Na adresu pojedinih poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini Srpske stiglo je anketno pismo iz OHR-a i to mepotpisano. Od poslanika traže odgovor na pet sugestivnih pitanja vezanih za moguće posljedice nakon usvajanja Zakona o lijekovima i medicinskoj opremi Republike Srpske. Pismo su dobili poslanici SNSD-a, SDS-a ali ne i PDP-a.

Ne vide svrhu odgovaranja na nepotpisano i tendeciozno pismo i to, kako kažu, iz Kancelarije visokog predstavnika koja po Dejtonskom sporazumu ne postoji. Sve im liči kao šala, provokacija ili nevješti pritisak na poslanike.

Koja poboljšanja javnog zdravstvenog sistema ste željeli da postignete kada ste glasali za ovaj zakon?- Da li ste bili nezadovoljni radom Agencije za lijekove BiH i, ako jeste, šta vam je najviše problematično? Da li ste razmotrili kako da se nosite sa ovim izazovom? Zašto je neophodno da usvojite zakon koji može da spriječi BiH u ispunjavanju svojih obaveza koji proističu iz međunarodnih konvencija o prometu opojnih droga? Da li vam članstvo u Evropskoj uniji nije važno?

Sugestivna pitanja iz OHR-a, dobili su poslanici SNSD-a. Neko se pokušao našaliti jer pismo nema nikakvu argumentaciju, kaže poslanik Srđan Mazalica.

–  Prema Dejtonskom sporazumu ne postoji Kancelarija Visokog predstavnika, a i u skladu sa predviđenom procedurom visoki predstavnik nije imenovan i ne postoji u BiH. Odgovarati na to pismo bilo bi kao da odgovaramo Paji Patku ili Miki Mausu – rekao je Mazalica.

Cilj i svrha pisma su nejasni i poslanicima SDS-a koji nisu ni glasali za Zakon.

– Ako ono ima neki cilj, vrstu pritiska to ne treba biti upućeno prema narodnim poslanicima, jer oni su ti koji glasaju slobodno svojom voljom. I ne vidim svrhu pisma. Ovo je neka vrsta nevještog pritiska prema poslanicima što ne treba – kaže poslanik SDS-a Nedeljko Glamočak.

Za razliku od SNSD-a i SDS-a, pismo nije stiglo na adrese PDP-ovog Kluba poslanika. Pa nisu željeli ni komenatrisati dok ga ne pročitaju.

Iz OHR su upozorili da će Zakon ugroziti približavanje i saradnju sa EU u pogledu unutrašnjeg tržišta pa poslanike pitaju da li im članstvo BiH u Evropskoj uniji nije važno?”.

– Meni to djeluje kao provokacija, ne čak ni kao vrsta pritiska. Tako je neozbiljno da ni ne djeluje kao vrsta pritiska već je cilj da izazove pažnju javnosti – ističe Mazalica.

–  Bivšoj Kancelariji bivšeg Visokog predstavnika poručujem da se bave ozbiljnijim pitanjima da ozbiljnije komuniciraju ili da uzmu besplatne sate od Kancelarije EU U Banjaluci da vide kako se komunicira i kakav je to vid konverzacije – istakao je potpredsjednik NSRS Denis Šulić.

I dok se OHR sa upitnicima ponaša kao marketinška agencija, jer druge nadležnosti, očigledno nema, poslanici poručuju: sa vraćanjem nadležnosti nastavljamo jer na nivou entiteta sve mnogo bolje funkcioniše. Za posljedice ne mare.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakEskobar sve nade polaže u opoziciju; Cvijanović: To je dokaz na čijoj su strani
Naredni članakCvijanović: Incko kriv za blokadu institucija BiH