Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić održao je danas sastanak sa predstavnicima bezbjednosnih agencija na kojem je formiran pregovarački tim BiH za pregovore o Sporazumu o saradnji sa Agencijom za evropsku graničnu i obalnu stražu (FRONTEKS).

Na čelu pregovaračkog tima biće se direktor Granične policije BiH Mirko Kuprešaković, a njegovi zamjenici su pomoćnik ministra za opštu i graničnu bezbjednost Ermin Pešto i savjetnik ministra Ljuban Panić.

Nešić je podsjetio da je ranije uspostavljena operativna saradnja sa EVROPOL-om, te da je ovo drugi značajan zadatak u ovoj godini u cilju približavanja evropskim standardima i EU integracijama.

– Na ovaj način mi u postajemo značajan partner i dio bezbjednosnog sistema Evropske unije – naglasio je Nešić.

Kada su u pitanju budući pregovori, Nešić je pojasnio da je BiH dobila tipski sporazum i da je pred pregovaračkim timom izazov da se uvrste sve specifičnosti BiH i ustavne nadležnosti.

Kaže da će biti potrebno razumijevanje EU da sporazum mora biti dorađen elementima koji uvažavaju te specifičnosti.

– Tu prije svega mislim na strukturu raspoređivanja snaga FRONTEKS-a. Radi postizanja unutrašnjeg političkog kompromisa u BiH, nama je važno da pored Granične policije uz pripadnike FRONTEKS-a budu uključeni i pripadnici entitetskih i kantonalnih MUP-ova. Druga stvar je pitanje imuniteta. Za nas je prihvatljivo da imunitet pripadnici FRONTEKS-a imaju tokom obavljanja svojih dužnosti. Treća stvar pitanje je našeg suvereniteta i mi ćemo insistirati na tome da pripadnici FRONTEKS-a ne mogu preduzimati nikakve akcije bez iskazivanja naše potrebe za tim, odnosno da moraju postupati u skladu sa iskazanim potrebama i zadacima naših nadležnih policijskih tijela – istakao je Nešić.

Na kraju je istakao važnost započetih integracijskih procesa, jer se na taj način unaprijeđuje bezbjednost svih građana u BiH, ali i doprinosi kolektivnoj evropskoj bezbjednosti.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakKo je Mirasad Strika – koje slučajeve je vodio i kome izricao oslobađajuće presude?
Naredni članakNi poslije dostavljenih informacija Tužilaštvo BiH ne vodi istragu protiv Šmita