Član Upravnog odbora Omladinskog savjeta Republike Srpske Dajana Nikolić u intervjuu za Identitet.live govori o položaju mladih u Republici Srpskoj, kako unaprijediti njihov položaj i kakva je uloga Omladinskog savjeta u tom procesu.
Kakav je, iz Vaše perspektive, položaj mladih u Republici Srpskoj?
-Položaj mladih u Republici Srpskoj je složen i zahtijeva kontinuirano ulaganje i pažnju svih društvenih aktera. Omladinski savjet Republike Srpske, kao krovna organizacija za mlade, intenzivno radi na tome da se glas mladih čuje i da se kreiraju politike koje odgovaraju njihovim izazovima i potrebama. Mladi se suočavaju sa izazovima poput zapošljavanja i sticanja ekonomske nezavisnosti, što su ključna pitanja koja zahtijevaju stalnu pažnju. Iako su zabilježeni određeni pomaci, još uvijek je potrebno uložiti dodatne napore kako bi se omogućio kvalitetniji pristup tržištu rada i podstaklo preduzetništvo među mladima. Uočavamo sve veću uključenost mladih u procese donošenja odluka, što je pozitivan trend, ali smatramo da je potrebno dalje raditi na stvaranju okruženja u kojem će mladi zaista imati ravnopravnu ulogu u društvu. Omladinski savjet Republike Srpske ostaje posvećen saradnji sa vladinim institucijama i drugim partnerima kako bi se ostvario ovaj cilj.
Šta su ključne stvari koje bi trebalo uraditi da se popravi položaj mladih?
-Da bi se dodatno popravio položaj mladih u Republici Srpskoj, ključno je fokusirati se na nekoliko međusobno povezanih oblasti. Prije svega, potrebno je modernizovati obrazovanje i uskladiti ga s potrebama tržišta rada, kako bi mladi stekli praktične vještine koje će im omogućiti lakši ulazak u poslovni svijet. Povećanje povezanosti obrazovnih institucija sa privrednim sektorom, kao i uvođenje dualnog obrazovanja, može značajno doprinijeti ovom cilju. Paralelno s tim, ključno je podsticati zapošljavanje mladih i preduzetništvo kroz programe podrške, subvencije i olakšice, što bi im omogućilo da lakše stiču ekonomsku nezavisnost. Uvođenje povoljnijih stambenih kredita i subvencija za kupovinu prve nekretnine može dodatno olakšati mladima da započnu samostalni život. Takođe, mladi moraju biti aktivnije uključeni u društvene procese i donošenje odluka. Njihova participacija u savjetima mladih i drugim formalnim i neformalnim strukturama je od ključne važnosti za kreiranje politika koje odgovaraju njihovim potrebama. Istovremeno, važno je raditi na promociji zdravih stilova života i podršci mentalnom zdravlju, što su osnovni preduslovi za blagostanje mladih. Kultura i sport takođe igraju ključnu ulogu u formiranju identiteta mladih. Podrška lokalnim inicijativama u ovim oblastima, kao i podsticanje aktivnog učešća mladih u kulturnim i sportskim aktivnostima, doprinosi njihovom ličnom razvoju i jačanju zajednice. Sve ove mjere zajedno mogu značajno unaprijediti položaj mladih u Republici Srpskoj, stvarajući okruženje u kojem će moći da ostvare svoj puni potencijal.
Koliko su za položaj mladih i njihova prava važne organizacije kao što je Omladinski savjet Republike Srpske?
-Kao krovna organizacija za mlade, Omladinski savjet ne samo da predstavlja interese mladih na svim nivoima vlasti, već i aktivno učestvuje u kreiranju i implementaciji politika koje se direktno tiču mladih ljudi. Ono što je posebno važno, jeste da smo ravnopravan partner vladinim institucijama u ovoj borbi za bolji položaj mladih. Kroz naše aktivnosti, trudimo se da osiguramo da se glas mladih čuje i da se njihovi problemi i potrebe prepoznaju i rješavaju u saradnji sa relevantnim institucijama. Omladinski savjet pruža platformu za mlade da se aktivno uključe u društvene procese, razviju svoje vještine i preuzmu odgovornost u zajednici. Zajedno sa vladinim institucijama, radimo na tome da mladi ne budu marginalizovani u procesu donošenja odluka, već da njihova prava i interesi budu u centru pažnje. Pored toga, kao partner vladinih institucija, naš zadatak je da osnažimo mlade, pružajući im resurse i podršku kako bi postali aktivni građani koji mogu da doprinesu razvoju društva. Smatram da su organizacije poput Omladinskog savjeta Republike Srpske, u partnerstvu s vladinim institucijama, neophodne za stvaranje boljih uslova za mlade i osiguranje da njihova prava budu poštovana i unaprijeđena.
Koji su ključni ciljevi Omladinskog savjeta?
-Omladinski savjet Republike Srpske potpuno podržava i aktivno radi na ostvarivanju ciljeva definisanih Omladinskom politikom Republike Srpske usvojenom 2023. godine. Naši ciljevi su usklađeni s ključnim prioritetima ove politike, među kojima su pokretanje programa STARTAP Srpska, koji ima za cilj podsticanje preduzetništva među mladima kroz pružanje podrške za inovativne poslovne ideje. Jedan od značajnih ciljeva je i izgradnja resursnog centra, koji će mladima pružiti pristup neophodnim alatima, znanjima i resursima za njihov profesionalni razvoj i sticanje vještina. Posebno smo ponosni na činjenicu da je jedan od ciljeva već ispunjen ove godine, a to je izgradnja Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske, koji će biti ključna tačka za razvoj nauke, tehnologije i inovacija, posebno među mladima. U tom smislu, važno je istaći da mi imamo svoje predstavnike u Odboru za pitanja djece, mladih i sporta pri Narodnoj skupštini Republike Srpske, kao i pravo prisustva sjednicama Narodne skupštine Republike Srpske. Uspostavljanje bolje saradnje sa institucijama vlasti je još jedan prioritet na kojem Omladinski savjet Republike Srpske intenzivno radi. Vjerujemo da je kroz zajedničke napore i partnerstvo s vladinim institucijama moguće značajno unaprijediti položaj mladih i stvoriti uslove za njihov uspjeh u Republici Srpskoj.
Koje su aktivnosti izazvale najviše pažnje javnosti i šta pripremate u narednom periodu?
-Najveću pažnju javnosti izazvali su naši tradicionalni “Susreti mladih Republike Srpske”, koje ove godine organizujemo po 26. put. Ovaj događaj, s dugom tradicijom, okuplja mlade iz svih krajeva Republike Srpske i pruža im priliku za međusobno povezivanje, razmjenu ideja i promociju zajedničkih vrijednosti. Takođe, osnivanje Mreže savjeta učenika, koja omogućava mladima da aktivno učestvuju u donošenju odluka u svojim školama i zajednicama, izazvalo je veliko interesovanje. Ponosni smo i na činjenicu da je ostvaren jedan od ključnih ciljeva iz Omladinske politike Republike Srpske, u čijem radu smo bili uključeni na poziv Ministarstva porodice, omladine i sporta. Još jedan značajan korak je i to što smo omogućili našim predstavnicima prisustvo na sjednicama Narodne skupštine Republike Srpske, čime smo dodatno ojačali našu ulogu u procesima donošenja odluka koje se tiču mladih. U narednom periodu, planiramo proširiti našu međunarodnu saradnju, uključujući dogovore sa partnerima iz Kine, Rusije, Nigerije i Saudijske Arabije, kao i unaprijediti saradnju sa regionalnim zemljama. Ova saradnja će omogućiti mladima u Republici Srpskoj pristup novim znanjima, tehnologijama i mogućnostima za razmjenu iskustava na globalnom nivou. Ujedno, radićemo na unaprijeđenju obrazovnog sistema u Republici Srpskoj, naravno u saradnji sa predstavnicima Unije studenata Republike Srpske, sa ciljem stvaranja obrazovanja koje će bolje odgovarati potrebama mladih i tržišta rada. Takođe, težićemo ka ostvarivanju ciljeva iz Omladinske politike Republike Srpske. Program STARTAP Srpska ima za cilj podsticanje inovacija i preduzetništva među mladima, dok će resursni centar pružiti mladima pristup potrebnim alatima i podršci za njihov profesionalni razvoj. Takođe, planiramo organizaciju nekoliko međunarodnih konferencija i radionica koje će okupiti mlade lidere i stručnjake iz različitih oblasti, kao i jačanje mreže mladih lidera kroz regionalne inicijative. Ove aktivnosti će dodatno osnažiti mlade i omogućiti im da ostvare svoj puni potencijal, kako na lokalnom, tako i na međunarodnom nivou.
Foto: Facebook
Izvor: Identitet.live