Wikipedia planira da stane na put svakom nepoželjnom ponašanju u okviru platforme, a uz pomoć formalnijeg načina moderiranja sadržaja, prenosi PC Press.
Šta je to “Wikipedia nasilje”?
Tokom godina se formirala posebna vrsta online nasilja, karakterističnog samo za Wikipedia-u, a u obliku pogrešnih informacija, te nasilnim promjenama sadržaja, sa ciljem da se povrijedi neka javna ličnost, ili da se sadržaj mijenja u skladu sa privatnim uvjerenjima moderatora.
Wikimedia fondacija planira da to u budućnosti sprečava, a uz pomoć novih setova pravila, te banovanje svih onih moderatora i korisnika koji ih budu kršili.
Pored toga se planira da se više ulaže u Trust i Safety timove, te da se poveća broj zaposlenih, ali i količina sigurnosnih alata.
Cilj je da se razvija i podržava bezbjedno okruženje, te prakse i alati koji eliminišu toksično ponašanje.
Najveći problem je u vezi sa Wikipedia volonterima koji su posvećeni, ali neretko ulaze u moderatorske ratove, posebno kada su u pitanju kontroverzne teme.
Na taj način ugrožavaju korisničko iskustvo, te reputaciju platforme na kojoj mnogi tragaju za informacijama, i očekuju da pročitano bude tačno, a ne oblikovano privatnim uvjerenjima i predrasudama moderatora.
Uprkos problemima Wikipedia-i se vjeruje, pa je i YouTube koristi za demantovanje video sadržaja koji podržavaju teorije zavjere.
Da bi se nastavilo sa takvom reputacijom neophodno je da se neki dijelovi unaprijede, a posebno oni koji utiču na moderiranje i tačnost sadržaja.
Foto: N.N.
Izvor: Nezavisne