže do 11. juna naredne godine.

Uslučaju da povjerilac predloži novi način izvršenja Sud će odlučiti posebnim rješenjem, dodaje se u sudskom rješenju.

Iz UIO su napomenuli da je 11. juna ove godine istekao rok u kojem je obustavljeno prinudno rješenje presude Suda BiH iz 2015. kojim je ova uprava dužna da Republici Srpskoj isplati naknadu štete u ukupnom iznosu nešto većem od 30 miliona KM, zbog nepravovremenog poravnanja u raspodjeli prihoda 2009. i 2010.

Sud BiH je u prethodnom periodu, čak od 2016. godine do danas, u sedam navrata donosio rješenja kojima je obustavljao prinudno izvršenje ove sudske presude zbog brojnih problema koji su nastali u UIO, ostavljajući mogućnost da nadležni /prije svega entiteti/, donesu odluku na koji način će se ova sudska odluka provesti.

Posljednje rješenje Suda BiH kojim je obustavljeno prinudno izvršenje ove sudske presude obuhvatalo je period od juna 2021. do juna 2022. godine, ali ni u tom periodu nije bilo dogovora, te bi banke trebalo da nastave postupak prinudnog izvršenja ove sudska presude od 11. juna 2022, ukoliko Sud BiH opet, osmi put po redu, ne donese novo rješenje kojim će se i dalje prolongirati obustava prinudnog izvršenja, rekli su u UIO.

Upravni odbor UIO u ranijem periodu nije redovno donosio odluke o poravnanjima, te je Republika Srpska tužila UIO zbog neizvršenog privremenog poravnanja između entiteta za 2009. i 2010. godinu, naveli su iz UIO.

U međuvremenu je Upravni odbor ipak usvojio te odluke, ali je Republika Srpska tužbenim zahtjevom tražila samo kamate.

Tako je, prema tužbi Republike Srpske, Sud BiH donio presudu u maju 2015. godine kojom je tužena UIO obavezana na isplatu naknade štete u iznosu od 15.004.650 KM sa zakonskom zateznom kamatom počev od 18. juna 2013, pa do konačne isplate, tako da ukupan dug sa kamatama iznosi 30.009.301 KM.

Foto: Dnevni avaz

Izvor: SRNA

Prethodni članakCvijanović odgovorila Šaroviću: Kapitulacija je kad ne smiješ da odeš i kažeš šta misliš, ako misliš
Naredni članakRepublika Srpska poziva dijasporu da se upiše u registar