Bolnica u Doboju bogatija je za dva nova aparata. Jedan je nabavljen u Službi za mikrobiologiju, zahvaljujući kojem korisnici zdavstvenih usluga iz dobojske regije neće više morati za brojne serološke analize da putuju u Banja Luku. Drugi aparat koji je nabavljen je digitalni logopedski set u Službi za otorinolaringologiju.

Od početka juna mjeseca u mikrobiološkoj laboratoriji dobojske bolnice zahvaljujući nabavci Vidas aparata dostupne su nove analize koje omogućavaju serološku dijagnostiku različitih bolesti.

-Može da dijagnostifikuje HIV/AIDS, sve vrste hepatitisa, toksoplazmu citomegalovirusnu infekciju i rubeolu, što je jako bitno za prevenciju kod trudnica. Takođe, može da dijagnostifikuje infektivnu mononukleozu i lajmsku boreliozu – izjavila je dr Milica Šarčević, šef Službe za mikrobiologiju.

Pacijenti su zbog ovih analiza do sada morali da idu u Banja Luku, te su čekali rezultate nedjeljama, a sada ih mogu dobiti u roku od jednog do dva dana. Dnevno se u mikrobiološkoj laboratoriji bolnice u Doboju obavi do 250 analiza, a zaposlen je samo jedan mikrobiolog. Kako su rekli iz ove službe nedostaje im još jedan aparat, kako bi zaokružili ponudu analiza.

-To je aparat koji bi radio molekularnu dijagnostiku sa vrlo širokom paletom analiza. Praktično sve što postoji u mikrobiologiji bi se moglo na tom aparatu utvrditi i to za vrlo kratko vrijeme, odnosno u toku jednog radnog dana, jer analize traju oko dva sata, a nekada i više zavisno od pripreme uzorka – rekla je dr Milica Šarčević, šef Službe za mikrobiologiju.

dr Milica Šarčević, šef Službe za mikrobiologiju

Od prije mjesec Služba za otorinolaringologiju posjeduje digitalni logopedski set, koji objedinjuje tri aparata u jedan. Stručnjaci kažu da je u pitanju elektro-akustični aparat koji radi na bazi signalnog digitalnog procesuiranja. U današnje vrijeme gotovo svi audiološki i logopedski kabineti su opremljeni ovim aparatom, čiji je dijapazon logopedskih tretmana širok.

-Aparat prvenstveno služi za korekciju artukulacije, odnosno dislalija poremećaja izgovora i za fonološke poremećaje. Izuzetno je koristan u terapiji i tretmanu nenfluetnosti ili mucanja. Bitno je reći da se koristi i u fonijatrijske svrhe. To je nešto novo što do sada nismo imali na ovom prostoru, jer se trenutno to radilo samo u Banjoj Luci za sve fonijatrijske vježbe kod pacijenata koji imaju disfonije – izjavio Ozren Jović, defektolog.

Ozren Jović, defektolog

Zahvaljujući nabavci ovog aparata osim što je olakšan posao defektolozima i što pacijenti imaju bolju zdravstvenu uslugu, ubrzan je i proces rehabilitacije U audiološkom kabinetu dobojske bolnice godišnje obave do devet hiljada pregleda, a od tog broja imaju između šest i sedam hiljada pacijenata.

Foto: rtvdoboj.org

Izvor: RTV Doboj

Prethodni članakPU DOBOJ: Za tri dana izrečeno 55 zaštitinih mjera zabrane upravljanja motornim vozilom
Naredni članakZP “Elektro Doboj”: Prekid u napajanju zbog planiranih radova