Vlada Republike Srpske usvojila je danas Informaciju o realizaciji aktivnosti za provođenje reforme u oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg vaspitanja i obrazovanja u Srpskoj za period od 1. januara do 31. marta ove godine.

Vlada je zadužila Ministarstvo prosvjete i kulture da, u saradnji sa Republičkim pedagoškim zavodom, Zavodom za obrazovanje odraslih i stručnim tijelima formiranim u okviru procesa reforme obrazovanja nastavi ostvarivanje mjera i aktivnosti utvrđenih Akcionim planom uz poštivanje postavljenih rokova za realizaciju, nosilaca aktivnosti i očekivanih rezultata, saopšteno iz Biro Vlade Srpske za odnose s javnošću.

U informaciji se navodi da se Akcioni plan sprovođenja reformskih procesa u oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg vaspitanja i obrazovanja u Republici Srpskoj zasniva na principima: škola kao zdravo, sigurno i podsticajno okruženje, dijete u centru vaspitnoobrazovnog procesa, nastavnik osposobljen, motivisan i osnažen za rad u školi u 21. vijeku – od podučavanja ka učenju, te digitalizacija škole.

Vlada Republike Srpske upoznala se na današnjoj sjednici i sa Informacijom Republičke uprave civilne zaštite o odluci Savjeta ministara kojom se 10 miliona evra namijenjenih izvođenju projekata humanitarnog deminiranja u BiH preusmjerava za potrebe Kovida-19 i pitanje migracija.

U saopštenju se navodi da je Vlada Srpske saglasna da Republička uprava civilne zaštite aplicira za ova sredstva s obzirom da je riječ o sredstvima EU iz programa IPA za podršku protivminskim akcijama u BiH i da je dio tih sredstava namijenjen Republičkoj upravi civilne zaštite.

– Zadužuje se Republička uprava civilne zaštite da aplicira za sredstva EU iz programa IPA u iznosu od milion evra s ciljem obezbjeđenja dodatnih finansijskih sredstava i opreme potrebne za preduzimanje mjera za sprečavanje širenja i smanjenja posljedica virusa korona – navodi se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da se zadužuje Republička uprava civilne zaštite da sve aktivnosti u vezi sa realizacijom pomoći EU sprovodi u koordinaciji sa Ministarstvom za evropske integracije i međunarodnu saradnju.

Vlada Republike Srpke usvojila je danas i Prijedlog programa mjera zdravstvene zaštite životinja u Republici Srpskoj u ovoj godini kojim se utvrđuju mjere za sprečavanje, otkrivanje, kontrolu i suzbijanje zaraznih i parazitskih bolesti životinja u Srpskoj.

Cilj ovog programa je rano otkrivanje, sprečavanje pojave, širenja, praćenje, suzbijanje ili iskorjenjivanje zaraznih bolesti i obezbjeđivanje sistema obilježavanja, registracije i sljedivosti životinja da bi se obezbijedila zaštita ljudi od zaraznih bolesti koje se mogu prenijeti sa životinja na ljude.

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas i Nacrt zakona o protivgradnoj zaštiti.

Razlozi za donošenje Zakona o protivgradnoj zaštiti, kako se navodi u saopštenju, odnose se na otklanjanje nedostataka postojećeg zakona, unapređenje sistema protivgradne zaštite, usklađivanje propisa sa zemljama okruženja, definisanje i pojašnjenje osnovnih pojmova protivgradne zaštite, a posebno nakon realizacije projekta “Uspostavljanje tehničko- meteorološkog servisa i modernizacija sistema protivgradne zaštite Republike Srpske”.

U saopštenju se ističe da postoji potreba za većom kontrolom naplate naknade za finansiranje sistema protivgradne zaštite s ciljem rasterećenja budžeta Republike Srpske, kao i za podizanjem odredaba Zakona na viši nivo funkcionisanja, imajući u vidu da su u pitanju poslovi od opšteg interesa za Republiku Srpsku i njene građane.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakElektroprivreda će nastaviti sa investicionim ciklusom
Naredni članakMinistarstvo formiralo komisiju za vanredni stručni nadzor u UKC