Neće biti vojnog bedema na granici sa Srbijom, ponovio je srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik, nakon što je, u sklopu mjera za rješavanje migrantske krize, Ministarstvo bezbjednosti po treći put predložilo lociranje Oružanih snaga na istočnoj granici BiH.

Prijedlog je skinut s dnevnog reda sjednice Predsjedništva, na kojoj je odlučeno i da budžet institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2021. godinu bude vraćen Savjetu ministara na doradu.

U Savjetu je, preglasavanjem srpskih ministara, utvrđen ovogodišnji nacrt budžeta, ali je zaustavljen u Predsjedništvu. Predložen je u iznosu od milijardu i 870 miliona KM, od čega je milijardu i 27 miliona namijenjeno za finansiranje zajedničkih institucija, a ostatak za servisiranje spoljnog duga.

Iako je u odnosu na prošlu godinu, planirana potršnja uvećana za tri odsto, niti jedna marka nije namijenjena za saniranje ekonomskih posljedica uzrokovanih pandemijom virusa korona. I to je bio osnovni razlog što, predloženo rješenje nisu prihvatili sredinom februara preglasani srpski ministri, a sada i Predsjedništvo BiH.

– Tamo nema ni jedne stavke vezano za borbu protiv kovida, a prošle godine je bilo. Iz Savjeta ministara, gdje su srpski ministri preglasani, došao je prijedlog da stavka vezana za borbu protiv korone bude usmjerena na povećanje plata. Mi smatramo da treba to da se vrati i da bude usmjereno isključivo za borbu protiv kovida – rekao je Dodik.

Za uvećanje plata zaposlenima u institucijama BiH, ili kako je to predlagač obrazložio – vraćanje osnovice za obračun, koja trenutno iznosi 475 KM, na 498 KM što je bila vrijednost prije dvostrukog umanjenja s početka prošle dekade, u nacrtu je bilo predviđeno 22 miliona KM.

Da li će isti, uvećan ili umanjen iznos biti preusmjeren za sanaciju pandemijskih posljedica, predlagač bi trebalo da odluči u narednih sedam dana. I da nacrt budžeta ponovo vrati ovlaštenom predlagaču. Ipak, članovi Predsjedništva konstatovali su veliki nesrazmjer u platama službenika i izabranih i imenovanih zvaničnika.

– U prvom slučaju postoji potplaćenost, a u drugom slučaju, kada su funkcioneri u pitanju, postoji preplaćenost i te plate treba da se smanjuju – istakao je bošnjački član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.

U tom pravcu, predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, već je pokrenuo proceduru. Traju razgovori sa sindikatima u pronalaženju najpovoljnijeg rješenja, o čemu je informisao članove Predsjedništva. No, integralnog povećanja osnovice za obračun plata u pandemijskoj godini, neće biti. A neće ni pripadnika OS BiH na granici sa Srbijom, još jednom je ponovio srpski član i predsjedavajući.

– Borba protiv ilegalnih migranata mora da bude usmjerena na nekim drugim principima, a ne na principima uspostavljanja vojnog bedema između Srbije i BiH protiv čega sam ja i protiv čega je Republika Srpska – istakao je Dodik.

Članovi Predsjedništva bezrezervnu saglasnost postigli su o sporazumu između BiH i Turske u oblasti infrastukturnih i građevinskih projekata, kojim je obuhvaćen i projekat izgradnje auto-puta Beograd – Sarajevo – Beograd. Sporazum između dvije zemlje, uz još dva akta, potpisaće predsjedavajući Dodik tokom predstojeće zvanične posjete Turkoj najavljene za 16. mart.

Foto: srna.rs

Izvor: RTRS

Prethodni članakRepublički štab produžio mjere
Naredni članakDodik: NSRS neće pitati OHR i Veliku Britaniju o svojim odlukama (VIDEO)